به بهانۀ افتتاح اولین باشگاه حقوق شهری در مشهد؛ چقدر از حقوق شهروندی و شهری خود مطلعید؟

گروه گزارش- صدای موسیقی را زیاد می‌کنیم، پاهایمان را روی پله‌ها می‌کوبیم و پایین می‌آییم، ساعت١٢شب مهمانان را در پاگرد پله‌ها بدرقه می‌کنیم، روی خط عابرپیاده پارک می‌کنیم، به فرزندانمان تذکر نمی‌دهیم که آپارتمان جای دویدن و فوتبال بازی‌کردن نیست، زباله‌هایمان را جلوی منزل دیگری می‌گذاریم، حیوان خانگی بدون توجه به آزار دیگران نگهداری می‌کنیم و... . این‌ها تنها بخشی از مصادیق زیرپا‌گذاشتن حقوق شهروندی و شهری است که هر روز شاید بارها و بارها با علم به ‌نادرست‌بودن آن و بدون توجه به مقررات، آن را انجام می‌دهیم.
به‌گزارش خبرنگار شهرآرا، با پیشرفت شهرنشینی، بدیهی است که آدم‌ها به‌دنبال تأمین رفاه بیشتری برای خود باشند، اما این امر بدون رعایت قوانین ازسوی شهروندان و مسئولان مرتبط ممکن نیست؛ همچنین مستلزم برگزاری دوره‌های آموزشی و آگاه‌بودن مردم از حقوق خود و وظایفشان نسبت به سایر شهروندان و ادارات است. افتتاح اولین باشگاه حقوق شهری در مشهد، بهانه‌ای شد تا نگاهی گذرا به زوایایی از مقولۀ مهم فرهنگ شهروندی داشته باشیم.

مردم، آشنایی بسیار کمی با حقوق شهروندی دارند
عباس شیخ‌الاسلامی، عضو هیئت‌مدیرۀ کانون وکلای دادگستری خراسان درهمین‌زمینه می‌گوید: «متأسفانه مردم آشنایی بسیار کمی با حقوق شهروندی دارند که بخشی از علت آن به حقوق‌دانان برمی‌گردد که نتوانسته‌اند دوره‌های آموزشی مرتبط با این موضوع را برگزار کنند و در بخش دیگر مقصر آموزش‌وپرورش است، زیرا این مفهوم در کتب درسی کم‌رنگ است؛ درصورتی‌که دانستن حقوق شهروندی برای زندگی در اجتماع واجب است.».
وی با اشاره به اینکه رسانه‌ها در این حوزه مؤثر هستند، خاطرنشان می‌کند: «در بعضی کشورها شاهد هستیم که فیلم‌هایی تولید می‌کنند که محتوای آن حقوق شهروندی است و از طریق هنرمندان حقوق شهروندی را به مردم آموزش می‌دهند.». شیخ‌الاسلامی عنوان می‌کند: «حقوق شهروندی یکی از شاخه‌های حقوق بشر است که افراد باید حقوقی را در قبال خود، دیگران و دولت بدانند و رعایت کنند.».این وکیل پایه‌یک دادگستری ادامه می‌دهد: «حقوق شهری مستقل از انسان است، زیرا شهر، شهرسازی و... نیز هویت دارند و می‌توان گفت حقوق شهروندی عام‌تر از حقوق شهری است.».
وی اظهار می‌کند: «در‌صورتی‌که شورای شهر و شهردار جدید موضوع حقوق شهروندی را در اولویت بگذارند، ظرفیت‌های زیادی در فرهنگ‌سراها و مساجد داریم و اساتید و حقوق‌دان‌ها نیز در این حوزه کار کرده‌اند.».
درراستای آموزش به شهروندان برای اولین بار در مشهد باشگاه حقوق شهری در مرکز فرهنگی و اجتماعی الهیه ایجاد شده که درواقع محیطی برای آموزش، توسعه، ترویج و درون‌سازی حقوق، مقررات و حق شهروندی محسوب می‌شود و به آن پایگاه تعامل، هم‌فکری و همکاری هیئت‌مدیره‌های مجتمع‌های مسکونی نیز می‌گویند.
منطقۀ١٢ مشهد که این باشگاه نیز در آن واقع شده، از مجتمع‌خیزترین مناطق مشهد است و شاید به‌همین‌دلیل افراد بیشتر نیازمند آگاهی درخصوص حقوق شهروندی و به‌ویژه شهری هستند.
فرشته استیری، مسئول باشگاه حقوق شهری در مشهد اظهار می‌کند: «این طرح کاملا مردمی اجرا می‌شود و تاکنون جلساتی با هیئت‌مدیره‌های آپارتمان‌های منطقه داشته‌ایم و مسائلی مطرح شده است.». وی می‌گوید: «در‌حال‌حاضر درحال تهیۀ شناسنامه برای آپارتمان‌ها هستیم و پس از آن اقدام به برگزاری جلسات آموزشی برای شهروندان می‌کنیم.».
itbaran.ir شرکت داده پردازی باران شرق توس