روحانی در جلسۀ هیئت دولت با تأکید بر معرفی واقعیت‌ها به مردم و انتخاب از سوی آن‌ها: فرهنگ و اخلاق با بگیر و ببند اصلاح نمی‌شود

رئیس جمهور با بیان اینکه برای پیشرفت و توسعه بایستی فضای جامعه متعادل و آرام باشد تأکید کرد که فرهنگ و اخلاق با بگیر و ببند اصلاح نمی‌شود بلکه در این زمینه بایستی واقعیت‌های فرهنگی را به مردم معرفی کرد و، در این صورت، مردم بهترین را انتخاب خواهند کرد. به گزارش شهرآرا، در جلسۀ روز گذشتۀ هیئت دولت به ریاست رئیس جمهور‌، آقایان فریدون همتی، عبدالمحمد زاهدی، موسی خادمی، محمد‌مهدی مروج‌الشریعه، اسماعیل تبادار، محمد احمدی و محمدعلی نجفی به‌ترتیب به عنوان استانداران استان‌های هرمزگان، قزوین، لرستان، خراسان جنوبی، فارس، کهگیلویه‌و‌بویراحمد و البرز از هیئت وزیران رأی اعتماد گرفتند. با توجه به اینکه استانداران آذربایجان شرقی، کردستان و گیلان در مسئولیت‌های جدید مشغول‌به‌کار شده‌اند، در روزهای آینده، افرادی جدید‌ برای این سه استان معرفی خواهند شد.

مشروعیت همۀ ما بر مبنای رأی مردم است
حجت‌الاسلام حسن روحانی، روز گذشته، در جلسۀ هیئت دولت، با تبریک به هفت استاندار جدید که در جلسۀ هیئت وزیران معرفی شدند و رأی اعتماد گرفتند، و با آرزوی موفقیت برای آنان، اظهار داشت: «پذیرفتن مسئولیت در دوران فعلی به معنای آمادگی برای ایثار و فداکاری است چراکه این افراد می‌توانند در کار دانشگاهی، اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی موفق‌تر ظاهر شوند و زندگی راحت‌تری داشته باشند اما پذیرفتن مسئولیتی مانند استانداری، که عالی‌ترین مقام دولت در استان‌ها محسوب می‌شود، بی‌تردید، مسئولیت سنگین و دشواری است. لذا همۀ وزرا باید از فعالیت استانداران به عنوان منتخبان هیئت دولت پشتیبانی کنند.». وی تصریح کرد: «مشروعیت همۀ ما بر مبنای رأی مردم است؛ یعنی ٢۴ میلیون رأی مشروعیت دولت محسوب می‌شود و ۴٢ میلیون رأی نیز نشان‌دهندۀ استحکام مشروعیت نظام اسلامی است که مردم، با حضور پرشور خود در انتخابات، مجدداً این مشروعیت را مورد تأیید قرار دادند.».رئیس جمهور با تأکید بر اینکه اساس دولت یازدهم و دوازدهم بر مبنای مشی اعتدال و میانه‌روی بوده و هست و مردم هم بر همین مبنا به این دولت رأی دادند اظهار داشت: «افراط و تفریط جز ضرر و خسران هیچ نتیجه‌ای برای مردم نداشته است و نخواهد داشت. مشی اعتدال همان روشی است که اسلام و پیامبر گرامی از آن با عنوان «خط وسط» و «امت وسط» یاد کردند و این مشی باید همواره مبنای کار و فعالیتمان باشد.».

استانداران به لوازم ایجاد رونق اقتصادی
توجه داشته باشند
روحانی با تأکید بر اینکه همۀ مسئولان در رده‌های مختلف باید به اعتدال توجه کنند اظهار داشت: «مسئولان همچنین باید به شایسته‌سالاری توجه جدی داشته باشند و تمام انتخاب‌هایشان بایستی بر مبنای شایستگی انجام بگیرد و نبایستی موضوعاتی مانند اقوام، دوستان و آشنایان تأثیری در انتخاب‌هایشان داشته باشد. ضمن اینکه هرکس از شایستگی بیشتری برخوردار است شرعاً نیز حق با اوست و باید مسئولیت را برعهده بگیرد.».
وی همچنین توجه استانداران به رونق اقتصادی و ایجاد اشتغال را مورد تأکید قرار داد و گفت: «آمار سه‌ماهۀ اول امسال نشان داد که در مسیر درستی قرار گرفته‌ایم. لذا باید تلاش کنیم تا رشد اقتصادی موجود به رونق ملموس اقتصادی در کشور تبدیل شود و در این راستا ضرورت دارد به عوامل و لوازم ایجاد رونق اقتصادی توجه شود.». رئیس جمهور آمار بیکاری بیش از ١٠ درصد را به معنای وجود معضل و مشکل دانست و همگان را به هوشیاری در مقابل آسیب‌های ناشی از این معضل فرا خواند و گفت: «اگر‌چه شاید تک‌رقمی شدن بیکاری آسان نباشد و دشوار باشد، همه باید در مسیر رفع بیکاری تلاش کنند و اجازه ندهند شرایط از این سخت‌تر شود.». روحانی خاطرنشان کرد: «تولید و رونق اقتصادی در استان‌ها باید عمدتاً متکی بر ظرفیت‌های خود استان و استان‌های هم‌جوار باشد و استانداران می‌توانند، با رفع موانع، بهترین عملکرد را در جذب سرمایه و ایجاد اشتغال و رونق اقتصادی داشته باشند.».وی با تأکید بر اینکه ایجاد اشتغال پایدار بایستی اصلی‌ترین مسئله در استان‌ها باشد گفت: «در این راستا، دولت از هیچ کمکی دریغ نخواهد کرد اما موفقیت اصلی استانداران در این عرصه استفاده از توان بخش خصوصی و مردم است و، چنانچه این بخش‌ها با همۀ توان وارد عرصه شوند، می‌توانند شرایط را دگرگون کنند. وظیفۀ اصلی استانداران و مسئولان در این زمینه بهبود و ایجاد فضای مناسب برای کسب‌‌و‌کار است.».رئیس دولت دوازدهم خاطر‌نشان کرد: «رابطۀ خوب استانداران با بانک‌های استان می‌تواند برای ایجاد فعالیت‌های اقتصادی در استان‌ها بسیار مؤثر باشد.».

فضای جامعه باید امن باشد نه امنیتی
رئیس جمهور، در بخش دیگری از سخنان خود، وجود فضای امن و آرام در استان‌ها و کشور را مورد تأکید قرار داد و گفت: «فضای جامعه باید امن باشد، نه امنیتی. امنیتی شدن فضای جامعه به معنای فرار سرمایه، فرار مغزها و عدم پیشرفت است. برای پیشرفت و توسعه، بایستی فضای جامعه متعادل و آرام باشد. باید توجه داشت که فرهنگ و اخلاق با بگیر و ببند اصلاح نمی‌شود بلکه، در این زمینه، بایستی واقعیت‌های فرهنگی را به مردم معرفی کرد و، در این صورت، مردم بهترین را انتخاب خواهند کرد. پیامبر اسلام‌ نیز همواره بشیر و نذیر بودند و با این شیوه اخلاق حسنه را در مدینه و مکه جاری کردند.». روحانی با تأکید بر اهمیت هماهنگی دستگاه‌ها و مسئولان اجرایی با قوا و دستگاه‌های دیگر اظهار داشت: «بدون هماهنگی با قوای دیگر، نمی‌توان در استان‌ها به موفقیت دست یافت. بایستی با همۀ دستگاه‌ها رفتار و تعامل مناسبی وجود داشته باشد و از توان و امکانات همۀ دستگاه‌ها در بخش‌های اقتصادی و فرهنگی استفاده کرد.». وی خاطر‌نشان کرد: «با وجود اختلاف و تنش، نمی‌توان به موفقیتی دست یافت و، از آنجایی که دارای هدف یکسان و اهداف ملی یکسانی هستیم، همه باید، دست در دست هم، در مسیر پیشرفت کشور گام برداریم.». رئیس جمهور موضوع حقوق شهروندی و ضرورت توجه جدی به آن را مورد تأکید قرار داد و گفت: «همۀ دستگاه‌های کشور مکلف‌اند حقوق شهروندی که به آن‌ها ابلاغ شده است را رعایت کنند و، با رعایت آن، می‌توان شاهد تحول در سراسر کشور بود.». روحانی، در بخش دیگری از سخنان خود، با تأکید بر حضور کامل و تمام‌وقت استانداران در استان محل مأموریت خود، گفت: «استاندار و خانوادۀ وی بایستی در محل مأموریت خود به طور کامل و با همۀ وجود برای خدمتگزاری مستقر شود.».

itbaran.ir شرکت داده پردازی باران شرق توس