با برگزاری نشست خبری، بیست‌و‌هفتمین جشنوارۀ تئاتر خراسان رضوی آغاز‌به‌کار کرد؛ روزهای خوش تئاتر استان

طیبه ثابت‌- نشست خبری بیست‌وهفتمین جشنوارۀ تئاتر خراسان رضوی با حضور مسئولان فرهنگی و هنری و جمعی از پیش‌کسوتان، هنرمندان و اصحاب رسانه در مجتمع فرهنگی هنری «امام رضا (ع)» برگزار شد. به‌گزارش شهرآرا، این جشنواره که امسال با رقابت۵٠ گروه نمایشی از شهرهای مختلف استان خراسان رضوی به‌میزبانی مشهد از امروز کار خود را آغاز کرده است تا ٢٧ شهریور ادامه دارد و نویدبخش روزهایی بهتر برای فعالیت‌های نمایشی استان و هنرمندان این عرصه است.

تئاتر استان در وضعیت خوبی است
‌معاون هنری و سینمایی اداره‌کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی در این مراسم خاطرنشان کرد: «خوشبختانه تئاتر استان وضعیت خوبی دارد و آمادگی بیشتر و بهتری درمقایسه‌با سالیان گذشته پیدا کرده است‌.». افشین تحفه‌گر افزود: «در گروه‌های تئاتر استان در سال گذشته افزایش صددرصدی اتفاق افتاده است و تعداد این گروه‌ها از ٢٣ گروه به بالغ‌بر ۵٠ گروه رسیده است که می‌توانند شاکلۀ جدیدی از فعالیت‌های حوزۀ تئاتر را در استان رقم بزنند.». تحفه‌گر ضمن اشاره به این مطلب که امسال ٩٠ نمایش به دبیرخانه رسیده است که ۶٠ اثر از مشهد و ٣٠ اثر از شهرستان‌ها بوده اظهار داشت: «نهایتاً ۶٠ اثر موردبازبینی قرار گرفت که ۴٠ اثر از مشهد و ٢٠ اثر از شهرستان‌ها بوده است.».

در حوزۀ نمایشنامه‌نویسی
رشد ٣٠٠درصدی را شاهدیم
معاون هنری و سینمایی اداره‌کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی با بیان اینکه در سال جاری ۵٠درصد افزایش در حوزۀ آثار به‌نمایش‌درآمده در جشنواره را خواهیم داشت گفت: «در حوزۀ نمایشنامه‌نویسی بیش از ٣٠٠درصد افزایش داشته‌ایم و از ١٨ اثر در سال گذشته به ۶٣ متن در سال جاری رسیده‌ایم که این مطلب مؤید حرکت تئاتر استان در مسیر نقشۀ راه ترسیم‌شده برای تئاتر خراسان رضوی است.».
تحفه‌گر اظهار کرد: «امیدواریم که در‌کنار رشد کمی شاهد رشد کیفی آثار به‌نمایش‌درآمده در جشنواره نیز باشیم و بتوانیم مانند سالیان گذشته رقیبی جدی برای تئاتر مرکز و سایر استان‌های کشور باشیم.».
معاون هنری و سینمایی اداره‌کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی ادامه داد: «ما ضمن پرداختن به کمیت به‌دنبال کیفیت هم هستیم و در‌این‌راستا برنامۀ آموزش را به‌صورت جدی دنبال می‌کنیم و امیدواریم که بتوانیم گام‌های مناسبی برای ارتقای کیفیت تئاتر استان و جشنواره
برداریم.».

چارت ادارۀ تئاتر استان را تعییین کرده‌ایم
در ادامۀ این نشست حجت طباطبایی، عضو شورای سیاست‌گذاری جشنوارۀ تئاتر استانی طی سخنانی عنوان کرد: «برای تئاتر استان برنامه‌های خوبی را پیگیری کرده‌ایم و به‌سمتی رفته‌ایم که برای نخستین‌بار چارت ادارۀ تئاتر استان را تعیین کرده‌ایم و شرایط را به‌نحوی رقم زده‌ایم که کار در دست هنرمندان باشد و خود هنرمندان در‌این‌زمینه امور را به‌دست بگیرند.». وی تصریح کرد: «در حوزۀ آموزش و پژوهش برنامه‌های مهمی را پیش‌بینی کرده‌ایم و امیدواریم که بتوانیم، به‌‌خصوص در حوزۀ پژوهش، آن‌هم در حوزۀ پژوهش‌های آیینی، فعالیت‌های ویژه‌ای را انجام دهیم.».

صدای تغییر نسل تئاتر مشهد
رئیس انجمن هنرهای نمایشی استان خاطرنشان کرد: «امسال بخش «تجربه‌های نو» را در جشنوارۀ «فجر» قرار دادیم، زیرا در سال گذشته هنرمندان دهۀ هفتادی ما در بخش «کارگردانی» جشنوارۀ «فجر» کاندیدا شدند که این صدای تغییر نسل تئاتر مشهد را به گوش ما می‌رساند و ما باید برای این نسل جدید برنامه داشته باشیم.». وی افزود: «امسال تئاترها در جشنواره بسیار متنوع هستند و داوران ما بسیار کار سختی را در پیش‌رو دارند. می‌دانیم که در انتهای جشنواره همه این مطلب را تأیید خواهند کرد.». اشکذری دربارۀ داوران این دوره عنوان کرد: «داوران بخش اصلی ما نادر برهانی مرند، آرش دادگر و کوروش نریمانی هستند که از تهران می‌آیند. جلسات نقد و بررسی ما را هم علی جعفری برگزار خواهد کرد.». وی اضافه کرد: «امیدواریم که، اگر نقدهای خوبی به‌دست ما برسد، بتوانیم از برگزیدگان این بخش هم تجلیل کنیم.». رئیس انجمن هنرهای نمایشی خراسان رضوی با بیان اینکه چند برنامۀ خوب برای اختتامیۀ جشنواره پیش‌بینی شده است گفت: «رونمایی از کتاب جشنواره و رونمایی از کتاب «درام+چهار» که شامل آثار موفق دو دورۀ قبل جشنوارۀ تئاتر استان است نیز در برنامۀ ما قرار دارد که آثار چهار درام‌نویس زن استان را شامل می‌شود.».

برنامه‌ریزی مدون آموزش برای افزایش کیفیت
در ادامۀ این نشست خبری اشکذری درباب ارتقای وضعیت کیفی بخش نمایشنامه‌نویسی جشنواره نیز اظهار کرد: « در‌طول سال گذشته برنامه‌های آموزشی خاصی را برگزار کرده‌ایم که نتیجۀ آن افزایش تعداد هنرمندان ما در این بخش و رشد آثار رسیده به جشنواره است، اما تلاش ما درواقع بعد از اتمام جشنواره آغاز خواهد شد و ما خواهیم کوشید زمینه را برای افزایش کیفیت این بخش مهیا سازیم.».

itbaran.ir شرکت داده پردازی باران شرق توس