هشدار ۶٠ نمایندۀکنگره درپی تداوم رجزخوانی رئیس جمهور آمریکا علیه کره ؛ سخنان ترامپ خطرناک و غیرمسئولانه است

در‌حالی‌که شاخ و شانه کشیدن رئیس‌جمهور ایالات متحده علیه پیونگ‌یانگ همچنان ادامه دارد، بیش‌از ۶٠نمایندۀ کنگرۀ آمریکا در نامه‌ای به وزیر خارجۀ این کشور اظهارات ترامپ درباره کرۀ شمالی را محکوم کردند.
به گزارش مهر، در این نامه آمده است: «ما با نوشتن این نامه نگرانی عمیق خود را از اظهارات رئیس‌جمهور که باعث افزایش خطر بروز جنگ اتمی شده است، اعلام می‌کنیم.». نمایندگان مذکور اظهارات ترامپ را «خطرناک و غیرمسئولانه» خواندند و تأکید کردند چنین اظهاراتی به مقامات پیونگ‌یانگ این فرصت را می‌دهد که بر تبلیغات خود علیه واشینگتن و قانع‌کردن مردم این کشور با این ادعا که ایالات متحده دشمن آن‌ها‌ست، بیفزایند.
نمایندگان کنگره همچنین تأکید کردند افکار عمومی آمریکا ترامپ را مسئول نتایج ناگوار هر جنگ احتمالی ناشی از محاسبات نادرست می‌داند. گفتنی است ترامپ روز چهارشنبه گفت که اگر پیونگ‌یانگ از تهدید آمریکا دست برندارد با آتش و خشم واشینگتن مواجه خواهد شد. رئیس‌جمهوری آمریکا نیز در توئیت خود نوشت: «در حال حاضر، اگر رفتار غیرمعقولانه‌ای از کرۀ شمالی سر بزند، راهکارهای نظامی به‌طور کامل آمادۀ عملی‌شدن هستند و بهتر است رفتار غیر‌معقولانه‌ای از پیونگ‌یانگ سر نزند.». ترامپ همچنین تلفنی با همتای چینی خود دربارۀ بحران کره گفتگو کرده است. از سوی دیگر رئیس جمهوری آمریکا بی‌آنکه جزئیاتی ارائه دهد از برگزاری یک کنفرانس مهم خبری در روز دوشنبه خبر داد.

آمادگی کرۀ شمالی برای آزمایش موشک زیردریایی
در همین حال کارشناسان آمریکایی با استناد به تصاویر ماهواره‌ای مدعی شده‌اند کرۀ شمالی برای آزمایش موشک بالستیک قابل پرتاب از زیردریایی آماده می‌شود. به گزارش پرس‌تی‌وی، همچنین سایت «۳۸نورث» وابسته به مؤسسۀ مطالعات روابط آمریکا-‌شبه‌جزیرۀ کره در دانشگاه جان هاپکینز تصاویری منتشر کرده است که نشان‌دهندۀ افزایش تحرکات در سایت «مایانگ-دو» محل نگهداری زیردریایی‌ها و کشتی‌های کرۀ شمالی است. در‌همین‌حال دمیان گرین، وزیر امور مهاجرت بریتانیا که فرد شمارۀ٢ کنار ترزا می، نخست‌وزیر بریتانیاست با مصلحت‌ندانستن افزایش تنش‌ها تلویحاً گفته است کشورش در‌صورت اقدام نظامی علیه کرۀ شمالی، از آمریکا پشتیبانی نخواهد کرد.

itbaran.ir شرکت داده پردازی باران شرق توس