دنیای فناوری

ارسال رمز غیر‌قابل کشف به زمین
یک ماهوارۀ چینی برای نخستین بار توانست رمزهای غیر‌قابل کشف به زمین ارسال کند.
به گزارش shinhwa، این نخستین بار است که فناوری «انتقال کلید کوانتومی» فضا به زمین ساخته شده است.
چین نخستین ماهوارۀ کوانتومی جهان را سال گذشته با هدف ایجاد فرایندهای ارتباطی غیرقابل هک به فضا فرستاد.
این ماهواره کلیدهای کوانتومی را به ایستگاهای زمین در چین ارسال کرد. فاصلۀ ماهواره تا ایستگاه‌ها به ترتیب ۶۴۵ و۱۲۰۰‌کیلومتر و نرخ سرعت انتقال نیز ۲۰ برابر کارآمدتر از انتقال با فیبر نوری بود.
به گفتۀ محققان هرگونه تلاش برای نفوذ به کانال کوانتومی قابل ردیابی است. همچنین وضعیت کلیدهای کوانتومی بلافاصله پس از آغاز عملیات تغییر می‌کند و اطلاعات نیز به شکل خود ویرانگر رهگیری می‌شوند. به نوشتۀ این خبرگزاری، فناوری مذکور کاربرد وسیعی در نسل آتی مخابرات و ارتباطات در حوزه‌های دفاعی و مالی خواهد داشت.


تشخیص کالای اصل
با هوش مصنوعی
شناسایی اجناس اصل و غیرتقلبی از بدل‌های قلابی و بی‌کیفیت، چالشی مهم در بسیاری از کشورهای دنیاست و حالا هوش مصنوعی این مشکل را برطرف کرده است.
به گزارش ساینس دیلی، گروهی از محققان سازوکار منحصر‌به‌فردی را ابداع کرده‌اند که در قالب آن الگوریتم هوش مصنوعی خاصی برای تمیز‌دادن کالاهای اصلی از تقلبی به کار گرفته می‌شود. این الگوریتم که توانایی خودآموزی و ارتقای توانمندی‌های خود را نیز دارد، در سیستم‌ها و دستگاه‌های مختلف قابل به‌کارگیری است و از این طریق قاچاقچیان و فروشندگان محصولات تقلبی دیگر نمی‌توانند سر مشتریان خود کلاه بگذارند.
الگوریتم هوش مصنوعی مذکور دارای یک پایگاه داده متشکل از بیش از سه میلیون تصویر از مواد مختلف مانند پارچه، چرم، قرص، مواد الکترونیکی، اسباب‌بازی، کفش و... بوده و دقت آن ۹۸‌درصد اعلام شده است.
itbaran.ir شرکت داده پردازی باران شرق توس