از رسوخ فامیل‌سالاری تا میزان حضور زنان در احزاب

محمود صادقی، عضو فراکسیون امید، دربارۀ ماجرای ژن خوب گفت: «این بی‌سابقه نیست و قبلا تحت عنوان «آقازاده‌ها» مطرح بود. از قبل از انقلاب هم بوده است، یک نوع فامیل‌سالاری، اما انتظار مردم این بود که بعد از انقلاب این موارد نباشد، ولی وجود دارد. متأسفانه این فامیل‌سالاری بینمان رسوخ کرده است.».

ایلنا نوشت: «بعد از بازی تیم ملی ایران در‌برابر سوریه، که منجر به تساوی ٢ بر ٢ شد، پیمان یوسفی در برنامۀ «فوتبال برتر» اعلام کرد که «ان‌شاءا... یک روز بانوان ایرانی هم در ورزشگاه حضور پیدا کنند.». همین حرف و غیبت یوسفی در یکی دو برنامه باعث شد شایعۀ ممنوع‌التصویری او به گوش برسد اما خیلی زود این خبر تکذیب شد و اعلام شد که این مجری و گزارشگر ورزشی مشکلی برای اجرای برنامه‌های تلویزیونی ندارد.».

نادر قاضی‌پور، نمایندۀ مجلس، عنوان کرد: «آقای لاریجانی مدیر باتجربه و امتحان‌پس‌داده‌ای است و از بسیاری از جهات مورد تأیید جریان‌های سیاسی کشور است. به همین دلیل، بنده معتقدم که ایشان می‌تواند رئیس‌جمهور آیندۀ کشور باشد.».

سید یوسف طباطبایی‌نژاد، امام‌جمعۀ اصفهان، گفت: «عزاداری که در مقابل مستکبر بی‌تفاوت باشد حسینی نیست و نمی‌تواند ادعا کند که در جلسۀ امام حسین(ع) تربیت شده است. نه سگ حسین باشید و نه نوکر حسین بلکه بندۀ خدا و مطیع اباعبدا...(ع) و پیروِ ائمۀ اطهار(ع) باشید. نباید هیجانی شویم.».

سردار حسین نجات، جانشین سازمان اطلاعات سپاه، گفت: «یادم هست سال ٨٨، در جریان یکی از افطارهای رهبری با دانشجویان، یک نفر از آن‌ها از میان جمعیت بدون هماهنگی بلند شد و از رهبری سؤال کرد که «چرا شما اجازه می‌دهید این منافقان به اقدامات مجرمانۀ خودشان ادامه دهند؟». رهبری در جواب به او فرمودند: «چرا از لفظ «منافق» استفاده می‌کنید؟ درست است که ما معتقدیم این افراد تخلف کرده‌اند اما نباید از لفظ «منافق» برای آن‌ها استفاده کرد.». این نشان می‌دهد که رهبری، در اوج فتنه‌افکنی‌ها، تلاش داشتند آن‌ها به کشتی نجات نظام برگردند.».

عباس عبدی، فعال سیاسی اصلاح‌طلب، گفت: «پذیرفتنی نیست که یک مقام سیاسی یا دولتی چند فرزند داشته باشد و همۀ آن‌ها در موقعیت‌های ویژه قرار گرفته باشند. وجود چنین مواردی گویای این است که از موقعیت و منصب سیاسی سوءاستفاده شده است.».

یک منبع آگاه در سفارت کشورمان در بانکوک، با اشاره به انتشار خبری مبنی‌بر سرگردانی دو گردشگر ایرانی در پی حملۀ یک فیل به آن‌ها، با تأکید بر اینکه «سفارت ایران در تایلند هیچ‌گاه درخواست کمک این افراد را رد نکرده است.» گفت:‌ «طبق اسناد و مدارک موجود آژانس گردشگری مورد‌نظر، رسیدگی‌های لازم به این دو گردشگر انجام شده است و اسناد و مدارکی دال بر رضایت آن‌ها نسبت به اقدامات این آژانس ارائه شده است.».

نامه‌نیوز با بررسی حضور زنان در شورای مرکزی احزاب سیاسی نوشت: «در میان احزاب فعال، که مورد بررسی قرار گرفته‌اند، جمنا و حزب کارگزاران سازندگی با بیشترین تعداد (هرکدام با شش عضو زن) از سایرین جلوتر هستند. اگرچه گفتنی است تعداد اعضای حزب کارگزاران در مجموع یک نفر بیشتر از جمناست و، به این ترتیب، می‌توان گفت جمنا در نسبت سنی میان زنان و مردان شورای مرکزی بیشترین عضو زن را داراست. احزاب پایداری و ره‌پویان نیز هر‌کدام، با عضویت دو زن در شورای مرکزی خود، کمترین عضو را از میان بانوان انتخاب
کرده‌اند.».

itbaran.ir شرکت داده پردازی باران شرق توس