همزمان با دومین سال خودکفایی و در حالی که استان با کاهش تولید و خرید تضمینی گندم روبه‌روست؛ صادرات گندم به افغانستان و عراق

علیرضا ظهیری- در حالی که آمارها از کاهش تولید گندم در استان به دلیل سرمازدگی سال گذشته و خشک‌سالی بهار امسال خبر می‌دهد و -به تبع آن- استان با کاهش ٣٠درصدی خرید تضمینی گندم مواجه شده است، مدیرعامل شرکت غله و خدمات بازرگانی منطقۀ۵ کشور (استان‌های خراسان)، با اعلام اینکه برای ١٣ماه ذخیره‌سازی انجام گرفته است، از صادرات گندم برای اولین‌بار در کشور خبر داد.
به گزارش شهرآرا، حمیدرضا نوری، مدیرعامل شرکت غله و خدمات بازرگانی منطقۀ۵ کشور، در نشستی خبری، با بیان اینکه، با توجه به خودکفایی گندم طی دو سال گذشته و تصمیمات کشوری، بنا بر این است که ٣میلیون تن گندم، آرد و فراورده‌های آردی از ایران صادر شود اظهار داشت: «تاکنون، از استان خراسان، ٢۴هزار تن آرد و فراورده‌های آردی به کشورهای افغانستان و عراق صادر شده است و همین صادرات نشان‌دهندۀ کیفیت خوب گندم
ایرانی است.».
وی یکی از مهم‌ترین موضوعات موردتوجه مردم در امر اقتصاد را معیشت عنوان کرد و افزود: «بر همین اساس، یکی از وظایف اصلی شرکت غله تأمین، خرید، ذخیره‌سازی و توزیع کالاهای اساسی از جمله خرید تضمینی گندم است.».
نوری قیمت خرید تضمینی گندم برای سال٩۶ را، براساس تأیید شورای اقتصاد و وزیر جهاد کشاورزی، ١٣٠٠تومان اعلام کرد و گفت: «خرید تضمینی گندم در سطح استان، با افزایش مراکز خرید از ۶٢ مرکز در سال گذشته به ٨۶ مرکز، از ٢۶ اردیبهشت‌ماه سال جاری آغاز شده است و هنوز هم
ادامه دارد.».

٣٨۶ هزار تن خرید تضمینی گندم
مدیرعامل شرکت غله و خدمات بازرگانی منطقۀ۵ کشور میزان خرید تضمینی گندم تا پایان تیرماه از طریق سیلوها و مراکز دولتی و مباشرها را ٣٨۶هزار تن عنوان کرد.».
وی افزود: «با توجه به خشک‌سالی بهار سال جاری و سرمازدگی پاییز سال گذشته، متأسفانه در حال حاضر در مقایسه با سال گذشته با کاهش ٣٠درصدی خرید تضمینی روبه‌رو شده‌ایم اما امید است، با ادامۀ روند خرید تضمینی، ماندۀ گندم سال گذشته و واردات گندم از استان‌های دیگر به این منطقه، مشکلی برای ذخیره‌سازی گندم نداشته باشیم هرچند، در حال حاضر، در سطح استان، برای ١٣ماه دیگر ذخیره‌سازی انجام
شده است.».
نوری دربارۀ واردات گندم از استان‌های دیگر افزود: «با توجه به کاهش خرید تضمینی گندم در استان، عملیات حمل گندم از استان‌های گلستان، زنجان، خوزستان و قزوین صورت خواهد پذیرفت.».

نیمی از پول گندم‌کاران پرداخت شده است
تاکنون ٣٨۶هزار تن خرید تضمینی گندم در سطح استان صورت گرفته است که رقم این میزان گندم بالغ بر ٢۵٠٠میلیارد تومان شده است. بنا به گفتۀ مدیرعامل شرکت غله و خدمات بازرگانی منطقۀ۵ کشور، تمامی کشاورزانی که گندم تحویل داده‌اند و تا تاریخ ٢۴تیرماه نام آنان در سامانه ثبت شده است نیمی از مطالبات خود را دریافت کرده‌اند و، طی هفته آینده، بخشی دیگر از این مطالبات واریز خواهد شد.
نوری دربارۀ خرید تضمینی محصول کلزا نیز گفت: «با توجه به اینکه این محصول در برخی شهرستان‌های استان کشت شده است، در سال جاری، بالغ بر ۴۶٨٨تن محصول کلزا با قیمت تضمینی ٢٧٨٣تومان از کشاورزان خریداری شده است و، پس از خرید، طبق قرارداد منعقدشده با کارخانجات روغن‌کشی، تحویل آنان
خواهد شد.».
وی دربارۀ پرداخت مطالبات کلزاکاران نیز افزود: «تاکنون تمامی مبالغ کشاورزانی که کلزای خود را تحویل داده‌اند پرداخت شده است.».

تأمین شکر و برنج
مدیرعامل شرکت غله و خدمات بازرگانی منطقۀ۵ کشور با بیان اینکه یکی دیگر از وظایف این شرکت تأمین کالاهای اساسی از جمله شکر و برنج است ادامه داد: «در طول سال، با توجه به ایام خاص نظیر ماه مبارک رمضان، محرم و صفر، و موضوع تنظیم بازار شب عید، این شرکت با توزیع برنج و شکر در مراکز مختلف از جمله تعاونی‌های کارگری و کارمندی تعادل بازار را حفظ می‌کند.».
وی با بیان اینکه از فروردین تا پایان تیرماه سال جاری ۴٨۶٢تن برنج توزیع شده است افزود: «در سال گذشته توزیع برنج در بازار از طریق این شرکت سبب شد قیمت این محصول با کاهش ٨٠٠ تومانی مواجه شود و نیاز مردم نیز در این زمینه تأمین شود.».
نوری با اشاره به گرانی شکر در سال گذشته خاطرنشان کرد: «در راستای تنظیم بازار شکر و با توجه به تجربۀ سال گذشته، از فروردین‌ماه سال جاری تا پایان تیرماه، ٢١۴٠٢ تن شکر در سطح استان با قیمت مناسب ٢۵٢٠ تومان توزیع شده است.».
مدیرعامل شرکت غله و خدمات بازرگانی منطقۀ۵ کشور با بیان اینکه کالای شکر در ایام خاص در بازار مشهد از جایگاه خاصی برخوردار است که باید در این زمینه تدابیر لازم اندیشیده شود عنوان کرد: «با توجه به تصفیۀ شکر خام در کارخانجات شکر استان و تأمین نیاز این محصول، در حال حاضر، بازار مشهد در رابطه با شکر به تعادل
رسیده است.».
وی افزود: «٣٠درصد شکری که در استان تصفیه می‌شود مربوط به مزارع چغندر قند خود استان است و مابقی آن وارداتی است که اغلب شکر خام وارداتی از خارج کشور تأمین می‌شود.».

کیفیت گندم با توجه به خشک‌سالی پایین آمده است
نوری در ادامۀ این نشست دربارۀ کیفیت آرد و نارضایتی مردم و نانوایان عنوان کرد: «ارقام مختلفی از گندم در طول سال وارد سیلو می‌شود و هر رقم گندم تابع شرایطی خاص است. بنابراین، کیفیت‌ها نیز مختلف است.».
وی افزود: «در شرکت غله، نمونه‌های مختلف گندم، آرد و نان تولیدشده مورد آزمایش قرار می‌گیرد تا کیفیت گندم‌ها و آرد تولیدشده به حد مطلوب برسد.».
وی عنوان کرد: «با توجه به خشک‌سالی بهار امسال و در حالی که مزارع گندم از آبیاری مناسبی برخوردار نبودند، به طور قطعی، این خشک‌سالی روی کیفیت گندم اثر خواهد گذاشت اما امید است، با توجه به واردات گندم از استان‌های دیگر و انجام عملیات مختلف، این کاهش کیفیت جبران شود و کیفیت گندم به حد مطلوبی برسد.».

itbaran.ir شرکت داده پردازی باران شرق توس