دنیای ویتامینی

ویتامین‌ها نقش حیاتی برای سلامت انسان دارند و وجود آن‌ها در بدن برای ادامۀ بقا لازم و ضروری است. ویتامین‌ها به دو گروه تقسیم می‌شوند؛ برخی محلول در آب و برخی محلول در چربی هستند. از‌طرفی بهترین راه دریافت این ترکیبات مؤثر، رعایت تنوع و تعادل در برنامۀ غذایی و استفادۀ مناسب از تمام گروه‌های غذایی به‌ویژه میوه‌ها و سبزیجات است. کمبود ویتامین‌ها در بدن، علائم متفاوتی ایجاد می‌کند که گاهی بسیار خفیف و گاهی خطرناک و جبران‌ناپذیر است. از‌این‌رو می‌توان به نقش حیاتی آن‌ها پی برد.بدن انسان به‌طور طبیعی قادر به ساخت ویتامین و املاح نیست و نیاز خود به ویتامین و املاح را از‌طریق تغذیه برطرف می‌کند. در یک رژیم غذایی متعادل، بدن سالم قادر است همۀ ویتامین‌ها و املاح روزانۀ خود را به‌طور کامل به‌دست بیاورد و نیازی به مصرف هیچ نوع ویتامین و یا املاحی به‌صورت قرص و کپسول و... ندارد.
..........................................
ناخن‌های شکننده
وقتی بدن شما کم‌آهن باشد، قسمت‌هایی از بدن دچار ضعف می‌شود و موجب رنگ‌پریدگی چهرۀ شما خواهد شد. بعضاً ممکن است ناخن‌های شما نیز بسیار نازک و شکننده شوند. کسانی که کمبودهای تغذیه‌‌‌ای دارند، مخصوصاً کسانی که دچار کمبود آهن یا روی هستند یا ویتامین‌های A ،B ،C ،D و E را کمتر دارند، در‌معرض شکنندگی ناخن هستند. معمولا بانوانی که خون‌ریزی‌های قاعدگی طولانی و زیادی دارند، بیشتر در‌معرض خطر فقر آهن هستند. اگرچه مردان هم نیازمند جذب آهن هستند. زنان قبل‌از یائسگی نیازمند خوردن ۱۸میلی‌گرم در روز آهن هستند. بدن شما می‌تواند بهترین آهن را از گوشت قرمز، مرغ، غذاهای دریایی، اسفناج، مرکبات، نخود و دیگر غذاهای حاوی ویتامین‌C کسب کند.برخی از بیماری‌ها مثل اختلالات جذب و اسهال چرب باعث می‌شوند کبد نتواند میزان کافی از این ویتامین را جذب کند.
..........................................
گرفتگی عضلات ساق پا
بدن شما برای ساخت عضلات و پروتئین، نیازمند «پتاسیم الکترولیت» است. به‌وجودآمدن یک تودۀ تو‌خالی از مواد معدنی می‌تواند موجب گرفتگی عضلانی شود که بیشتر در ساق پا رخ می‌دهد. کمبود پتاسیم به‌ندرت در رژیم‌های غذایی یافت می‌شود، ولی عوارضی مانند اسهال، تعریق بیش‌از حد، استفراغ و از‌دست‌دادن مایعات بدن، مقصر اصلی این موضوع است. باید بدانید در تغذیۀ مدرن، این روزها افراد بزرگ‌سال به‌اندازۀ کافی پتاسیم دریافت نمی‌کنند. به عقیدۀ متخصصان، بدن یک فرد بزرگ‌سال روزانه به حدود ۴.٧ گرم پتاسیم نیاز دارد، درحالی‌که بیشتر افراد روزانه فقط بین ٢.١ تا ٣.۵گرم از این مادۀ مغذی دریافت می‌کنند. سیب‌زمینی، موز، و آب نارگیل سرشار از پتاسیم هستند.کمبود پتاسیم علائم مختلفی در بدن ایجاد می‌کند مثل نیاز زیاد به نوشیدن آب، حالت تهوع، تغییر ضربان قلب و ....
..........................................
احساس خستگی همیشگی
اگر صبح‌ها خسته و بی‌انگیزه از خواب بیدار می‌شوید، اگر پوست‌تان کدر شده است یا مدام از عفونت‌های گوش و حلق و بینی رنج می‌برید و... احتمالا دچار کمبود ویتامین‌C شده‌اید. معمولا در گروه‌های خاص مانند افراد سیگاری، خطر کمبود ویتامین‌C بیشتر از بقیۀ افراد بوده و این میزان تقریباً سه برابر افراد معمولی است.زنان، نیازمند مصرف روزانه ۷۵‌میلی‌گرم و مردان ۹۰‌میلی‌گرم ویتامین‌C هستند. این در‌حالی است که افراد سیگاری باید میزان کمتری (۳۵‌میلی‌گرم در روز) از این ویتامین را مصرف کنند. شما می‌توانید برای جبران این ویتامین در بدن خود از انواع مرکبات، طالبی، کیوی، آناناس، گوجه‌فرنگی، اسفناج، فلفل و کلم بروکلی استفاده کنید.همچنین حذف ویتامین‌C از رژیم افراد سالم طی ٣٠‌روز حتی در‌صورت اشباع بودن ذخایر آن در بدن، علائم کمبود را تشدید می‌کند.
..........................................
ترک‌‌خوردگی لب‌ها
اگرچه این مشکل رایج نیست، اما دلیل اصلی آن می‌تواند کمبود ویتامین‌B۶ در بدن شما باشد که از‌طریق پوست این علائم را نشان می‌دهد. از علائم آن می‌توان به پوسته‌پوسته‌شدن لب و ملتهب‌شدن آن اشاره کرد. برخی قرص‌های کنترل بارداری نیز می‌توانند دلیلی برای کمبود این ویتامین در بدن شما باشند.ویتامین B۶ در بدن نقش مهمی دارد و کمبود آن موجب مشکلات پوستی و عصبی در فرد می‌شود و زمانی‌که بدن فرد، این ویتامین را به میزان کافی ذخیره نکرده باشد، دچار علائمی مانند ضعف، بی‌خوابی، نوروپاتی محیطی، التهاب زبان، التهاب حفرۀ دهان و اختلال ایمنی سلولی خواهد شد.تمام‌ افراد تا پنجاه‌سالگی نیازمند دریافت روزانه ۱.۳‌میلی‌گرم از این ویتامین هستند. این در‌حالی است که زنان مسن‌تر نیازمند ‌١.۵میلی‌گرم و مردان مسن‌تر نیز نیازمند ۱.۷‌میلی‌گرم ویتامین B۶ هستند.

itbaran.ir شرکت داده پردازی باران شرق توس