شهرآرا از شناسایی حدود ۵٠ شماره‌حساب بدون مجوز و رکوردزنی اهدای خون مشهدی‌ها گزارش می‌دهد؛ هلال‌احمر مرجع کمک برای زلزله زدگان

الهام مهدیزاده- از بی‌ستون تا آوار خاک، از موج‌ پس‌لرزه‌های زلزله تا موج همدلی مردم با باختر و از غم غرب تا اشک‌های کرماشان. دو روز و چند ساعت از زمین‌لرزه کرمانشاه گذشته است. آمار فوتی‌ها تا زمان تنظیم خبر هنوز قطعی نیست و مسئولان این امید را داده‌اند که تا صبح چهارشنبه آواربرداری ابتدایی و سبک به پایان برسد. همه پای‌کار آمدند و در کنار مسئولان، موج همدلی مردمی نیز برای کمک به زلزله‌زدگان شکل گرفته و هر ایرانی به‌نوعی در تلاش است تا گوشه‌ای از نیازهای زلزله‌زدگان را با اراسال هدایای مردمی تأمین کند.

ماهیگیری از آب گل‌آلود زلزله
در کنار این موج همدلی، موجی از شماره‌حساب‌های متعدد لابه‌لای خبرهای موثق و غیرموثق تعدادی از کانال‌های تلگرامی به‌منظور جمع‌آوری کمک‌های مردمی منتشر شد که هر کدام به‌نوعی مدعی ارسال کمک‌های مردمی به مناطق زلزله‌زده هستند که با گلایه‌های مسئولان جمعیت هلال‌احمر در جزیره‌ای‌شدن مدیریت کمک‌های مردمی همراه شد. در چنین‌حالی و با بحران‌زدگی مدیریت یکپارچه بحران، آن هم در ساعات ابتدایی هر حادثه طبیعی که تقریبا به‌صورت یک رسم تبدیل شده و باید چندین ساعت صبر کرد تا اقدامات دستگاه‌ها یک‌کاسه شود، بحران‌زدگی مدیریت یکپارچه کمک‌های مردمی مطرح است و دراین‌میان عده‌ای به فکر گرفتن ماهی از آب گل‌آلود کمک به زلزله‌زدگان هستند.

شناسایی۵٠ شماره‌حساب اینترنتی بدون مجوز
تعداد درخورتوجه شماره‌حساب‌ برای جمع‌آوری کمک‌های نوع‌دوستی مردم ایران درحالی است که، در خراسان‌رضوی و آن‌گونه که، سیدمجتبی احمدی، مدیرعامل جمعیت هلال‌احمر استان می‌گوید: تاکنون حدود ۵٠ حساب‌ اینترنتی بدون مجوز شناسایی شده است. مدیرعامل جمعیت هلال‌احمر خراسان‌ رضوی تعدد اعلام شماره‌حساب آن‌هم ازسوی مراجع غیررسمی را جدا از احتمال بروز سوء‌استفاده‌های فردی از حس همدردی مردمی، عاملی برای خروج وحدت‌رویه در کمک‌رسانی به زلزله‌زدگان برمی‌شمارد.
احمدی هرگونه پیامک ازسوی بانک‌ها یا خیریه‌ها درقالب کمک به زلزله‌زدگان را تخلفی محرز اعلام می‌کند و می‌گوید: مطابق ماده٢۴ آیین‌نامه اجرایی مدیریت بحران کشور تنهامرجع رسمی در جمع‌‌آوری و توزیع کمک‌های غیردولتی مردمی هلال‌احمر است و مردم می‌توانند از طریق شماره‌حساب ٩٩٩٩٩ جمعیت هلال‌احمر و حساب ارزی ٧٠٢٠٧٠ بانک ملی به زلزله‌زدگان استان کرمانشاه کمک کنند.
به گفته مدیرعامل جمعیت هلال‌احمر خراسان‌ رضوی، جدا از آن، کمیته امام امداد‌خمینی(ره)، مقاومت بسیج و بهزیستی استان نیز در جمع‌آوری کمک‌های مردمی با جمعیت هلال‌احمر خراسان‌رضوی همراهی دارند.

کنسرو نیاز داریم
مدیرعامل جمعیت هلال‌احمر خراسان‌رضوی کمک‌هایی را که مردم می‌توانند داشته باشند بیشتر در حوزه کمک‌های نقدی، اهدای پتو و کنسرو ذکر و تأکید می کند: به‌منظور حفظ حرمت آسیب‌دیدگان اگر مردم قصد اهدای پوشاک گرم و پتو دارند، از ارائه پتوهای مستعمل خودداری کنند. علاوه‌بر‌آن با توجه به نیازسنجی صورت‌گرفته اهدای آب از استان ما به‌دلیل بُعد مسافت و دوری استان خراسان‌ رضوی تا کرمانشاه مقرون‌به‌صرفه نیست و در صورت نیاز با ارائه وجه نقدی، آب موردنیاز از استان‌های همجوار کرمانشاه خریدار می‌شود.
اعلام آمادگی پزشکان و پرستاران بیمارستان‌های مشهد به‌منظور اعزام به مناطق زلزله‌زده، ارسال ٣هزار چراغ والر ازسوی جمعیت هلال‌احمر استان خراسان‌ رضوی، اعلام‌آمادگی نهادهای استان نظیر شهرداری مشهد به‌منظور کمک به زلزله‌زدگان، بخشی از اقدامات خراسانی‌ها در کمک به مردم آسیب‌دیده زلزله کرمانشاه بود که مدیرعامل جمعیت هلال‌احمر خراسان‌ رضوی تیتروار به آن اشاره دارد.
استقرار پایگاه‌های کمک به زلزله‌زدگان در میعادگاه‌های نمازجمعه استان نیز یکی دیگر از مواردی بود که احمدی به فهرست تدابیر صورت‌گرفته به‌منظور اهدای کمک‌های نقدی خراسانی‌ها به زلزله‌زدگان اضافه می‌کند. به گفته او با توجه به روزهای پایانی ماه صفر و نیز همراهی خیران خراسانی پیش‌بینی می‌شود بیشتر کمک‌های اهدایی مربوط به استان خراسان‌ رضوی باشد که ظرف روزهای آتی اعلام می‌شود.

گروه‌های خونی -A و -O به پایگاه‌ها مراجع کنند
اما دکتر سیدحمیدرضا اسلامی، مدیرکل انتقال خون خراسان‌ رضوی در گفت‌وگو با خبرنگار شهرآرا به رکوردزنی اهداکنندگان خون اشاره دارد و می‌گوید: در ٢۴ ساعت گذشته ۵٢٠ نفر از مشهدی‌ها با مراجعه به پایگاه‌های انتقال خون، اقدام به اهدای خون کردند.
به گفته مدیرکل انتقال خون خراسان‌ رضوی در شرایط معمول میزان اهدای خونی در مشهد در حدود ٢٠٠ کیسه است که براین‌اساس این میزان اهدای خون در یک روز رکوردزنی کرد.
مدت کم ماندگاری خون‌های اهدایی یکی از مواردی بود که دکتر اسلامی به آن اشاره می‌کند و از مردم می‌خواهد در روزهای آینده و به‌صورت متناوب نسبت به اهدای خون اقدام کنند.
البته مدیرکل انتقال خون خراسان‌ رضوی در ادامه به این موضوع نیز تأکید دارد که اکنون و با خون‌های اهدایی، ظرفیت ذخایر خونی تکمیل شده است و تنها افرادی که گروه‌های خونی –A و –O دارند، با توجه به نیازهایی که هنوز وجود دارد، می‌توانند به پایگاه‌های اهدای خون
مراجعه کنند.

itbaran.ir شرکت داده پردازی باران شرق توس