روزنامه مردم مشهد ، شهرآرا
نسخه پی دی اف
آخرین خبرها

انتقاد صریح ظریف از جانسون: هیچ کشوری حق اقدام خودسرانه ندارد


روز گذشته اظهارنظرهای زیادی درباره حمله موشکی بامداد روز شنبه آمریکا، انگلیس و فرانسه به مناطقی از سوریه مطرح شد. بوریس جانسون، وزیر امور خارجه انگلستان، روز گذشته در تماسی تلفنی با محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران، درباره مشارکت انگلستان در حمله موشکی به سوریه توضیحاتی ارائه کرد. ظریف در این گفت‌وگوی تلفنی ضمن محکومیت حمله خودسرانه به سوریه دوباره بر مخالفت جمهوری اسلامی ایران با کاربرد هرگونه سلاح شیمیایی تأکید کرد و با یادآوری سابقه کاربرد سلاح شیمیایی علیه ایران از سوی صدام با حمایت آمریکا، انگلیس و فرانسه به برخورد دوگانه غرب انتقاد کرد.وزیر امور خارجه اقدام به حمله قبل از ورود بازرسان سازمان منع سلاح‌های شیمیایی را سؤال‌برانگیز خواند و افزود: دو حمله‌‌ای که به بهانه سلاح شیمیایی به سوریه انجام شد درست در مقاطعی بود که ارتش سوریه دست برتر را در مقابل تروریست‌ها داشت و آن‌ها را در آستانه شکست قرار داده بود.
وزیر امور خارجه کشورمان در پایان با انتقاد از اقدام خودسرانه، غیرقانونی و یک‌جانبه آمریکا، انگلیس و فرانسه در تجاوز به سوریه به وزیر خارجه انگلستان یادآور شد هیچ کشوری به طور خودسرانه حق اجرای مقررات تنبیهی علیه سایر کشورها را خارج از موازین بین‌المللی ندارد.
همچنین علی لاریجانی، رئیس مجلس شورای اسلامی، روز گذشته در نشست علنی بهارستان با اشاره به این موضوع گفت: پیش‌دستی سعودی‌ها در تقدیم اموال ملت خود به آمریکایی‌ها که در کمال فضاحت صورت پذیرفت آنان را به بمباران سوریه ترغیب کرد تا به تصور خود، معادله را عوض و پناهگاه تروریست‌ها را دوباره احیا کنند.
وی افزود: در شش هفت سال اخیر، این‌گونه ماجراجویی‌ها وجود داشت که هربار ناموفق بودند و آنچه ماند صرفا یک ژست قلدرمآبی بود، اما خیانت برخی کشورهای مسلمان در این‌گونه کثافت‌کاری‌های سیاسی در اذهان توده‌های مؤمن باقی خواهد ماند. ۲۳۹ تن از نمایندگان مجلس شورای اسلامی نیز بیانیه‌ای را در محکومیت حمله آمریکا، انگلیس و فرانسه به سوریه ارائه کردند.
علی‌اکبر ولایتی، مشاور رهبر انقلاب در امور بین‌الملل، پس از دیدار با جی‌پی‌بینگ، عضو کمیته مشورتی سیاست خارجی چین، در جریان یک نشست خبری گفت: از ابتدای بحران سوریه که از سوی آمریکا و رژیم صهیونیستی و متحدانش برای سوریه پیش آمد در کنار این کشور ایستادیم و همچنان به حمایت خود ادامه می‌دهیم.
به گزارش میزان، وی افزود: حمله آمریکا، انگلیس و فرانسه به سوریه به بهانه استفاده از سلاح شیمیایی فقط بهانه‌جویی است و آن‌ها به دنبال شکست خود نشان دادند محرک شورشیان علیه دولت سوریه بودند و با این کار خود، نقاب از چهره برداشتند.

itbaran.ir شرکت داده پردازی باران شرق توس