دانشگاهیان به پاک‌شدن عنوان« آیت ا...هاشمی‌رفسنجانی» از سردرِ مجتمع فرهنگی دانشگاه آزاد مشهد واکنش نشان دادند؛ ماجرای عجیب حذف یک نام

عادل‌افتخاری- نام‌گذاری مجتمع فرهنگی دانشگاه آزاد اسلامی واحد مشهد به نام مرحوم آیت‌ا... هاشمی‌رفسنجانی به حدود ٩ ماه پیش بازمی‌گردد. دی‌ماه سال٩۵ و چند روز پس از ارتحال یار دیرین امام و رهبری، طبق مصوبۀ شورای فرهنگی دانشگاه آزاد اسلامی مشهد، مجتمع فرهنگی دانشگاه به نام این مرحوم نام‌گذاری شد.
از ماه‌ها قبل با تغییر مدیریت دانشگاه آزاد در سطح کلان و به‌تبع آن تغییر رویکردها، فعالان دانشجویی نسبت به تخطئۀ خدمات چندین‌وچند‌سالۀ مرحوم آیت‌ا... هاشمی‌رفسنجانی در این مجموعه ابرازنگرانی می‌کردند، اما هرگز کسی باور نمی‌کرد که برخی‌ها علاوه‌بر تلاش برای سرکوب اندیشه و یاد آن مرحوم در فضای دانشگاه آزاد، به‌دنبال حذف فیزیکی نام ایشان از بدنۀ واحدهای دانشگاهی باشند. روز گذشته عکسی در فضای مجازی منتشر شد که از حذف نام آیت‌ا... هاشمی‌رفسنجانی از سردرِ مجتمع فرهنگی دانشگاه آزاد اسلامی واحد مشهد حکایت داشت. اگرچه مدیر حوزۀ ریاست و روابط‌عمومی دانشگاه آزاد اسلامی مشهد چند ساعت پس از انتشار این عکس در شبکه‌های اجتماعی، در گفتگو با ایسنا این اقدام را متوجه دانشگاه ندانست و آن را صرفاً یک شیطنت رسانه‌ای برشمرد، اما گزارش‌های میدانی خبرنگار شهرآرا از پاک‌شدن نام هاشمی‌رفسنجانی از سردرِ مجتمع فرهنگی دانشگاه آزاد و نصب یک بنر از فرمایشات مقام معظم رهبری بر روی آن حکایت دارد.
یکی از دانشجویان دانشگاه آزاد مشهد که نخواست نام وی ذکر شود، با انتقاد از حذف نام آیت‌ا... هاشمی‌رفسنجانی به شهرآرا، گفت: «نصب بنر از فرمایشات رهبر انقلاب، صرفاً سرپوش‌گذاشتن بر اقدام ناشایست حذف نام این مرحوم از سردرِ مجتمع فرهنگی بوده است.».
او تأکید کرد: «مسئولان دانشگاه تا چند روز دیگر این بنر را هم پایین می‌کشند و دیگر هیچ نامی از مرحوم آیت‌ا... هاشمی‌رفسنجانی بر سردرِ مجتمع فرهنگی دانشگاه آزاد باقی نخواهد ماند.».

دانشگاه آزاد دخالتی در حذف نام نداشته است
البته امیر خالقی، مدیرکل حوزۀ ریاست و روابط‌عمومی دانشگاه آزاد اسلامی خراسان رضوی، تأکید دارد که این دانشگاه هیچ دخالتی در افتادن حروف نام آیت‌ا... هاشمی‌رفسنجانی از سردرِ مجتمع فرهنگی نداشته است.
وی توضیح داد: «روز گذشته عکسی در فضای مجازی منتشر شد و براساس آن، دانشگاه ‌آزاد مشهد را به حذف نام مرحوم آیت‌ا... هاشمی‌رفسنجانی از ساختمان فرهنگی دانشگاه متهم کردند، درحالی که این عکس تنها یک شیطنت رسانه‌ای بود.».
خالقی در تکمیل توضیحات خود خاطرنشان کرد: «دوشنبه‌شب برخی از حروف نام آیت‌ا... هاشمی‌رفسنجانی بر روی ساختمان فرهنگی دانشگاه آزاد مشهد، جدا شد و فردای آن روز نیروهای خدماتی دانشگاه که درحال ترمیم چند کلمۀ باقی‌مانده بودند و قصد داشتند برای حفظ حرمت نام ایشان به‌صورت موقت بنری را از سخنان مقام معظم رهبری در توصیف آن مرحوم نصب کنند، فردی با عکس‌برداری از این لحظه، موجی رسانه‌ای را علیه دانشگاه به راه انداخته است.».
با اینکه مدیرکل حوزۀ ریاست و روابط‌عمومی دانشگاه آزاد اسلامی خراسان رضوی علت پاک‌شدن حذف نام مرحوم هاشمی‌رفسنجانی را ترمیم حروف عنوان ایشان برشمرده، هنوز مشخص نیست که آیا نام مصوب مجتمع فرهنگی بر روی سردرِ این ساختمان بازمی‌گردد یا خیر.
بسیاری از فعالان دانشجویی و حتی اساتید دانشگاه آزاد هم در گفتگو با خبرنگار شهرآرا، ضمن محکومیت این اقدام، تأکید کردند که «نام آیت‌ا... حذف‌شدنی نیست؛ حتی اگر عنوان ایشان از دانشگاه آزاد حذف شود، باز هم یاد و خاطرۀ مرحوم هاشمی‌رفسنجانی در دل دانشجویان باقی خواهد ماند.».

اگر کار مسئولان دانشگاه نبوده است، محکوم کنند
عضو هیئت‌علمی و رئیس سابق دانشگاه آزاد اسلامی خراسان رضوی در واکنش به حذف نام آیت‌ا... هاشمی‌رفسنجانی از سردرِ مجتمع فرهنگی این دانشگاه گفت: «بنده به‌عنوان یک معلم و شهروند مشهدی، از این اقدام بسیار ناراحت شدم و قطعاً این موضوع را پیگیری خواهم کرد.».
عباس شیخ‌الاسلامی در گفتگو با خبرنگار شهرآرا، افزود: «قطعاً مدیران دانشگاه آزاد هم اعتقاد دارند که آیت‌ا... هاشمی‌رفسنجانی برای اعتلای نظام و توسعۀ این دانشگاه زحمات فراوانی کشیده‌اند، لذا تصور نمی‌کنم که به دستور آن‌ها، نام ایشان حذف شده باشد.».
شیخ‌الاسلامی با تأکید بر ضرورت بازگشت عنوان هاشمی‌رفسنجانی به سردرِ مجتمع فرهنگی دانشگاه آزاد، گفت: «نباید اجازه داد که اقداماتی ازاین‌دست رواج پیدا کند. بسیاری از کشورهای دنیا به‌دنبال قهرمان هستند، اما ما با قهرمان‌های کشورمان مقابله می‌کنیم.».

عده‌ای برای اثبات خود به‌دنبال حذف دیگران هستند
رئیس کمیسیون برنامه و بودجۀ شورای اسلامی شهر مشهد هم دراین‌رابطه گفت: «باعث تأسف است که در دهۀ چهارم انقلاب اسلامی هنوز عده‌ای تصور می‌کنند که با حذف، می‌شود بر روی فداکاری‌ها و تصمیمات درست خط کشید و آن‌ها را از بین برد.».
بتول گندمی با بیان اینکه عده‌ای برای اثبات خود به‌دنبال حذف دیگران هستند، افزود: «امیدواریم این دسته از افراد به‌دنبال ایجاد یک کارنامۀ عملکرد مثبت باشند تا از این طریق نام و یادشان در خاطر مردم باقی بماند.». وی تصریح کرد: «در ذهن مردم کارنامه‌ای از عملکرد مثبت آیت‌ا... هاشمی‌رفسنجانی در زمینۀ توسعه و آبادانی کشور نقش بسته است و این نگاه هرگز حذف نخواهد شد.».
عضو شورای اسلامی شهر مشهد گفت: «متأسفانه پس از ارتحال آیت‌ا... هاشمی‌رفسنجانی تلاش‌های سخیف و ناشایستی برای حذف نام ایشان انجام می‌گیرد که امیدواریم ناشی از سوء‌مدیریت و عدم توجه بوده باشد.».

امیدواریم سوء‌نیتی در کار نبوده باشد
عضو شورای فرهنگی دانشگاه آزاد اسلامی واحد مشهد هم ضمن ابرازتأسف از حذف نام آیت‌ا... هاشمی‌رفسنجانی گفت: «امیدواریم سوء‌نیتی پشت این اقدام نبوده باشد.».
علیرضا قهرمان با بیان اینکه روایت‌های مختلفی دربارۀ حذف نام مرحوم هاشمی‌رفسنجانی از سردرِ مجتمع فرهنگی دانشگاه آزاد وجود دارد، افزود: «مسئولان دانشگاه تأکید دارند که قرار است عنوان ایشان بر سردرِ دانشگاه ترمیم شود.».
وی ادامه داد: «روایت دیگر حکایت از این دارد که عده‌ای از دانشجونماها نسبت به حذف نام آیت‌ا... هاشمی‌رفسنجانی از سردرِ مجتمع فرهنگی اقدام کرده‌اند. اگر این موضوع صحت داشته باشد، باید شفاف‌سازی شده و با متخلفان برخورد شود.».
دبیر مجمع اسلامی دانشجویان دانشگاه آزاد اسلامی مشهد خاطرنشان کرد: «چطور می‌شود که در روز روشن عده‌ای از دانشجونماها وارد محوطۀ دانشگاه شده و به دور از نیروهای انتظامات، اقدام به پاک‌سازی عنوان مرحوم هاشمی‌رفسنجانی کنند؟».
وی درعین‌حال خاطرنشان کرد: «نام‌گذاری مجتمع فرهنگی دانشگاه آزاد مشهد به نام آیت‌ا... هاشمی‌رفسنجانی مصوبۀ شورای فرهنگی دانشگاه بوده و اگر قرار به تغییر نام این مجتمع باشد، باید موضوع در جلسۀ شورا مجدد بررسی شود.».

باید به شخصیت‌های نظام احترام بگذاریم
عضو شورای مرکزی حزب ندای ایرانیان خراسان رضوی هم دراین‌رابطه به شهرآرا گفت: «ما در نظامی زندگی می‌کنیم که محوریت آن قانون اساسی و آرمان‌های امام راحل و مقام معظم رهبری است، لذا هر شخصیتی که در این چهارچوب قرار دارد، باید مورداحترام و تکریم جریان‌های سیاسی باشد.».
علی رزاقی‌بهار افزود: «ما در گفتن عیب افراد آزاد هستیم، چراکه ایران قرار است کشوری آزاد باشد، اما ما موظف هستیم که به شخصیت‌های برجستۀ نظام که برای انقلاب اسلامی و توسعۀ کشور جان‌نثاری کرده‌اند، احترام بگذاریم و راه آن‌ها را ادامه دهیم.».
وی تصریح کرد: «من از مسئولان دانشگاه آزاد مشهد و دوستانی که مدیریت این مجموعه را تحت‌تأثیر قرار می‌دهند، تعجب می‌کنم. آیت‌ا... هاشمی‌رفسنجانی به شما اعتبار و جایگاه داده است که نام و مشی ایشان را حذف کنید؟». این مدرس دانشگاه خاطرنشان کرد: «اگر آیت‌ا... هاشمی‌رفسنجانی و دیدگاه مثبت امام راحل نسبت به پیشنهاد ایشان نبود، قطعاً امروز دانشگاه آزاد وجود نداشت و افراد نمی‌توانستند در مسند ریاست قرار بگیرند و دارای جایگاه و اعتبار شوند.». وی با تأکید بر اینکه نام و یاد آیت‌ا... هاشمی‌رفسنجانی حذف‌شدنی نیست، گفت: «دانشجویان دانشگاه آزاد باید آرمان‌خواه باشند و اجازه ندهند که چنین‌اتفاقاتی در فضای دانشگاه رخ دهد.».

itbaran.ir شرکت داده پردازی باران شرق توس