در مراسم رونمایی از مستند «جنگ، دوربین، من» مطرح شد؛ دوربین سلاح جدید رزمندۀ «فاطمیون»

مراسم رونمایی از مستند «جنگ، دوربین، من» از ساسان فلاح‌فر در خبرگزاری تسنیم برگزار شد.

عصر عاشو را پشت سر گذاشتیم
در این مراسم محسن اسلام‌زاده، مستندساز مقاومت، گفت: «با وقایع فضای مجازی یک عصر عاشورا را پشت سر گذاشتیم. صحنۀ دردناکی بود. امروز همۀ روزنامه‌ها در همۀ جناح‌ها عکس جلد کار کرده بودند. حادثۀ دردناک و البته افتخارآمیزی بود.». وی افزود: «چندسال قبل برای ما آرزو بود که در یک صحنۀ عملیات حضور داشته باشیم و مستند بسازیم. تعداد کمی از بچه‌ها هم در خط اول توانستند حضور داشته باشند و بسازند. اما فاطمیون حساسیت‌های بیشتری داشت. بالاخره برای رزمندگان افغانستانی کلاس آموزشی گذاشته شد تا تصویربرداری کنند. آموزش‌های سختی برگزار شد. بعید می‌دانستم نتیجه‌ای داشته باشد چون واقعاً کار سختی بود. این‌ها رزمنده بودند و بسیار کار داشت تا به این ایمان برسند که سلاحشان دوربین است.». اسلام‌زاده گفت: «اول از کلیپ شروع شد اما الان آ‌ن‌قدر حرفه‌ای شدند که از صفرتاصد یک عملیات را فیلم‌برداری می‌کنند و دنبال روایت می‌گردند.».

ایرانی‌ها کجا بودند؟
در ادامه، فلاح‌فر، کارگردان این مستند، نیز سخنرانی کرد و گفت: «تفاوت رسانۀ ما و دشمن در همین فیلم‌هاست؛ آن‌ها از بُعد رسانه‌ای خیلی جلوتر هستند چون ما دائماً خودمان را محدود می‌کنیم، درحالی‌که همه، همه چیز را می‌دانند. دچار خودسانسوری شدیم.».
وی گفت: «مصطفی احمدی، یکی از تصویربرداران این واقعه، در جمع ماست. او درحین فیلم‌برداری مورداصابت گلولۀ قناصه قرار گرفته و دچار مشکلات دیداری و شنیداری شده است. فاطمیون پتانسیلی است که دوباره کشف شده است. افغانستانی‌ها زمان انقلاب و دفاع مقدس حضور فعالی داشتند. بعداز‌آن غباری روی چهرۀ آن‌ها نشست، کسانی‌که سال‌هاست کنارمان زندگی می‌کنند. در اصل تفاوتی میان ما و افغانستانی‌ها نیست، اما ناملایمات اجتماعی‌ای پیش‌آمده است. فاطمیون این غبار غربت را از افغانستانی‌ها از بین برد. فاطمیون الان صادرکنندۀ انقلاب اسلامی است.».
فلاح‌فر تأکید کرد: «ما اکنون جانباز رسانه‌ای مدافع حرم داریم، مثل همین مصطفی احمدی که بین ماست. مدافع حرم رسانه‌ای را کسی نمی‌بیند. امروز مدافعان حرم رسانه‌ای در منطقه‌اند و از آخرین لحظات افول داعش و از آخرین نفس‌های آن فیلمبرداری می‌کنند. اصل و مغز کار را خود بچه‌های رسانه‌ای فاطمیون انجام می‌دهند، ما فقط به‌صورت کلیِ کار شکل می‌دهیم.». وی ادامه داد: «امروز دشمن بر پتانسیل افغانستانی‌ها دست گذاشته چون تأثیر آن را دیده است. این کارهای ما تازه شروع ماجراست.».
کارگردان مستند «جنگ، دوربین، من» گفت: «مستند «نبرد پالمیرا» در جشنوارۀ مستند حقیقت پخش شد، کسی آمد و از من پرسید: «ایرانی‌ها کجا بودند؟». انتظار نداشت همه‌چیز دربارۀ فتح افغانستانی‌ها باشد.».

«پالمیرا» مستند نفس‌گیری است
اسلام‌زاده، در ادامه راجع به «جنگ، دوربین، من» گفت: این‌کار از لحاظ دراماتیک خیلی پیشرفته‌تر از «نبرد پالمیرا»، یعنی کار قبلی آقای فلاح‌فر، است. واقعاً مستند نفس‌گیری است و حس هیجان عجیب و غریبی را منتقل می‌کند. اعتقاد دارم در این‌کارها باید نریتور حرفه‌ای استفاده شود اما صدای آماتور این‌کار که فردی افغانستانی آن را بیان می‌کند، واقعاً رویش نشسته است. البته متن گفتار در انتها باید کمی اصلاح شود. مقداری شعارزده است و باید این‌ها از کار حذف شود. مردم حالا بسیاری از وقایع را می‌دانند و ما نباید حرف‌های چهارسال قبل را بزنیم.».

itbaran.ir شرکت داده پردازی باران شرق توس