چگونه از مصرف شدن ناخواستۀ اینترنت سیم‌کارت جلوگیری کنیم؟ اینترنتی که تَه می‌کشد

با گسترش و پیچیده‎ترشدن امکانات تلفن‎‌های هوشمند و افزایش روزافزون اپلیکیشن‎‌های تشنه به مصرف داده، این امکان وجود دارد که اگر مراقب مصرف دادۀ تلفن خود نباشید، در انتهای ماه با یک‌قبض سرسام‌آور مواجه شوید؛ به‌همین‌دلیل تحت‌نظرداشتن میزان مصرف داده از اهمیت بالایی برخوردار است. در چندسال گذشته خبری از مصرف پهنای باند چندگیگابایتی نبود، اما حالا علاوه‌بر افزایش روزافزون حجم خود اپلیکیشن‎‌ها و با فراگیرشدن استریم‌موزیک و ویدئو (لایو اینستاگرام) ممکن است به‌راحتی ظرف چندروز حجم اینترنت شما تمام شود. گشت‌وگذار در چندشبکۀاجتماعی و بازکردن چندویدئو در کانال‎‌های تلگرام، به‌راحتی میزان زیادی از حجم باقیماندۀ اینترنت شما را مصرف می‎کند. هرچه کیفیت و مدت‌زمان این ویدئو‌ها هم بالاتر باشد، مصرف داده نیز بیشتر می‎شود؛ پس تا دیر نشده باید به فکر چاره بود و مصرف را کنترل کرد. یک راه‌حل ساده این است که حجم اینترنت بیشتری خریداری کنید، اما این راه‌حل با‌توجه‌به قیمت کنونی اینترنت همراه کار مقرون‌به‌صرفه‎ای به‌نظر نمی‎رسد؛ بنابراین بهتر است قبل از به‌هدردادن پول‎‌های خود چندراهکار را برای کنترل و کاهش میزان مصرف خود بررسی کنید.

پشت‌پردۀ مصرف اینترنت
دستگاه‎‌های موبایل معمولا به دو شیوه از داده‎‌ها استفاده می‎کنند: اول روشی است که در آن کاربر به‌طور واضح و مشخص از داده استفاده می‎کند که به مصرف آشکار یا foreground data معروف است. وقتی شما درحال‌تماشای یک‌ویدئوی باکیفیت‌ از اینترنت هستید یا یک‌اپلیکیشن را دانلود می‎کنید، بافرض اینکه شما به‌جای وای‎فای از شبکۀ مخابراتی استفاده کرده باشید، به‌طورمستقیم میزان مصرف دادۀ ماهیانۀ خود را افزایش می‎دهید. کاملا مشخص است که برای کاهش میزان مصرف foreground data شما باید از استفادۀ بیش‌ازاندازۀ اینترنت اجتناب کنید.
نوع دیگر مصرف داده که در پشت‌پردۀ فعالیت موبایل، به‌شکل پنهانی، صورت می‎گیرد و مقدار آن نیز قابل‌ملاحظه است به background data معروف است. ازجمله این موارد مصرف می‎توان به به‎روزرسانی‎‌های اپلیکیشن‎‌های شبکۀ اجتماعی، بررسی خودکار به‎روزرسانی اپلیکیشن‎‌ها و سایرفعالیت‎‌های پشت‌پرده‎ای که به اینترنت نیاز دارند، اشاره کرد. این فعالیت‌ها بدون اطلاع شما از حجم اینترنت مصرفی شما کم می‎کنند. اجازه دهید ببینیم چگونه می‎توان این میزان مصرف را تاحدممکن کاهش داد.

سدسازی
شما از سه‌طریق می‎توانید میزان background data را محدود کنید: مسدودکردن کلی، مسدودکردن موردی و تنظیمات مبتنی‌بر اپلیکیشن. در ابتدا باید بررسی کنید که کدام اپلیکیشن به‌میزان نسبتاً قابل‌ملاحظه‎ای از داده‎‌ها به‌صورت پنهان استفاده می‎کند. برای مشاهدۀ آمار مصرف اپلیکیشن‎‌ها به بخش Settings > Wireless & Networks > Data Usage مراجعه کنید. شما می‎توانید برای مشاهدۀ جزئیات بیشتر، روی هریک از اپلیکیشن‎‌های موجود کلیک کنید. سپس درصورت امکان به صفحۀ اصلی (home) بازگردید و اپلیکیشن موردنظر را باز کنید. ببینید آیا درون اپلیکیشن، گزینه‎ای برای جلوگیری از مصرف‌داده تعبیه شده است یا خیر. انجام چنین کاری نه تنها مصرف‌دادۀ شما را کاهش می‎دهد، بلکه عمر باتری تلفن را نیز افزایش خواهد داد.
باید توجه داشته باشید که تمام اپلیکیشن‎‌ها چنین تنظیماتی را ندارند، بنابراین باید از روش دیگری استفاده کرد. دوباره به بخش Settings > Wireless & Networks > Data Usage بروید و روی یک‌اپلیکیشن کلیک کنید. کادری را که با نام Restrict Background Data مشخص شده است، علامت بزنید. این کار باعث می‎شود تا مصرف‌داده در سطح سیستم‌عامل محدود شود. توجه داشته باشید که این‌بار نیز این تغییرات روی اتصال دادۀ موبایل اِعمال خواهد شد و اگر شما با وای‎فای به اینترنت متصل شده باشید، اندروید به این اپلیکیشن اجازه خواهد داد تا به‌صورت عادی از background data استفاده کند.
اگر این‌ میزان از مسدودسازی کفایت نمی‎کند، شما می‎توانید با یک‌کلید تمام داده‎‌های پنهان در‌حال‌استفاده را غیرفعال کنید. انجام این کار در اغلب‌موارد میزان مصرف‌دادۀ شما را کاهش می‎دهد، اما در‌عین‌حال از آنجاکه در این روش تفاوتی بین داده‎‌های موردنیاز و غیرضروری وجود ندارد، تمام آن‌ها مسدود می‎شوند و ممکن است در عملکرد تلفن هوشمند شما اختلالاتی ایجاد شود. شما از بخش Data Usage می‎توانید با فشردن دکمۀ «منو» و انتخاب گزینۀ Restrict Background Data داده‎‌های پنهانی تمام اپلیکیشن‎‌ها را مسدود کنید.

به‌روزرسانی، ممنوع
به‎روزرسانی اپلیکیشن‎‌ها می‎تواند حجم زیادی از اینترنت موبایل شما را مصرف کند، و تنها زمانی به‌طور خودکار انجام می‎شود که شما درحال‌استفاده از اینترنت وای‎فای باشید. برای اینکه اطمینان حاصل کنید عملیات به‎روزرسانی به‌همین‌شیوه انجام خواهد شد و یا شما تصادفاً آن را تغییر نداده باشید، اپلیکیشن Play Store را باز کرده و روی منوی آن کلیک کنید، سپس وارد بخش Settings شوید و مطمئن شوید که گزینه Auto-update apps رویAuto-update over Wi-Fi only تنظیم شده باشد.

خلاصی از تبلیغات
نسخۀ رایگان اپلیکیشن‎‌ها، اغلب با تبلیغات همراه است و شما با خرید نسخۀ حرفه‎ای آن‌ها دیگر تبلیغات دریافت نخواهید کرد. توجه داشته باشید که تبلیغات، نه‌تنها باعث مزاحمت است، بلکه داده‎‌های شما را نیز مصرف می‎کند. خوشبختانه قیمت اپلیکیشن‎‌های موبایل درمقایسه با نرم‌افزار‌های کامپیوترِ شخصی بسیارپایین‎تر است و شما با صرف تنها چندهزارتومان می‎توانید با خیال راحت از اپلیکیشن موردعلاقۀ خود استفاده کنید.

ذخیرۀ اطلاعات
همیشه به این فکر کنید که چگونه می‎توانید قبل‌از خروج‌ از خانه، داده‎‌های موردنیاز خود را با شبکۀ وای‎فای دانلود و ذخیره‌سازی کنید؛ برای مثال، شما می‎توانید موسیقی، پادکست، کتاب‎‌های الکترونیکی و سایر محتواهایی را که فکر می‎کنید روی دستگاه خود به آن‌ها نیاز پیدا خواهید کرد، به‌راحتی ازقبل با شبکۀ وای‎فای خود دانلود کنید. البته بعد از انجام این کار سعی کنید اپلیکیشن‌ها را به‌صورت کامل نبندید، چراکه این کار علاوه‌بر توقف خود اپلیکیشن، فایل‎‌های «کَش» آن را نیز ازبین می‎برد.

itbaran.ir شرکت داده پردازی باران شرق توس