اردوغان با اعلام نارضایتی برخی کشورها از قرار داد این کشور با روسیه: امضای توافق «اس۴۰۰» بعضی‌ را دیوانه کرد

رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهور ترکیه، با اعلام نارضایتی برخی از کشورها از امضای «اس۴۰۰» میان روسیه و ترکیه گفت: «در‌حال‌حاضر ما گام‌های بزرگی برداشته‌ایم. برخی زمانی که دیدند ما توافق «اس۴۰۰» را امضا کردیم از عصبانیت دیوانه شدند. چه انتظاری داشتند؟! آیا باید منتظر آن‌ها
می‌ماندیم؟!».
رئیس‌جمهور ترکیه گفت: «ما تمام تدابیر امنیتی را اتخاذ کرده و می‌کنیم.». وی در بخش دیگری از اظهاراتش اعلام کرد: «استفاده از پهپادهای مسلح در حوزۀ مبارزه با تروریسم امکانات زیادی ایجاد کرده است، اما در‌برابر ادعاهای مطرح‌شده باید تأکید کنیم که ما همواره در مبارزه با تروریسم حساسیت فوق‌العاده‌ای برای اینکه آسیبی به غیرنظامیان وارد نشود نشان می‌دهیم. ترکیه همواره سیاست آسیب‌نرساندن به غیرنظامیان را، چه در عملیات داخل مرزهایش و چه در عملیات فرامرزی، رعایت کرده است.».
اردوغان دربارۀ اعتراضات اخیر حزب اپوزیسیون ترکیه به دادگاه‌های بین‌المللی گفت: «حزب اپوزیسیون عادت کرده دعواهای داخلی کشور را به دستگاه‌های قضایی خارجی‌ها منتقل کند. همین‌که در هر فرصتی شکایتی را به اتحادیۀ اروپا ارجاع می‌دهید باعث ایجاد دعوا میان خود و مردم می‌شوید.».
اردوغان اضافه کرد: «ترکیه در ماه‌های اخیر توانسته در مبارزه با تروریسم به موفقیت‌هایی دست یابد. طبیعی است که گروه‌های تروریستی از این موضوع ناراحت شوند و حتی این امکان وجود دارد که برخی از کشورهای حامی تروریسم ناراضی باشند، اما نمایندۀ پارلمان هیچ کشوری این حق را ندارد که اعلام کند ترکیه با پهپادهای غیرمسلح خود غیرنظامیان را هدف قرار می‌دهد. ملت ما به افرادی که خصومت‌آمیز رفتار می‌کنند در انتخابات درس لازم را خواهند داد.».
وی در ادامه خطاب به قلیچداراوغلو گفت: «وظیفۀ پهپادهای مسلح مبارزه با تروریست‌هاست.».

itbaran.ir شرکت داده پردازی باران شرق توس