با حضور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی صورت گرفت؛ اهدای نشان «مشهد٢٠١٧» به استاد شفیعی کدکنی

نشان «مشهد، پایتخت فرهنگی جهان اسلام» توسط وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی به دکتر محمدرضا شفیعی کدکنی اهدا شد.
به‌گزارش شهرآرا به‌نقل از روابط‌عمومی اداره‌کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی، دکتر سید‌عباس صالحی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، به‌همراه دکتر محمد‌جعفر یاحقی، استاد دانشگاه «فردوسی» و عضو پیوستۀ« فرهنگستان زبان و ادب فارسی»، سید‌سعید سرابی، مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی، و دست‌اندرکاران دبیرخانۀ پایتخت فرهنگی جهان اسلام روز گذشته با دکتر محمد‌رضا شفیعی کدکنی دیدار کرد.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در این دیدار گفت: «استاد شفیعی کدکنی چهرۀ ماندگار و تأثیرگذار بین‌المللی است که تألیفات و تحقیقات گسترده‌ای در حوزۀ زبان و ادب فارسی دارد.».
سید‌عباس صالحی مفاخر علم و ادب و فرهنگ ایران زمین را سرمایه‌های این مرز‌و‌بوم دانست و افزود: «خراسان به‌عنوان مهد فرهنگ ایران مطرح است که بزرگانی را در گذشته و عصر حاضر در خود پرورانده است.».

مشهد٢٠١٧، فرصتی برای توسعۀ فرهنگی شهر
مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی نیز در این دیدار دکتر محمد‌رضا شفیعی کدکنی را به‌عنوان یکی از شخصیت‌های بسیار برجستۀ علمی و ادبی قرن حاضر و افتخار خراسان و ایران بر‌شمرد.
سید‌سعید سرابی با ارائۀ گزارشی از رویداد فرهنگی «مشهد، پایتخت فرهنگی جهان اسلام در سال ٢٠١٧» گفت: «این رویداد فرصتی برای برنامه‌ریزی‌های زیربنایی و توسعۀ فرهنگی مشهد است.».
دکتر محمد‌جعفر یاحقی نیز در این مراسم به نقش و جایگاه دکتر محمدرضا شفیعی کدکنی در ادبیات معاصر ایران اشاره کرد و افزود: «باید قدر مفاخر خود، به‌ویژه مفاخر معاصر، را بدانیم و فرهنگ و هنر این مرز‌و‌بوم را به اندیشه‌ها و دغدغه‌های آن‌ها پیوند دهیم.».

شخصیت‌های برجستۀ مشهد
به مردم معرفی شوند
دکتر محمد‌رضا شفیعی کدکنی در این دیدار گفت: «باید به شخصیت‌هایی که عمر خود را در راه فرهنگ و ادب این مرز‌و‌بوم صرف کرده‌اند با ثبت آثار و تألیفاتشان ادای دین کنیم.».
وی افزود: «شخصیت‌های برجستۀ علمی و مذهبی بسیار در خراسان رضوی و مشهد وجود دارند که در حوزۀ علم و کتابت کم‌نظیر بوده‌اند، اما شناخته‌شده نیستند؛ لذا این شخصیت‌ها باید شناسایی و به مردم معرفی شوند و آثار مکتوب و شفاهی آن‌ها چاپ و ثبت گردد.».
وی با تأکید بر پاسداشت زبان فارسی اظهار کرد: «غنای این زبان آن‌قدر زیاد است که نمی‌توان دورنمایی برای آن در‌نظر گرفت، زبانی که در برخی کشورهای همسایه تبلیغ می‌شود دو یا سه نسل دیگر دوام نخواهد داشت.».
در این دیدار وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی نشان «مشهد، پایتخت فرهنگی جهان اسلام در سال ٢٠١٧» را به دکتر محمد‌رضا شفیعی کدکنی اهدا کرد.
محمدرضا شفیعی کدکنی به‌سال ١٣١٨ در کدکن، از روستاهای قدیمی بین نیشابور و تربت‌حیدریه، به‌دنیا آمد و تحصیلات ابتدایی و متوسطه را در مشهد گذراند. سپس وارد دانشکدۀ ادبیات دانشگاه مشهد شد و مدرک کارشناسی این رشته را از دانشگاه مشهد و مدرک دکترای آن را از دانشگاه تهران دریافت کرد. شفیعی کدکنی از شاعران معاصر برجستۀ ایران است که در نقد شعر و ادب فارسی نیز جایگاهی بلند دارد. سبک و شیوۀ ویژۀ آفرینندۀ آثاری چون مثل درخت در شب باران و هزارۀ دوم آهوی کوهی سبب شده است اهالی شعر و ادب فارسی شفیعی کدکنی را شاعری پیشرو به‌شمار آورند.

itbaran.ir شرکت داده پردازی باران شرق توس