طی حکمی‌ از‌سوی دکتر محمود واعظی؛ قوچانی مشاور رسانه‌ای نهاد ر‌یاست جمهوری شد

قاسمی‌مقدم- سلطانی- دکتر محمود واعظی، رئيس‌دفتر رئيس‌جمهور و سرپرست نهاد رياست‌جمهوری، روز گذشته با صدور حکمی مشاور رسانه‌ای جدید این مجموعه را منصوب کرد تا خون تازه‌ای در رگ‌های رسانه‌ای و حوزۀ ارتباطات دولت دوازدهم جریان پیدا کند.
به‌گزارش خبرنگار شهرآرا، بر‌اساس حکم صادر‌شده از‌سوی دکتر محمود واعظی محمد قوچانی به‌‌عنوان دبیر شورای بررسی‌های ویژۀ نهاد و مشاور رسانه‌ای رئیس جمهور منصوب شد.
محمد قوچانی روزنامه‌نگار و متولد ١٣۵۵ در شهر رشت است. وی دارای مدرک کارشناسی‌ارشد علوم سیاسی از دانشگاه آزاد تهران مرکز است. محمد قوچانی اولین نوشته‌های آماتوری خود را در نشریۀ محلی «کادح» گیلان، زمانی‌که تازه سال اول دبیرستان بود، منتشر کرد.
او با آمدن به تهران همکاری خود با نشریات سراسری را شروع کرد. اولین نشریاتی که با آن‌ها کار کرد روزنامه‌های «سلام» و «مبین» بودند. قوچانی پیش از‌ این سردبیر روزنامه‌های «اعتماد ملی»، «شهروند امروز»، «مردم امروز»، «آسمان» و «هم‌میهن» و هفته‌نامه‌های «‌ایراندخت» و «آسمان» بوده و هم‌اکنون سردبیر ماهنامۀ «مهرنامه»، هفته‌نامۀ «صدا» و مجلۀ «سیاست‌نامه» است. وی همچنین از اعضای شورای مرکزی حزب «کارگزاران سازندگی» به‌شمار می‌رود.مجموعه‌مقالات محمد قوچانی در چندین کتاب از‌جمله بازی بزرگان، دو گام به پیش، یک گام به پس، پدرخوانده و چپ‌های جوان، یقه‌سفیدها، جمهوری مقدس، برادر بزرگ‌تر مرده است، فیلسوف‌ها و شومن‌ها، نازی‌آبادی‌ها، پدرخوانده و راست‌های جوان و سه اسلام انتشار یافته
است.

انتصاب فردی کارکشته
سردبیر خبرگزاری «برنا» انتصاب محمد قوچانی به‌عنوان مشاور رسانه‌ای رئیس‌جمهور را به‌فال نیک گرفت و اظهار کرد: «آقای قوچانی در عرصۀ مطبوعات و رسانه فردی کارکشته و باتجربه است؛ لذا‌ این انتصاب برای دولت دوازدهم مبارک خواهد بود.».
یاسر صادقی در گفتگو با خبرنگار شهرآرا افزود: «محمد قوچانی در هر مجموعۀ مطبوعاتی‌ای که در آن حضور داشته بهترین عملکرد و کارنامۀ کاری را از خود به‌جای گذاشته و قطعاً در جایگاه مشاور رسانه‌ای رئیس‌جمهور می‌تواند به دولت دوازدهم کمک کند.».
وی تصریح کرد: «علی‌رغم ‌اینکه در دولت یازدهم خدمات بسیار خوبی به مردم ارائه شد، اقدامات انجام‌گرفته در‌طول ۴ سال گذشته به‌خوبی در عرصۀ رسانه انعکاس پیدا نکرد.».
سردبیر خبرگزاری «برنا» با تأکید بر ضرورت فعال‌شدن تیم رسانه‌ای دولت گفت: «بدون شک با حضور آقای قوچانی در جایگاه مشاور رسانه‌ای رئیس‌جمهور خون تازه‌ای به رگ‌های جریان رسانه‌ای دولت دوازدهم تزریق خواهد شد.». وی ابراز کرد: «انعکاس مطلوب خدمات دولت و دستگاه‌های اجرایی باعث‌ ایجاد انگیزه و امید در کشور و مردم می‌شود؛ لذا امیدواریم در دولت دوازدهم ‌این مهم با مدیریت آقای قوچانی تحقق یابد.». صادقی با بیان ‌اینکه مردم باید از اقدامات دولت اطلاع پیدا کنند خاطرنشان کرد: «در دولت یازدهم اقدامات بسیار خوبی به‌منظور رفع مشکلات ‌ایجاد‌شده در دولت دهم انجام گرفت؛ لذا افکار عمومی‌ باید از اتفاقاتی که ثمرات آن در آینده نمایان می‌شود مطلع شوند.». مدیرمسئول سایت خبری-تحلیلی «عصر ایران» هم با اشاره به انتصاب محمد قوچانی به‌عنوان مشاور رسانه‌ای رئیس‌جمهور گفت:‌ «ایشان یکی از توانمندترین روزنامه‌نگاران کشور هستند و امیدوارم که در دولت دوازدهم منشأ اثر باشند.». جعفر محمدی در گفتگو با خبرنگار شهرآرا با بیان‌ این مطلب اظهار کرد: «متأسفانه دولت یازدهم در حوزۀ رسانه و اطلاع‌رسانی ضعف‌های بسیاری داشت.». وی تصریح کرد: «امیدواریم افرادی کارآمد همچون آقای قوچانی بتوانند به دولت دوازدهم کمک کنند و ضعف رسانه‌ای گذشته جبران شود.».

امیدواریم قوچانی زبان گویای دولت باشد
غلامرضا بنی‌اسدی، فعال رسانه‌ای مشهدی، نیز در‌این‌باره گفت: «آمدن آقای قوچانی را به‌فال نیک می‌گیرم. قبل از ‌این فریاد می‌زدیم که زبان رسانه‌ای دولت لال است و توان سخن‌گویی ندارد. آمدن آقای قوچانی، با‌توجه‌به صبغۀ سیاسی و رسانه‌ای ‌ایشان، حاکی از آن است که دولت می‌خواهد در آینده دربارۀ مسائل مختلف قاطعانه و محکم اطلاع‌رسانی کند و پاسخ دهد.‌ این مسئله حاکی از آن است که دیگر محافظه‌کاری درباب مسائل رسانه‌ای دولت اتفاق نخواهد افتاد، چون مشی رسانه‌ای آقای قوچانی نیز همین‌گونه است.». وی افزود: «البته ‌این مشی آسیب‌هایی نیز ممکن است داشته باشد، اما تخصص و تبحر آقای قوچانی آن‌قدر زیاد و قلم ایشان آن‌قدر توانمند است که می‌تواند هم فضای اصلاح‌طلبی و هم برنامه‌ها و کارنامۀ دولت را نمایندگی کند.». بنی‌اسدی عنوان کرد: «‌این آدم آن‌قدر توانمند هست که بتواند هم خودش باشد و هم سخن‌گویی رسانه‌ای دولت را انجام بدهد، چراکه گاهی ممکن است فردی به‌عنوان شخص حقیقی نگرشی داشته باشد، اما در جایگاه حقوقی با رعایت چارچوب‌های حقوقی از شخصیت حقیقی خود فاصله بگیرد، اما شخص آقای قوچانی ‌این توانمندی را دارد که در‌عین‌حال که محمد قوچانی است مشاور رسانه‌ای حسن روحانی نیز باشد.».

itbaran.ir شرکت داده پردازی باران شرق توس