هشدار بانک مرکزی درباره خرید ارزهای دیجیتال؛ سراب بیت کوین

پول مجازی «بیت کوین» در روزهای اخیر نوسانات زیادی داشته‌است و پس از رسیدن به بالاترین قیمت خود حدود ٧٩٠٠ دلار در روزهای گذشته، حالا به مبلغ ۶٢۵۵ دلار معامله می‌شود.
با این حال براساس آمار منتشر شده از سوی گوگل، بسیاری از مردم همچنان به خرید بیت کوین علاقه‌مند هستند و با رشد روز افزون شاخص‌های بازار بورس جهانی و کاهش سوددهی سرمایه‌گذاری روی طلا، عبارت «خرید بیت کوین» را بیشتر از «خرید طلا» در موتور جست‌و‌جوی گوگل سرچ
می‌کنند.

بیت کوین ارزشمندتر از طلا
به گزارش مؤسسه تحلیل بازار «BullionVault» مبادلات طلا در ماه گذشته نسبت به میانگین سالانه ٣٠ درصد کاهش داشته‌است که در کنار ارزش پنج برابری هر بیت کوین در مقابل یک اونس طلا، افراد بیشتری را به سرمایه گذاری روی پول مجازی ترغیب می‌کند.
در همین راستا و به دنبال افزایش علاقه‌مندی مردم به خرید بیت کوین، معاون فناوری‌های نوین بانک مرکزی گفت: با توجه به نوسان شدید ارز دیجیتال، هنوز این ارز به طور رسمی از سوی بانک مرکزی شناخته نشده و ریسک خرید این نوع ارزها بالا است.

تلاش برای بومی‌سازی ارز دیجیتال
ناصر حکیمی از برنامه بانک مرکزی برای تدوین ۶ سند برای سامان‌دهی کسب‌وکارهای نوین مالی خبرداد و گفت: در این‌باره سند مربوط به ارزهای دیجیتال تا پایان نیمه نخست سال آینده نهایی می‌شود و درگام بعدی برای ارزهای دیجیتال بحث بومی‌سازی این نوع ارزها پیگیری می‌شود.
وی با اشاره به نوسان شدید این نوع ارز اظهارکرد: این ارزها یک نبود اطمینان و ریسک بالا را به‌ وجودآورده و سبب شده‌است تا بانک‌های مرکزی جهان از جمله ایران را دچار تردید کند که آیا می‌توان ذخایر را در قالب این ارزها نگهداری کرد یا خیر؟

بیت کوین، سرمایه‌ای نامطمئن
حکیمی به مردم هشدارداد: با توجه به نوسان شدید ارز دیجیتال، هنوز این ارز به طور رسمی از سوی بانک مرکزی شناخته نشده و ریسک خرید این نوع ارزها بالا است، ضمن آنکه امکان فریب سرمایه‌گذار در این بازار وجود دارد.
معاون فناوری‌های نوین بانک مرکزی تاکیدکرد: ذات ارزهای دیجیتال مبتنی بر یک نرم افزار است و حتی اگر فیلترشود، از مسیر دیگری فعالیت می‌کند. از این رو به مردم هشدار می‌دهیم که ریسک آن بالاست و درباره آن احتیاط‌کنند.

itbaran.ir شرکت داده پردازی باران شرق توس