روزنامه مردم مشهد ، شهرآرا
نسخه پی دی اف
آخرین خبرها

با ادب سفر کنیم!

رزان- گاه تنها با خواندن یک کتاب می‌توان به همه‌جای دنیا سفر کرد، گاه نیز تنها با یک سفر می‌توان به اندازه یک دنیا کتاب خواند. سفر به زادگاه نویسندگان بزرگ جهان که آثار خاطره‌انگیزی را خلق کرده‌اند یا مکان‌هایی که داستان‌های هیجان‌انگیز در آن رقم خورده‌اند، شیوه‌ای از گردشگری است که به «گردشگری ادبی» مشهور است و می‌تواند ما را با دنیای نویسندگان محبوبمان آشنا کند. در این مطلب، سفری کوتاه به مقاصد برتر گردشگری ادبی جهان خواهیم داشت.

پاریس، فرانسه
«پرلاشز»، شاید در ابتدا به نظرتان فقط یک گورستان باشد، اما پیکره‌تراشی‌های متنوع، برگزاری آیین‌ها و مراسم‌ گوناگون ناشی از دفن افراد با مذاهب مختلف و... باعث شده این گورستان که محل دفن بسیاری از بزرگان ادبی جهان از قرن١٩ میلادی است، سالانه سه‌و‌نیم میلیون بازدیدکننده داشته باشد. صادق هدایت، از بزرگان ادبیات فارسی نیز در این گورستان مدفون است.

لندن، انگلیس
حضور نویسندگان بزرگی چون «ویلیام شکسپیر»، «چارلز دیکنز» و «سر آرتور کانن دویل» (خالق داستان‌های شرلوک هلمز) و «جی کی رولینگ»، (نویسنده کتاب هری پاتر) موجب شده این شهر تبدیل به بهشت عاشقان کتاب شود. تورهای گردشگری ادبی انگلیس از خانه، مسافرخانه، اولین محل نمایش آثار و... این بزرگان بهره می‌‌جوید و با تبدیل آن‌ها به موزه، هتل، سالن تئاتر و... علاقه‌مندان را بیشتر با این بزرگان و عصر آن‌ها آشنا می‌کند.

سنت پترزبورگ، روسیه
بزرگ‌ترین آثار ادبی جهان در خیابان‌های سنت‌پترزبورگ نوشته شده است. امروز این فرصت پیش روی شماست که سری به میدان سرخ بزنید و در همان جایی قدم بگذارید که «راسکولنیکف» (شخصیت اول رمان جنایت و مکافات) بعد از ارتکاب جنایت (کشتن زن رباخوار) بر آن‌ها قدم گذاشته‌ است یا با داستان «آنا کارنینا» به قلم «لئو تولستوی» سنت‌پترزبورگ‌گردی کنید، آپارتمان «پوشکین» را از نزدیک ببینید و پشت میز «داستایوفسکی» بنشینید. در پایان نیز ناهارتان را در «کافه ادبی» صرف کنید. روسیه، بیش از هر مکان دیگری در جهان، از موزه‌های ادبی برخوردار است.

بوینس آیرس، آرژانتین
بوینس‌آیرس، ادبی‌ترین شهر آمریکای لاتین محسوب می‌شود و دوستداران کتاب و کتاب‌خوانی در این شهر می‌توانند به مجموعه‌ای از جاذبه‌های مختلف ادبی مانند کتابخانه‌ ‌دسترسی داشته باشند.

دوبلین، ایرلند جنوبی
دوبلین، یکی از شش شهر ادبی یونسکو در جهان با برخورداری از جاذبه‌های مختلفی مانند موزه‌ها، تورهای ادبی و کتابخانه‌ها، شهری ایده‌آل و رویایی برای عاشقان کتاب محسوب می‌شود.

ملبورن، استرالیا
ملبورن، یکی دیگر از شهرهای ادبی یونسکو در جهان و پایتخت فرهنگی استرالیاست. بازار کتاب ملبورن، کتابخانه‌ها و سایت‌های مرتبط با نویسندگان، ملبورن را به شهری فوق‌العاده برای دوستداران کتاب تبدیل کرده است.
itbaran.ir شرکت داده پردازی باران شرق توس