سن چاقی

مطالعات کشوری و جهانی نشان داده‌ است، حیاتی‌ترین و بحرانی‌ترین زمان در بروز چاقی سنین بین ۶ تا ٩‌سالگی است. اگر فردی در این سنین مبتلا به چاقی شد احتمال چاق ماندنش در سنین بلوغ و بزرگ‌سالی، بیشتر است.
برای تشخیص چاقی و اضافه‌وزن در بزرگ‌سالان معیاری تحت‌عنوان «نمایه توده بدنی» وجود دارد که اعدادی شامل اضافه‌وزن، چاقی و لاغری با استفاده از آن تعیین می‌شود. اما در رابطه با کودکان، این موضوع کمی متفاوت است؛ چرا‌که قد و وزن کودکان در‌حال‌
تغییر ‌ است.
تغییر در شیوه زندگی بشر یکی از عوامل اصلی شیوع چاقی درمیان مردم به‌خصوص در کودکان است؛ چرا‌که بُعد خانوار کمتر شده، در‌نتیجه فرزندان مراقبت‌های ویژه‌ای از سوی والدین می‌گیرند. همچنین دسترسی آن‌ها به خوراکی‌های پرکالری نسبت‌به قبل بسیار بیشتر شده است. فضای زندگی کودکان در مدرسه و خانه محدود‌شده، به‌عبارتی بی‌تحرکی در کودکان امروزی زیاد مشاهده می‌شود. یکی از اشتباهاتی هم که از سوی والدین رخ می‌دهد، دادن خوراکی به کودک در حین تماشای تلویزیون است.
اگر فردی در سنین کودکی و نوجوانی مبتلا به چاقی باشد بروز بیماری‌های غیرواگیر در او تسریع می‌شود. ممکن است فرد به‌جای اینکه باید در ۴٠‌سالگی دیابت می‌گرفت، در ٢٠‌سالگی به این بیماری مبتلا شود.

itbaran.ir شرکت داده پردازی باران شرق توس