در جریان سفر به روسیه مطرح شد؛ پاسخ قاطع ظریف دربارۀ بازدید از اماکن نظامی

وزیر امور خارجۀ کشورمان تأکید کرد، براساس برجام، هیچ‌کدام از بازدیدها نمی‌تواند بهانه‌ای برای اطلاع‌ یافتن از اسرار کشور باشد.
به گزارش شهرآرا، به نقل از ایلنا، محمد‌جواد ظریف، روز گذشته عازم سوچی شد تا با مقامات روسیه دیدار و رایزنی داشته باشد، گفتگوهایی که، به گفتۀ جابری انصاری، طبیعتاً دربارۀ مسائل منطقه‌ای و با محوریت تمرکز بر سوریه بوده است.
وزیر امور خارجه، دیروز، پس اینکه وارد سوچی شد، در جمع خبرنگاران گفت: «در موضوع برجام، با توجه به سیاست‌های اخیر ایالات متحدۀ آمریکا، نیاز هست که هماهنگ باشیم و تاکنون هم چنین رویکرد خوبی بین ایران و فدراسیون روسیه بوده است.».
وی افزود: «دو کشور از مواضع هم در سازمان‌های بین‌المللی و روابط چند‌جانبه حمایت کردند و روسیه پشتیبانی بسیار خوبی از ایران در بحث برجام داشته است.».
وزیر امور خارجه دربارۀ بازرسی از اماکن نظامی نیز بیان کرد: «هم پروتکل الحاقی مشخص است و هم برجام. چهارچوب‌هایی که در برجام و پروتکل الحاقی مشخص شده است برای بازدید از اماکنی است که امکان فعالیت‌های نظامی در آن‌ها وجود داشته است.».
وی با بیان اینکه ایران تاکنون، همان‌طور که آژانس اثبات کرده، در زمینۀ عدم فعالیت‌‌های اعلام‌نشده به‌درستی عمل کرده است گفت: «همان‌طور که در بند ۷۴ ضمیمۀ یکِ برجام آمده است، هیچ‌کدام از این بازدیدها نمی‌تواند بهانه‌ای برای اطلاع‌ یافتن از اسرار کشور باشد.».
ظریف همچنین در‌بارۀ محورهای سفر خود به سوچی اظهار کرد: «ما با چالش‌های مشترکی مواجهیم که مهم‌ترین آن‌ها منطقه‌ای است. ایران و روسیه در سوریه توانستند به سوری‌ها کمک کنند و تروریست‌ها را عقب برانند.».

itbaran.ir شرکت داده پردازی باران شرق توس