۴٠هزار نفر از شهروندان مشهدی برای میزبانی از زائران پیاده در منازل خود اعلام آمادگی کردند؛ به رسم میزبانی

علیرضا ظهیری- دهه پایانی ماه صفر که هم‌زمان با ایام رحلت نبی مکرم اسلام(ص)، شهادت امام حسن(ع) و شهادت امام رضا(ع) است، مشهد مقدس میزبان خیل عظیم زائران بارگاه امام هشتم می‌شود و هرساله میزبانی مشهدی‌ها به‌‌نحو مناسبی نسبت به سال‌های گذشته صورت می‌گیرد.
امسال نیز که پیش‌بینی ورود ٣٣٠هزار زائر پیاده و ٣میلیون و ۵٠٠هزار زائر بارگاه رضوی شده است، نهادها، مسئولان و البته مردم مشهد خود را آماده میزبانی مناسب از زائران امام مهربانی‌ها می‌کنند.

زیارت پیاده، میراث معنوی ماندگار
درهمین‌راستا روز گذشته استاندار خراسان رضوی با حضور در جمع زائران پیاده لائین کلات از روند خدمت‌رسانی به زائران پیاده در مسیر بازدید و از زیارت پیاده به‌عنوان میراث معنوی ماندگار یاد کرد.
علیرضا رشیدیان گفت: برنامه‌ریزی و تلاش درراستای تأمین امنیت، سلامت و ایجاد شرایط مطلوب اقامت به‌عنوان سه مؤلفه اصلی در خدمت‌رسانی به زائران باید موردتوجه باشد.
استاندار خراسان رضوی، اهتمام به مسائل فرهنگی و تبیین سیره و فرهنگ رضوی را از اولویت‌های مهم دانست و افزود: باید از مشارکت نهادهای مردمی، اقدامات خودجوش خیران و بسیج امکانات دستگاه‌های اجرایی درراستای خدمت‌رسانی به زائران استفاده کرد.
رشیدیان در پایان با تأکید بر تلاش برای ترویج فرهنگ میزبانی، بیان کرد: باید از تمامی ظرفیت‌ها درراستای ارتقای میزان رضایتمندی زائران بهره برد.

بسیج استان برای استقبال از زائران
همچنین مدیرکل هماهنگی امور رفاهی زائران استانداری خراسان رضوی در گفت‌وگو با شهرآرا با بیان اینکه کار ثبت‌نام زائران و کاروان‌های پیاده از اول ماه محرم (ابتدای مهرماه) به‌صورت رسمی در سامانه زائران ٨ شروع شده است، افزود: تاکنون ٩٣٠ کاروان با ظرفیت اسمی ٩٠هزار نفر از ٢١ استان کشور در این سامانه ثبت‌نام کرده‌اند که بیشترین آمار ثبت‌نام‌ها به‌ترتیب مربوط به استان‌های خراسان رضوی، شمالی، جنوبی و گلستان است.

۵٢هزار زائر پیاده در مسیر مشهد
مهدی فروزان با اشاره به اینکه براساس آمار تا روز گذشته ۵٢هزار نفر زائر پیاده در مسیر بودند و ١٠٠٠ نفر از زائران نیز از شهرهای قاین، کاشمر، جوین و جغتای وارد مشهد شدند، افزود: برای زائران پیاده بارگاه رضوی در طول مسیر کارت بیمه مسئولیت با تضمین پرداخت خسارت جانی به ازای ماه حرام و بیمه هزینه‌های پزشکی تا سقف ۵میلیون تومان صادر شده است. همچنین زائران پیاده در بدو ورود به مشهد ازسوی جمعیت خدمتگزاران زائران پیاده کارتی را دریافت می‌کنند تا در این شهر از خدمات پزشکی رایگان در مراکز بهداشتی و پزشکی به‌صورت رایگان استفاده کنند.
وی افزود: ٢٠٠ دستگاه آمبولانس اورژانس و هلال‌احمر و ٢هزار نفر از جوانان هلال‌احمر نیز در ایستگاه‌های مستقر در جاده‌ها آماده ارائه خدمات مناسب به زائران بارگاه رضوی هستند.
مدیرکل هماهنگی امور رفاهی زائران استانداری خراسان رضوی با اشاره به آماده‌باش ٣ فروند بالگرد هلال‌احمر، دانشگاه علوم‌پزشکی مشهد و دانشگاه علوم‌پزشکی سبزوار برای پوشش امداد هوایی، تأکید کرد: ٢ بیمارستان صحرایی نیز در ملک‌آباد و گلبهار از سوی سپاه پاسداران ایجاد خواهد شد.
وی با بیان اینکه در مبادی ٨٠٠کیلومتری جاده‌های منتهی به مشهد مقدس ٢٧۶ ایستگاه زائر مستقر شده است، ادامه داد: در حوزه مشهد نیز ٨٠٠ ایستگاه زائر ازسوی هیئت‌های مذهبی و ۶٠ ایستگاه ازسوی آستان قدس برپا شده است.

اسکان کامل زائران پیاده
وی تأکید کرد: تمامی زائران پیاده‌ای که وارد مشهد می‌شوند در ١٨۵ مدرسه اسکان داده خواهند شد که ازاین‌تعداد در ٣٨ مدرسه طرح گام‌های عاشقی (میزبانی زائران پیاده از سوی انجمن اولیا و مربیان، دانش‌آموزان و خیرین) اجرا خواهد شد.
مدیرکل هماهنگی امور رفاهی زائران استانداری خراسان رضوی با اشاره به حضور ٢٩٨هزارو١٨١نفری زائران پیاده در سال گذشته، گفت: برای امسال پیش‌بینی افزایش حضور زائران پیاده به تعداد ٣٣٠هزار نفر شده که برای این موضوع نیز تمهیدات لازم در مشهد و جاده‌های استان برنامه‌ریزی شده است.
وی با اشاره به پیش‌بینی افزایش حضور زائران دیگری که از مبادی حمل‌ونقل جاده‌ای، شخصی، ریلی و هوایی وارد مشهد می‌شوند، گفت: سال گذشته تعداد این زائران ٣میلیون و ٢٠٠هزار نفر اعلام شد که برای امسال پیش‌بینی ورود ٣میلیون و ۵٠٠هزارنفری شده، درهمین‌راستا تمهیدات لازم برای حضور این زائران به‌ویژه در حوزه اقامتی شده است.

تمهیدات مناسب برای برگشت زائران
فروزان با بیان اینکه در روزهای آخر ماه صفر بیش‌از ۴هزار هیئت مذهبی وارد مشهد می‌شوند، بیان کرد: همچنین برای عزیمت نیز تمهیدات ویژه‌ای مانند ایجاد و افزایش خطوط ریلی محلی به مقصد نیشابور، جوین، جغتای و سرخس، افزایش اتوبوس‌های مسافربری و افزایش تعداد و تردد هواپیما و قطار در مشهد اندیشیده شده است.

مدارس میزبان زائران، روز شنبه تعطیل است
وی در ادامه با اشاره به تعطیلی تمامی مدارسی که میزبان زائران هستند، گفت: مدارسی که در این ایام میزبان زائران هستند روز شنبه تعطیل می‌شوند.
مدیرکل هماهنگی امور رفاهی زائران استانداری خراسان رضوی با اشاره به تمهیدات نظارتی گفت: در حوزه نظارتی، گروه‌های مختلف بازرسی مانند گروه‌های بازرسی هتل‌ها و مسافرخانه‌ها، بازرسی سازمان صنعت، معدن و تجارت برای تنظیم بازار و نظارت بر قیمت‌ها و بازرسی حوزه بهداشت و درمان برای نظارت بر رستوران‌ها، آشپزخانه‌ها و غذاهای نذری، نظارت دقیق‌تری را نسبت به سال گذشته بر گروه‌های هدف خواهند داشت.
وی با اشاره به نظارت ویژه تعزیرات و استانداری در این ایام افزود: همچنین نظارت‌ها بر جاده‌ها و مسیر تردد زائران پیاده با دقت و جدیت بیشتری صورت می‌پذیرد.

۴۰هزار مشهدی، آماده میزبانی از زائران
فروزان با تشکر از مردم مشهد برای میزبانی شایسته از زائران بارگاه رضوی در سال گذشته افزود: خوشبختانه سال گذشته مردم مشهد با میزبانی از ١٠هزار زائر در منازل خود در فرهنگ میزبانی سنگ‌تمام گذاشتند. امسال نیز ۴٠هزار نفر از شهروندان مشهدی برای میزبانی از زائران امام‌هشتم اعلام آمادگی کردند که این نوع رفتار مردم مشهد، نگرشی جدید در فرهنگ میزبانی است.

برنامه‌های ترافیکی مشهد در دهه آخر صفر
معاون استاندار و فرماندار مشهد نیز درخصوص برنامه‌های ترافیکی مشهد در این ایام اعلام کرد: براساس برنامه‌ریزی‌ها قرار بر این شد خیابان شهید اندرزگو به‌سمت ورودی باب‌الجواد(ع) برای تردد خودروها، تاکسی‌ها و نیز وسایل حمل‌ونقل عمومی و احیانا خودروهای امدادی باز بماند و هیئت‌های آن منطقه به مسیر خیابان امام‌رضا(ع) و از مسیر چهارراه خسروی به‌سمت چهارراه شهدا هدایت شوند.
محمدرحیم نوروزیان افزود: انتهای مسیر خط ویژه اتوبوس BRT در میدان بیت‌المقدس (فلکه آب) به‌دلیل اینکه ازدحام در آن منطقه زیاد است، مسدود می‌شود و مقرر شد با تعبیه موانعی از سوی شهرداری، این خط ایزوله شود؛ به‌نحوی‌که اتوبوس‌ها امکان دورزدن داشته باشند و مشکلی ایجاد نکند.
وی با اشاره به ایجاد خط ویژه‌ای برای تردد اتوبوس‌ها از میدان توحید تا ابتدای زیرگذر خیابان شیرازی گفت: همچنین مقرر شده است کارگروه فنی ذیل شورای ترافیک تشکیل شود تا دستورالعمل‌های مربوط به برنامه‌ریزی حرکت هیئت‌های مذهبی را به‌روز کنند. این کارگروه در مسیرهای دسترسی این هیئت‌ها به حرم مطهر برنامه‌ریزی و بازنگری لازم را انجام خواهد داد تا حتی‌الامکان خط ویژه اتوبوس در خیابان طبرسی نیز باز نگه داشته
شود.
نوروزیان افزود: برای راهنمایی زوار پیاده و هیئت‌ها نیز با کمک شهرداری مشهد از ظرفیت سمن‌ها و سازمان‌های مردم‌نهاد استفاده شده که تعدادی برای این منظور به کار گرفته شده است تا این افراد در مبادی ورودی شهر مشهد سازمان‌دهی شوند و کاروان‌ها را به مسیرهای مشخص هدایت کنند.

تشرف بزرگ‌ترین کاروان پیاده
ایثارگران و خانواده شهدا
همچنین سیدجواد حسینی، معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری خراسان رضوی در دیدار با مدیرکل بنیاد شهید استان بیان کرد: به‌مناسبت ٢٨ و سی‌ام صفر، رحلت رسول اکرم (ص) و شهادت امام حسن‌مجتبی‌(ع) و امام علی‌بن‌موسی‌الرضا(ع) بزرگ‌ترین کاروان پیاده خانواده شهدا و ایثارگران کشور با هدف زیارت بارگاه ملکوتی امام‌رضا(ع) به مشهد مقدس مشرف می‌شوند.
وی افزود: ٣هزارو۵٠٠ نفر از والدین، همسران و فرزندان شهدا، جانبازان، آزادگان و خانواده‌های آنان درقالب کاروان محبین‌الرضا و به یاد شهدای جهان اسلام با پای پیاده به شهر بهشت مشرف می‌شوند.

itbaran.ir شرکت داده پردازی باران شرق توس