خبر

رشد چشمگیر
دامنه‌های اینترنتیِ ایرانی
آخرین آمار ارائه‌شده از ثبت پسوندها و دامنه‌های اینترنتی در ایران از فعالیت بالغ‌بر ۹۰۰هزار دامنۀ اینترنتی در کشور حکایت دارد.
به‌گزارش «مهر»، بررسی‌ها براساس آمارهای مرکز ثبت پسوندها و دامنه‌های اینترنتی پژوهشگاه دانش‌های بنیادی، نشان می‌دهد که تا شهریورماه امسال بالغ‌بر ۹۱۱هزار و ۶۴۴دامنۀ اینترنتی متعلق به ایران ازسوی کاربران به‌ثبت رسیده است که این آمار درمقایسه با پایان سال ۹۵ از ثبت بیش‌از ۴۰هزار پسوند جدید اینترنتی در ۶ماه اول امسال حکایت دارد.
برمبنای این آمار، پسوند «ir» همچنان درصدر دامنه‌های ثبت‌شدۀ فعال اینترنتی با هویت ایرانی قرار دارد.
ایران ازنظر تعداد دامنۀ اینترنتی فعال، نه‌تنها بزرگترین کشور در منطقه است، بلکه از کشورهایی نظیر سنگاپور، مالزی، هنگ‌کنگ، ترکیه، اسلواکی، یونان و فنلاند هم عبور کرده و با رشد سالانه ۴۵درصدی، درمیان چهار کشور برتر جهان ازنظر رشد دامنۀ اینترنتی قرار دارد.


اختتامیۀ سومین‌لیگ بازی‌های رایانه‌ای
فینال سومین‌لیگ بازی‌های رایانه‌ای ایران امروز برگزار می‌شود. پس‌از برگزاری مسابقات مختلف در ده‌روز، امروز برج میلاد تهران میزبان مراسم اختتامیۀ سومین‌دورۀ لیگ بازی‌های رایانه‌ای ایران خواهد بود و مسابقۀ فینال رشته‌های فیفا و Quiz of Kings در جریان این رویداد برگزار می‌شود تا قهرمانان ایران مشخص شوند.
مراسم اختتامیۀ سومین‌لیگ بازی‌های رایانه‌ای ایران، از ساعت ٢٠ الی٢٢:٣٠ در سالن C، سایت نمایشگاهی برج میلاد برگزار می‌شود و حضور در آن برای عموم آزاد است. نکتۀ جالب دربارۀ مسابقات فینال، گزارش زندۀ بازی فیفا توسط مزدک میرزایی، گزارشگر نام‌آشنای کشور است. درضمن علاقه‌مندان از ساعت ٢١:٢٠ تا ٢١:۵٠ می‌توانند شاهد پخش زندۀ مراسم اختتامیه و فینال مسابقۀ FIFA از شبکۀ سه‌سیما باشند که در نوع خود، اتفاقی مهم برای صنعت‌بازی ایران به حساب می‌آید.


اجلاس سران فضایی آسیا و اقیانوسیه در تهران
به‌گزارش «مهر»، یازدهمین اجلاس شورای سران سازمان همکاری‌های فضایی آسیا و اقیانوسیه (اپسکو) باحضور رؤسای سازمان‌های فضایی و نمایندگان رسمی ۸کشور عضو این سازمان، شامل جمهوری‌اسلامی‌ایران، چین، بنگلادش، پاکستان، مغولستان، پرو، تایلند و ترکیه در تهران آغازبه‌کار
کرد.
سازمان فضایی ایران به‌نمایندگی از جمهوری‌اسلامی‌ایران، میزبان این اجلاس است.
ایران در دوسال اخیر ریاست شورای سران «اپسکو» را به‌عهده داشته است و بعداز پایان این اجلاس، ریاست بعدی شورای «اپسکو» را مغولستان به‌عهده خواهد گرفت.
عمده‌فعالیت‌های «اپسکو» که مقرّ آن در کشور چین است و به‌طوررسمی در سال ۲۰۰۸ شروع به‌کار کرده، مربوط‌به آموزش و تربیت نیروی انسانی، انجام پروژه‌های مشترک درحوزۀ فضا و ماورای جو و استفاده و بهره‌وری از ماهواره‌ها
می شود.
از اهداف عمدۀ «اپسکو» می‌توان به توسعۀ مراکز آموزش، توسعۀ همکاری‌های صلح‌آمیز و تقویت توانایی‌های کشورهای عضو اشاره کرد.

itbaran.ir شرکت داده پردازی باران شرق توس