یک ساعت حسابی

دانستن چند نکته برای انتخاب یک ساعت مچی باعث می‌شود مناسب‌ترین انتخاب را باتوجه‌به بودجه‌ای که دراختیار دارید انجام دهید. قبل از اینکه وارد بازار شوید و خرید را آغاز کنید، باید مشخص کنید که چه توقعی از ساعت خود دارید. امکانات، رنگ و مدل و محل استفاده از ساعت را حتماً از قبل تعیین کنید و با چشمانی باز و حواسی جمع در بازار حاضر شوید تا در زمان انتخاب و خرید به مشکل برنخورید یا اینکه بعد از خرید پشیمان نشوید. اگر قصدتان این است که ساعتی شبیه به فیلم‌های علمی و تخیلی پیدا کنید و با امکانات عجیب و غریبش دنیا را نجات دهید، مسلماً تیرتان به خطا می‌رود؛ از ساعت فقط باید زمان را بپرسید!شما ممکن است با اینکه مچ دست لاغری دارید، ساعتی با قاب بزرگ را بپسندید یا با اینکه رنگ پوست‌تان تیره است، رنگ زغالی را به‌عنوان رنگ ساعت انتخاب کنید؛ پس قانون خاصی دراین‌باره وجود ندارد.
..........................................
ساعت ضد آب
حتماً شما هم جملاتی مانند Water proof یا Water Resistance را پشت ساعت‌های مچی دیده‌اید. آیا همۀ ساعت‌هایی که این کلمات را نوشته‌اند، واقعاً ضد‌آب‌اند و اگر در دریا یا عمق بیش از یک متر فروروند، باز هم کار می‌کنند؟یک ساعت که به‌عنوان ساعت مقاوم در‌برابر آب برچسب خورده و دارای نشانۀ حک‌شده‌ای نیست، در‌واقع برای تحمل قطراتی که به‌صورت اتفاقی روی ساعت ریخته می‌شوند، طراحی شده است. شما نباید این‌گونه ساعت‌ها را هر وقت که خواستید در آب فروببرید!بعضی از تاج‌ها (دستۀ تنظیم ساعت) داخل بدنۀ ساعت پیچ می‌شود که مقاومت ساعت را در‌برابر آب بیشتر می‌کند. پس اگر می‌خواهید ساعت ضدآب بخرید، حتماً به این نکات توجه کنید و از فروشنده بخواهید صادقانه به شما بگوید آیا این ساعت قلابی است یا واقعاً می‌تواند در‌مقابل آب سالم بماند.
..........................................
ساعت کوارتز یا مکانیکی؟
قدیم ساعت‌ها فقط زمان را نشان می‌دادند، اما امروز دیگر اوضاع فرق کرده است. انواع ساعت‌های جدید وارد بازار شده‌اند که تا بیست‌سال پیش حتی وجود نداشت. اگر می‌خواهید ساعت شما علاوه‌بر نمایش تاریخ، امکانات بیشتری داشته باشد، باید ساعتی با عملکردهای پیچیده‌تری انتخاب کنید. بسته به نیازتان می‌توانید انتخاب کنید که ساعت شما مکانیکی یا کوارتز باشد. ویژگی اصلی ساعت‌های مکانیکی، عمر آن‌هاست که می‌توانید تا سالیان سال این‌گونه ساعت‌ها را داشته باشید و از آن‌ها با خیال راحت استفاده کنید. آن‌ها به‌طور دستی یا خودکار با حرکت مچ دست فرد می‌چرخند. اگر این ساعت را به‌طور مرتب کوک کنید، همیشه کار خواهد کرد. البته باید بدانید که این‌گونه ساعت‌ها دقت کمی دارند. برخلاف ساعت‌های مکانیکی، ساعت‌های کوارتز برای نمایش ساعت، نیازمند باتری هستند.
..........................................
تاچومتر یعنی چه؟
ساعت هم مثل لباس، انواع رسمی و مجلسی و اسپرت دارد. ساعت‌های اسپرت کلی امکانات دارند که شاید خیلی هم به درد نخورند، اما بعضی افراد دوست دارند از آن‌ها استفاده کنند. وقتی ساعت‌مچی‌های خفن مثلا صفحه‌گرد و اسپرت را می‌خرید، کنار صفحۀ گردش آن یک‌سری اعداد و ارقام نوشته شده است که معمولا از ساعت۲ شروع می‌شود و به ساعت۱۲ می‌رسد. ترتیب این عددها هم به‌شکلی است که کمتر می‌شوند. این اعداد، سرعت حرکت یک شیء در یک کیلومتر است که از کورنومتر ساعت شما استفاده می‌کند و باید بدانید چطور می‌توان از آن استفاده کرد. برای این کار فقط کافی است دو تا نقطه را که مثلا یک کیلومتر با یکدیگر فاصله دارند، مشخص کنید.زمان ورود و خروج شیء را هم با کورنوگراف ساعت مچی اندازه‌گیری کنید؛ روی هر عددی قرار گرفت، سرعت متوسط شیء در یک کیلومتر را به شما نمایش می‌دهد.
..........................................
PVC یا شیشه؟
PVC، همان‌طور‌که حتماً حدس می‌زنید در‌برابر خط و خش و ضربات، مقاومت آن‌چنانی ندارد و خیلی زود خط برمی‌دارد یا حتی شکسته می‌شود. اگر به هر دلیلی، ساعت شما نزدیک آتش قرار بگیرد، حرارت زیاد هم می‌تواند رنگ طلق را تغییر بدهد که در این صورت باید مدت زیادی صبر کنید تا به حالت اولیۀ خود برگردد و از آن شکل مچاله‌شده دربیاید. PVC بیشتر روی ساعت‌های بچگانه یا اگر خیلی مرغوب باشد در ساعت‌های اسپرت تمام‌پلاستیکی استفاده می‌شود، اما دربارۀ ساعت‌های شیشه‌ای باید گفت که در مقایسه با طلق، مقاومت بیشتری دارد و ضخامت آن‌ها تا ۵ میکرون می‌رسد که البته در این صورت شما باز هم باید از آن به‌خوبی مراقبت کنید. مشخصاتش مثل شیشه‌های معمولی است و در‌برابر حرارت هم مقاوم است و شاید ۵ تا ۱۰سال طول بکشد تا شفافیت و رنگش عوض شود.

itbaran.ir شرکت داده پردازی باران شرق توس