پاسخ شهردار منطقۀ۴ دربارۀ درخواست تبدیل زمین‌های کشاورزی شهید آوینی به مراکز فرهنگی و ورزشی: کاربری باغ‌های پنج‌تن در طرح تفصیلی مشخص شده است

خسروی- «با سلام. در منطقۀ۴ و در پنج‌تن، تعدادی باغ سبزی داریم که مردم فقط از آن سبزی می‌خرند. چرا شهرداری تعدادی از این باغ‌ها را به مکان‌های فرهنگی تبدیل نمی‌کند تا هم از این شکل علفزار خارج شود و ظاهر زیبایی پیدا کند و هم بعضاً محل تجمع اراذل و اوباش نشود. برای مثال کنار فرهنگ‌سرای انقلاب که در پنج‌تن قرار دارد علفزاری بزرگ است که هیچ خاصیتی ندارد. چرا این را به فضای سبز تبدیل نمی‌کنند. یا روبه‌رویش کنار مخابرات پنج‌تن، باغ سبزی) بسیار بزرگی وجود دارد که بخشی از آن هم خاکی است و بچه‌ها در آن بازی می‌کنند. لااقل تابلویی نصب کنند تا مردم بفهمند قرار است به چه چیزی تبدیل بشود. لطفاً پیگیری کنید.».
در سطح منطقۀ۴ باغ‌های سبزی متعددی وجود دارد که تنها نفعشان برای مردم منطقه، تأمین سبزی خوردن است. برای پیگیری موضوع اشاره‌شدۀ شهروند به‌سراغ شهردار منطقۀ۴
می‌رویم.
کمال‌الدین شاهچراغی با ارائۀ توضیحاتی به شهرآرا می‌گوید: «در طرح تفصیلی بر‌اساس نیاز منطقه مشخص می‌شود که چقدر سرانۀ درمانی یا فضای سبز باید تأمین شود و دراین‌راستا پهنه‌هایی، مشخص و کاربری زمین‌ها مشخص می‌شود تا در آینده در آن‌ها ساخت و ساز انجام
گیرد.».وی دربارۀ باغ‌های سبزی منطقۀ۴ اذعان می‌کند: «منطقۀ۴ چند باغ سبزی دارد که بخشی از اراضی آن‌ها به فضای سبز تبدیل شده است و مردم منطقه در حال حاضر از آن استفاده می‌کنند، اما در تعدادی دیگر از باغ‌های سبزی، فقط سبزی کاشته و به مردم فروخته می‌شود.».
شهردار منطقۀ۴ در همین راستا می‌افزاید: «یکی از درخواست‌های مردم منطقه، افزایش فضای سبز است؛ به همین دلیل با مالک یکی از باغات توافق و بخشی از باغ سبزی واقع‌در ابتدای طبرسی شمالی‌١٧ را به فضای سبز تبدیل کردیم که به‌مرور تکمیل خواهد شد.».
شاه‌چراغی دربارۀ زمین علفزار کنار فرهنگ‌سرای انقلاب واقع در پنج‌تن نیز می‌گوید: «حدود ۴هکتار از زمین‌های کنار فرهنگ‌سرای انقلاب مربوط به مسکن و شهرسازی است و جزو اراضی ملی محسوب می‌شود و بخش دیگری از آن هم موقوفه به شمار می‌رود.».
این مقام مسئول دربارۀ تکلیف باغ‌های سبزی منطقۀ۴ ادامه می‌دهد: «کاربری باغ‌های سبزی منطقه و به‌ویژه پنج‌تن، که مالک شخصی دارند، در طرح تفصیلی مشخص شده است و سازمان‌های مربوط باید بتوانند با مالکان توافق کنند تا هم منافع مالک، تأمین و هم سرانۀ خدمات زمین‌های درنظر‌گرفته‌شده مشخص شود.».

باغ سبزی کنار مخابرات پنج‌تن کاربری بیمارستانی دارد
وی در ادامه به باغ سبزی کنار مخابرات پنج‌تن اشاره می‌کند و می‌افزاید: «می‌توان گفت شهرداری آن‌چنان‌که باید، نمی‌تواند در آن دخل‌و‌تصرفی داشته باشد، چون تکلیفش معلوم است؛ این باغ سبزی کاربری بیمارستانی دارد و باید نهادهای مربوطه از‌جمله علوم پزشکی و ادارات تابعه اقدامات لازم را بعداز مهیا شدن شرایط و توافق با مالک انجام دهند.». شهردار منطقۀ۴ دربارۀ نقش شهرداری در تعیین وضعیت زمین‌هایی که در طرح تفصیلی تکلیف آن‌ها معلوم شده است، عنوان می‌کند: «شهرداری می‌تواند در معرفی و شناسایی مالک زمین‌های موردنظر به نهادهایی که زمین در طرح تفصیلی به آنان واگذار شده است، نقش داشته باشد و همچنین به آماده‌شدن زودتر طرح آن قطعه کمک کند تا مراحل قانونی کار طی شود.».

زمان اجرایی شدن طرح به اعتبارات ادارات تابعه برمی‌گردد
شاه‌چراغی در بخش پایانی سخنانش دربارۀ زمان شروع عملیات اجرایی زمین‌های مشخص‌شده در طرح تفصیلی منطقۀ۴ بیان می‌کند: «اینکه چه زمانی زمین‌های مشخص‌شده در طرح تفصیلی تغییر کاربری می‌یابند به اعتبارات ادارات مربوطه برمی‌گردد و این‌طور نیست که بلافاصله این کار انجام شود.».

itbaran.ir شرکت داده پردازی باران شرق توس