سیل روز جمعۀ استان ۸ کشته و ۳۸نفر مفقودی درپی داشت؛ جان و مال مردم، قربانی سهل‌انگاری متولیان!

مهدویان- عملیات امدادرسانی به مناطق سیل‌زدۀ خراسان‌رضوی همچنان ادامه دارد و درهمین‌راستا شمار زیادی از مسئولان استانی از استاندار گرفته تا نمایندگان مجلس با حضور در این مناطق، از روند امدادرسانی به سیل‌زدگان بازدید کردند. به‌گزارش شهرآرا، بارندگی‌های روز جمعه در استان خراسان‌رضوی سبب سیلاب در برخی مناطق استان ازجمله کلات شد و تاکنون ۸ کشته بر جای گذاشته و تعدادی نیز مفقود هستند. طبق اطلاعات ارائه‌شده ازسوی هلال‌احمر خراسان رضوی بیش از ۶۰ نفر در حادثۀ سیل خراسان رضوی مفقود شده بودند که این تعداد در بعدازظهر روز شنبه به ۳۸ نفر کاهش یافت. به‌همین‌منظور علیرضا رشیدیان، استاندار خراسان‌رضوی که در ساعات اولیۀ سیل شهرستان‌های کلات و درگز در محل مناطق سیل‌زده حاضر شده بود، دراین‌زمینه اظهار کرد: «شورای مدیریت بحران شهرستان‌ها درحال آماده‌باش است و روند کار امداد‌ونجات و جستجو طی جمعه‌شب گذشته تاکنون به‌طور مستمر ادامه یافته و وقفه‌ای در این عملیات ایجاد نشده است.». وی با بیان اینکه ۴۵٠ نفر از گرفتاران در سیل اسکان یافتند، بیان کرد: «همۀ نیازهای مربوط به تغذیه و اقامت آن‌ها در شهرستان‌های کلات و درگز تأمین و تعداد قابل‌توجهی از وسایل نقلیۀ گردشگران هم از میان گل‌ولای خارج شده است.».

امدادرسانی هلال‌احمر
در مناطق سیل‌زده
سخن‌گوی جمعیت هلال‌احمر خراسان‌ رضوی نیز دراین‌خصوص گفت: «عملیات امدادرسانی به مناطق سیل‌زدۀ شهرستان‌های درگز، کلات، سرخس و نیشابور همچنان ادامه دارد.».مجتبی محمودی افزود: «براساس آخرین آمار و اطلاعات، ٣٨ نفر همچنان بر اثر سیل روز جمعه مفقود هستند که عملیات جستجو برای یافتن آن‌ها ادامه دارد.». وی خاطرنشان کرد: «ازاین تعداد ٢۵ نفر مربوط به روستاهای کلات، ١٢ نفر مربوط به روستاهای سرخس و ١ نفر مربوط به یکی از روستاهای فریمان هستند.».

دستور ویژۀ معاون رئیس‌جمهور
به استاندار
معاون‌اول رئیس‌جمهور نیز طی ابلاغی به استانداران خراسان رضوی و گلستان خواستار رسیدگی هرچه‌بیشتر و تلاش حداکثری برای امدادرسانی به سیل‌زدگان این استان‌ها شد.
اسحاق جهانگیری از استانداران خراسان رضوی و گلستان خواست با بسیج همۀ امکانات استان، رسیدگی هرچه‌بیشتر به سیل‌زدگان را به‌طور‌ویژه در دستورکار خود قرار دهند و حداکثر توان نیروهای امدادی را برای یافتن مفقودین و جبران خسارات وارد شده به‌ویژه به زیرساخت‌ها به کار گیرند. معاون دادستان مشهد نیز درخصوص سیل اخیر استان گفت: «هر چند در دو سال گذشته آب‌منطقه‌ای در زمینۀ آزادسازی مسیل‌ها گام‌هایی را برداشته، اما این اقدامات هنوز در ابتدای راه است.». قاضی بخشی‌محبی افزود: «جان و مال مردم در خطر است و مسلماً درصورتی‌که علت سیلاب، عدم نظارت متولیان خصوصاً آب‌منطقه‌ای ﺑﺎشد، کارشناسان، بخشی از تقصیر را متوجه مدیران مربوطه خواهند دانست.». وی افزود: «مطابق تبصرۀ مادۀ١٤٥ قانون مجازات اسلامی، هر بی‌احتیاطی و بی‌مبالاتی از مصادیق تقصیر خواهد بود و دادسرا با مقصران برخورد لازم را خواهد داشت.».
itbaran.ir شرکت داده پردازی باران شرق توس