حرکت حرفه‌ای عوامل انتظامی سارقان خیابانی انواع خودروهای سواری در مشهد را به دام انداخت؛ باند خطر متلاشی شد

مهدی قرآنی- متهمی سابقه‌دار معروف به «خطر»، که به دلیل ارتکاب ده‌ها فقره سرقت خودرو چندین مرتبه حبس را تجربه کرده بود، هنگامی که با اعضای گروه سابقه‌دارش با یک دستگاه سواری مسروقه در یکی از خیابان‌های حاشیۀ شهر مشهد مشغول دور‌دور بود، دستگیر شد و در بازجویی‌ها از ده‌ها فقره سرقت خود پرده برداشت.
به گزارش شهرآرا، در حالی سرنخ‌های به‌دست‌آمده از چندین فقره سرقت خودرو دست مأموران کلانتری طبرسی شمالی مشهد را به گردانندگان این باند حرفه‌ای سرقت رساند که از ماه‌ها پیش تیم‌های تجسس این کلانتری، در رصد‌های میدانی خود، چندین خودروِ مسروقه که از سوی سارقان در مناطق مختلف حوزۀ استحفاظی‌شان رها شده بود را کشف کرده بودند.
خودروهای سواری رهاشده در بیابان‌های اطراف مشهد اغلب تندر٩٠ ‌و پراید بودند که قطعاتشان توسط سارقان باز شده بود. علاوه‌بر این، شواهد و قراین موجود حکایت از آن داشت که سرقت این خودروها توسط چند نفر انجام شده و، برای متلاشی شدن قطعات، به این مناطق انتقال یافته‌اند. لذا تحقیقات اولیه در این زمینه آغاز شد.

دستگیری سارقان در ساعت ۴ بامداد
تحقیقات این پرونده ادامه داشت تا اینکه یکی از تیم‌های گشتی کلانتری طبرسی شمالی ساعت ۴:٣٠ بامداد روز جمعه، بیستم مرداد، حین رصد میدانی، به سه سرنشین یک سواری پراید مشکوک و، برای بررسی موضوع، وارد عمل شد.
رانندۀ خودرو، هنگام مواجهه با افسران گشتی پلیس، مدارک خودروِ خود را نشان داد اما نکتۀ مبهمی در رفتار این فرد وجود داشت. برای همین، خودروِ او مورد بازرسی قرار گرفت. همه‌چیز عادی به نظر می‌رسید تا اینکه کارت ملی فردی ناشناس که کارت خودرو با مشخصات او مطابقت داشت از داخل داشبورد این سواری کشف شد. رانندۀ خودرو در اظهارات اولیۀ خود عنوان کرد که پراید به یکی از دوستانش تعلق دارد و او آن را به امانت گرفته است.
در حالی که سرتیم اکیپ گشتی کلانتری طبرسی شمالی مشغول تحقیقات از رانندۀ این پراید بود یکی از مأموران، با استعلام شمارۀ پلاک انتظامی خودرو، شمارۀ تماس مالک را کشف کرد و با وی تماس گرفت. مالک خودرو، که از همه‌جا بی‌خبر بود، هنگامی که مأمور کلانتری سراغ خودروِ پرایدش را از او می‌گیرد، با لحنی اعتراضی اظهار می‌کند که خودروش مقابل منزلشان پارک شده است اما این مأمور وظیفه‌شناس پلیس به این امر بسنده نمی‌کند و از مالک خودرو می‌خواهد به خیابان برود و خودروش را رؤیت کند که، وقتی این مرد جوان پا به داخل خیابان می‌گذارد، متوجه سرقت وسیلۀ نقلیه‌اش می‌شود اما، از جایی که سارقان این خودرو در چنگ پلیس بودند، موضوع به مالک سواری پراید اطلاع داده می‌شود و مأموران از او می‌خواهند خود را به کلانتری طبرسی شمالی برساند.
با روشن شدن ماجرا، دست این سارقان حرفه‌ای، که رل شهروندان عادی را به‌خوبی بازی کرده بودند، رو می‌‌شود و این افراد، برای اینکه از چنگ قانون بگریزند، به پلیس پیشنهاد رشوه می‌دهند اما مأموران وظیفه‌شناس کلانتری طبرسی شمالی، ضمن رد رشوۀ متهمان، آنان را دستگیر می‌کنند و به کلانتری انتقال می‌دهند.
رانندۀ خودروِ مسروقه، معروف به «خطر» و سردستۀ این باند حرفه‌ای سرقت، ضمن اعتراف به بزه انتسابی‌اش، عنوان کرد که خودروِ پراید را شب قبل با همدستی دو دوستش از مقابل خانه‌ای در بولوار اقبال لاهوری سرقت کرده است.

کشف ال٩٠ سرقتی زائر زاهدانی
تیم رسیدگی‌کننده به پرونده، با این احتمال که امکان دارد متهمان چندین خودروِ دیگر را سرقت کرده و در خیابان‌های اطراف مخفیگاه خود پارک کرده باشند، در همان دقایق اولیۀ روز جمعه، شمارۀ پلاک ده‌ها خودروِ سواری موجود در خیابان‌های اطراف را استعلام گرفتند و یک دستگاه سواری ال٩٠ مسروقه با شمارۀ پلاک انتظامی زاهدان کشف
شد.
با کشف دومین خودروِ مسروقه، مشخص شد مالک آن چند روز پیش گزارش سرقت خودروش را به پلیس اعلام کرده است و بلافاصله موضوع به او اطلاع داده شد. مالک ال٩٠ مسروقه، که یکی از زائران حرم مطهر رضوی بود، در حالی که زیرپیراهنی و شلوارک به تن داشت در کلانتری اظهار کرد: «به اتفاق خانواده به مشهد آمدیم و دو شب پیش، برای استراحت، به یکی از پارک‌های هستۀ مرکزی مشهد رفتیم. موقع اذان صبح، متوجه شدم خودروم نیست و سرقت شده است. این در حالی بود که تمام مدارک هویتی، لوازم موردنیاز سفر، کارت‌های بانکی و وجوه نقدم در آن بود.».

١۵ فقره سرقت در پروندۀ «خطر»
فرمانده انتظامی مشهد در تشریح دیگر ابعاد این پرونده به خبرنگار ما گفت: «سردستۀ این باند حرفه‌ای سرقت، معروف به «خطر»، که به‌تازگی از زندان آزاد شده است، جوانی ٢٨ساله است و ١۵سابقۀ کیفری سرقت خودرو دارد.».
سرهنگ محمد بوستانی افزود: «یکی از همدستان متهم اصلی این پرونده نیز از زندانیان بند باز مشهد است که، در زمان مرخصی، با سردستۀ این باند همکاری می‌کرده است.».
وی تصریح کرد: «مأموران، در بازرسی از مخفیگاه متهمان این پرونده، یک دستگاه موتورسیکلت مسروقۀ طرح هندا، ده‌ها چادر مسافرتی، ١۵تخته پتو، موتور پمپ رنگرزی و پنج عدد اسکوتر کشف کردند که، طبق اظهارات متهمان، همگی از مسافران و زائران سرقت شده بود.».
بوستانی با بیان اینکه متهمان این پرونده از سارقان بسیارحرفه‌ای هستند و ظرف مدت دو ثانیه درِ خودروهای پراید و ال٩٠ را باز می‌کردند بیان کرد: «متأسفانه مالک دو خودروِ مکشوفه، با بی‌توجهی به رعایت نکات ایمنی، علاوه‌بر جا گذاشتن مدارک هویتی خود، سوئیچ یدک خودروِ خود را نیز داخل آن گذاشته بودند و این امر موجب شده بود سارقان، پس از ورود به داخل کابین، خودروِ آنان را به سرقت ببرند.».
فرمانده انتظامی مشهد، در پایان، با اشاره به ادامۀ تحقیقات این پرونده عنوان کرد: «شهروندان توجه داشته باشند حتماً در زمان پارک خودروِ خود از تجهیزات امنیتی از قبیل قفل فرمان و قفل پدال استفاده کنند و دزدگیر خودرو را فعال کنند. علاوه‌بر این، از قرار دادن مدارک هویتی یا سوئیچ یدک خودرو در داخل آن خود‌داری کنند چراکه این امر احتمال سرقت وسیلۀ نقلیه‌شان را افزایش
خواهد داد.».

itbaran.ir شرکت داده پردازی باران شرق توس