ایران و فناوری

اعلام نرخ‌های جدید اینترنت
وزیرارتباطات نرخ‌های جدید سرویس اینترنت پرسرعت برمبنای مصرف منصفانه و توقف فروش اینترنت حجمی را در صفحه اینستاگرام خود اعلام‌کرد.
این تعرفه‌ها از سرعت ۵١٢ کیلوبیت برثانیه با قیمت ماهانه ١٢۵٠٠تومان آغازمی‌شود و تا سرعت ١۶ مگابیت برثانیه با قیمت ماهانه ٨٠٠٠٠ تومان ادامه دارد.
محمدجوادآذری جهرمی تاکیدکرد: این سرویس حجمی نیست و در صورت عدول یک مشترک از مصرف عادلانه، شرکت‌ها موظف به ارائه سرویس در حداقل سرعت پایه تا پایان دوره ماهانه خواهند بود.
وی تاریخ اجرای این مصوبه را قبل از دهم آذرماه اعلام‌کرد و گفت: این تعرفه صرفا برای دسترسی به اینترنت ثابت است.


سامان‌دهی نظام احراز هویت در فضای مجازی
دبیر شورای عالی فضای مجازی کشور بر اهمیت سامان‌دهی نظام هویت در فضای مجازی تاکیدکرد.
به گزارش روابط عمومی مرکز ملی فضای مجازی، سید ابوالحسن فیروزآبادی دبیرشورای عالی فضای مجازی با بیان این مطلب افزود: یکی از مهم‌ترین زیرساخت‌های فضای مجازی کشور بحث هویت است و باید تمامی اشخاص حقیقی و حقوقی برای فعالیت در فضای مجازی احراز هویت شوند.
وی با اشاره به اینکه شورای عالی فضای مجازی کشور به دنبال سامان‌دهی نظام احراز هویت در فضای مجازی است، افزود: تا زمانی که احراز هویت اشخاص در فضای مجازی سامان‌دهی نشود بسیاری از طرح‌ها و برنامه‌های دولت الکترونیک در این فضا ناقص خواهد ماند و این مهم اتفاق نمی‌افتد مگر با همکاری تمامی دستگاه‌هایی که در این زمینه فعالیت می‌کنند.


اینترنت طبقه‌بندی می شود
معاون محتوای مرکز ملی فضای مجازی از اجرای طرح «اینترنت طبقه‌بندی شده» در کشور خبرداد وگفت: تقسیم‌بندی اینترنت برمبنای دسترسی‌ها براساس نیازها و ماموریت‌ها خواهدبود.
به گزارش مهر، امیر خوراکیان در این‌باره گفت: در این طرح برخی از مراکز خاص همچون مراکز پژوهشی و دانشی، فرهنگی، دانشگاه‌ها و رسانه‌ها می‌توانند به بخش عظیمی از اینترنت دسترسی داشته‌باشند.
وی‌یادآور شد: در سال ۹۶ ما برای حمایت و توسعه محتوا در کارگروهی بیش از ۹۰ موضوع را که مانعی برای تولید محتوا بوده‌است‌، شناسایی کردیم و از این تعداد ۱۵ موضوع را در اولویت قرار داریم و هم‌اکنون با کمک دستگاه‌های ذی‌ربط در حال تنظیم تفاهم‌نامه و مصوبات هستیم تا به رشد فضای مجازی کمک بیشتری‌کند.


به‌کارگیری سربازان نخبه
در شرکت‌های دانش بنیان
رئیس امور شرکت‌ها و مؤسسات دانش بنیان با اشاره به اعطای تسهیلات نظام وظیفه تخصصی به فعالان شرکت‌های دانش‌بنیان گفت: از ۷۸۰ مورد تقاضا برای استفاده از تسهیلات نظام وظیفه تخصصی، با ۵۰۴ تقاضا موافقت شده‌است. این افراد پس از گذراندن دوران آموزش نظامی، باید یک پروژه تحقیقاتی موردنیاز بخش‌های دفاعی و دولتی را انجام دهند و پس از انجام موفق آن، کارت پایان خدمت خود را دریافت می‌کنند.
به گزارش معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، سید محمد صاحبکار خراسانی با اشاره به شرایط متقاضیان اظهارکرد: متقاضی باید دانش‌آموخته دوره کارشناسی ارشد یا دکترای‌تخصصی باشد و از زمان دانش‌آموختگی متقاضی بیش از سه سال نگذشته‌باشد.

itbaran.ir شرکت داده پردازی باران شرق توس