نگاهی به فیلم‌هایی که از امام رضا(ع) می‌گویند؛ دست‌های خالی رو به سقاخانه

ادب و هنر- پرداختن به امامت و زاویه‌های زندگی امام‌رضا(ع) از سوژه‌های مهم و جذابی است که می‌تواند مدنظر فیلم‌سازان قرار بگیرد. تنها معصومی که از میان معصومان جهان اسلام در ایران امروز به خاک سپرده شده و مدفنش زیارتگاه میلیون‌ها انسان از سراسر جهان شده است. فیلم‌ها، سریال‌ها و مستندهایی نیز در این زمینه ساخته شده که هرسال در دهه کرامت و هم‌زمان با ولادت امام‌رضا(ع) و دهه آخر صفر و ایام شهادت امام‌هشتم(ع) از شبکه‌های سیما پخش می‌شود. ولی این برنامه‌ها نتوانسته با همه قوت‌ها و ضعف‌هایش حق ولی‌نعمت ایرانی‌ها را ادا کند. در این مطلب نگاهی به نمونه‌های شاخصی از این آثار داشته‌ایم که با خواندن آن می‌توان تا اندازه‌ای با بضاعت اندک سینما و تلویزیون آشنا شد. بضاعتی که گامی برای شناساندن ابعاد شخصیتی امام‌هشتم شیعیان برنداشته است. از جمله فیلم‌هایی که با موضوع امام رضا(ع) تولید شدند می‌توان به فیلم‌های سینمایی «بیا از گذشته حرف بزنیم»، «هر شب تنهایی»، «شب»، «در انتظار معجزه»، مستند «رضای رضوان»، فیلم‌های تلویزیونی «زائر غریب»، «روز هشتم»، تله‌فیلم‌های «زیارت»، «آوای نقاره‌ها» اشاره کرد.

سریال خلاصه‌شده
ازمیان فیلم‌ها و سریال‌های درباره امام‌هشتم(ع) شاید مشهورترین اثری که همه به یادش می‌افتیم مجموعه تلویزیونی «ولایت عشق» ساخته مهدی فخیم‌زاده باشد. این سریال در سال ۱۳۷۹ از شبکه ١ سیما روی آنتن رفت. موضوع آن زندگی علی‌بن‌موسی‌الرضا(ع)، آوردن ایشان به مرو، دوران سخت نیابت و سرانجام شهادت این امام بزرگوار است. یک سال پس از پخش این مجموعه،‌ یعنی در سال ١٣٨٠ فخیم‌زاده فیلم سینمایی «ولایت عشق» را با خلاصه‌کردن سریال آن تولید کرد که این شیوه بعد از سینمایی‌کردن سریال «امام علی(ع)» مرسوم شد و تا امروز برای «مختارنامه» و فیلم‌هایی در ژانر دینی و دفاع مقدس هم تکرار شد .

سه‌گانه برای پیشوای هشتم
سینماگران متعددی چون رسول صدرعاملی، حمید نعمت‌ا...، مجید مجیدی، مهدی کرمپور، صادق میرکرمیار و جواد مزدآبادی درمورد امام‌رضا(ع) فیلم و سریال و مستند تولید کرده‌اند. رسول صدرعاملی از جمله فیلم‌سازانی است که چندین فیلم با موضوع و محوریت امام‌رضا(ع) ساخته است. اما ساخته‌های او مستقیم به زندگی هشتمین پیشوای شیعیان ارتباط ندارد و تنها به زائران رضوی می‌پردازد. «هر شب تنهایی»، «شب» و «در انتظار معجزه» سه فیلم سینمایی است که صدر عاملی آن‌ها را «سه‌گانه زائر» می‌نامد. با همه ویژگی‌هایی که صدرعاملی برای سینمای ایران به ارمغان آورده است‌، اما سه گانه زائرش نتوانسته است آن‌طور که باید ماندگار شود.

چندکار دیگر
مجید مجیدی، کارگردان نامی که در کارنامه او آثاری در خصوص ائمه اطهار(ع) به چشم می‌خورد، مستند «رضای رضوان» را در سال ١٣٨۴ تولید کرده است که این مستند به ابعاد شخصیتی امام رئوف نپرداخته است و روایتی حول خادمان افتخاری حرم مطهر دارد. ١٠سال پیش از او، اکبر صادقی در سال ١٣٧۴ فیلمی با موضوع و محوریت امام رضا(ع) و حرم او ساخت. فیلمی با عنوان «زائر غریب» که از شبکه ١ سیما پخش شد و باز هم به ارتباط و ارادت زائران به امام هشتم(ع) و نه خود حضرت می‌پردازد. تله‌فیلم «روز هشتم» را بارها در ایام دهه کرامت از شبکه‌های سیما تماشا کرده‌ایم؛ فیلمی که مهدی کرمپور در سال ١٣٨٨ در صحن اصلی حرم مطهر امام رضا(ع) مقابل دوربین برد. صادق کرمیار نیز فیلم تلویزیونی «زیارت» را در سال ١٣٨٨ کارگردانی کرد. «آوای نقاره‌ها» به کارگردانی جواد مزدآبادی فیلم تلویزیونی دیگری بود که در این رابطه ساخته شد.

اثر ماندگار رضوی ساخته‌نشده است
فیلم‌ها و مستندهای فراوانی، کوتاه و بلند، با محوریت زائران و مجاوران امام رضا(ع) ساخته شده و در شبکه‌ها و جشنواره‌های مختلفی به نمایش درآمده است، اما با وجود این تولیدات، اثری ماندگار در‌باره شخصیت امام رضا(ع) تولید نشده است که بتواند اطلاعات دقیقی را از سیره زندگی‌ ایشان برای مخاطب بازگو کند.

itbaran.ir شرکت داده پردازی باران شرق توس