نسخه پی دی اف

ای وای... وای فای ؛ نگاهی به امنیت در وای فای های عمومی و رایگان

ملیحه ابراهیمی یزدی- هرچه اندازو ورنداز می کنیم نمی شود از پیشرفت فناوری ایراد گرفت. ایراد را باید از خودمان بگیریم که گاهی بیگانگی، گاهی افراط و تفریط عواقب سوئی را برایمان رقم می زند. خیلی دلمان می خواهد با دنیای ارتباطات یا به تعبیری دهکده جهانی عجین شویم اما با اطلاعات کمی که در یک حوزه داریم، باعث می شویم از مسیر زندگی دور شویم. مطلب زیر نگاه جامعی است به خوب و بد اینترنت های رایگان عمومی.
مرحله اول، حقیقی زندگی کنید
مادر بزرگم معتقد است: « از وقتی این ماسماسک ها آمد میان مردم، همه از هم دور شدند. معلوم نیست چه چیزی داخل آن هاست که پر زرق و برق تر از دور همی بودن هاست.»
شاید ساده گفته باشد اما حقیقتی در دل جمله اش نهفته است. این روزها بیشتر از اینکه باهم و به یاد هم باشیم سرگرم گوشی های موبایل و تبلتمان هستیم. باور کنید برای خیلی ها دنیای حقیقی جایش را به فضای مجازی داده است. بهتر است کمی به خودمان بیاییم.
مرحله دوم، کاه ازخودت نیست...
باید با یکدیگر رو راست باشیم. چرا کنایه؟ بگذارید بی مقدمه برویم سر اصل موضوع. چرا بعضی ها حاضرند در قبال چند گیگ اینترنت رایگان بخشی از عمرشان را بدهند؟ اصلا برویم سراغ آن دسته افراد که زندگی و کار و بارشان را تعطیل کرده اند و به دنبال مکان هایی می گردند که وای فای رایگان دارد. چند برش از رفتارهای آزارد دهنده این افراد را با هم بخوانیم. امیدواریم شما جزو این دسته افراد نباشید.
کی بیام خونتون؟
مثلا خودشان زرنگ هستند. یک بسته ماهیانه اینترنت ارزان برای شرایط خاص می خرند اما با خودشان حساب و کتاب می کنند که هر دوشنبه خانه عموجان هم نهاری به بدن می زنم و هم قسمت جدید فلان سریال را دانلود می کنم. بابا دست بردارید، این کار غیر اخلاقی است.
ببخشید همین یک بار
نقشه های از پیش تعیین شده را فراموش کنید که مثلا می روید منزل فلان دوستتان و جوری وانمود می کنید که باید فایلی را برای یک نفر سریعا ارسال کنید اما گوشیتان اینترنت ندارد و با یک چهره شرمگین رمز وای فای خانگی آن ها را می پرسید و بعدش رمز را ذخیره می کنید تا دفعه بعد به کارتان بیاید.
در جست وجوی وای فای
مورد عینی داشته ایم که طرف یک بار به صورت اتفاقی در یک پمپ بنزین در مسیر برگشت منزل همان طورکه باکش را پر می کرده با چهره هیجان زده سرنشین جلو مواجه شده است که « ای وای اینجا وای فای رایگان دارد». حالا حاضر است به خاطر اینترنت مفت مسیر را دور کند اما آنجا بنزین بزند. بماند که تعداد سرنشینان خودرو اش از ٢ نفر به ۵ نفر افزایش پیدا کرده است.
بنده خدا، هر جور که حساب و کتاب کنید بازهم پول بنزینی که باید باکتان را پر کنید (فاصله تا منزل) بیشتر از هزینه اینترنتی است که رایگان مصرف کرده اید.
غذا بخور، گول نخور
قبول کنید ، هیچ چیزمان شبیه کشورهای توسعه یافته نیست که ایده های رستوران داریمان شبیه آن طرف آبی ها باشد. آن طرف در کنار کیفیت، بعضی خدمات جانبی به مشتریان داده می شود که کاملا بدیهی است اما اینجا به ضرب و زور وای فای رایگان جذب مشتری می کنیم. بپذیرید که خیلی اوقات به دام این قبیل اتفاقات می افتیم.
رعایت امنیت الزامی است
خیلی هایتان هر چه از ابتدای مطلب ما در بوق و کرنا کردیم، قبول نکردید به دلیل حفظ آرامش خودتان هم که شد چند خطی را با ما همراه شوید. در ادامه این مطلب قصد داریم روشنتان کنیم که خدای ناکرده سرتان کلاه نرود.
کار بانکی ممنوع
باید آنلاین باشید و جزو افرادی هستید که فضای مجازی عصای دستتان است و باید کارهای روزمره تان را هر چه سریع تر رتق و فتق کنید اما لطفا این کار را با اینترنت شخصیتان انجام دهید، نه با وای فای عمومی.
به خاطر بسپارید اگر شما با یک وای فای رایگان خرید خود را ثبت کنید ، اطلاعات شما در آن وای فای ثبت می شود و به راحتی می شود از شما دزدی کرد .
اطمینان از فراموشی
این بار که با وای فای رایگان کار می کنید دقت کنید که یک پیغام با عنوان اینکه می خواهید شبکه را ذخیره کنید یا خیر پیش روی شماست. حواستان باشد که جوابتان منفی است. در غیر این صورت دستگاهی که با آن وصل می شوید به طور اتومات متصل خواهد شد، بدون اینکه آن را انتخاب کنید.
آفلاین شوید
کار سخت و وقت گیری نیست. تمرین کنید وقتی از وای فای رایگان استفاده می کنید بعد از اتمام کارتان آن را خاموش کنید.
حواستان به نام ها باشد
بر کسی پوشیده نیست که هکرها همیشه در کمین اند و اغلب از شبکه هایی استفاده می کنند که نام آن با شبکه های منطقه یکی است و باهم هماهنگی دارند . اگر از وای فای های عمومی استفاده می کنید ، همیشه ٢ بار نام را بررسی کنید تا دستگاهتان توسط هکرها هک نشود .
از آنتی ویروس ها کمک بگیرید
عالم و آدم می دانند که آنتی ویروس ها مراقب مورد اطمینان دستگاه و اطلاعات شخصی شما هستند. با انتخاب یک نوع خوب از این آنتی ویروس ها حتی در مواقعی که از وای فای عمومی و رایگان استفاده می کنید، می توانید پیروز میدان مبارزه با هکرها باشید.
رمزهای عبور را ذخیره نکنید
اشتباه بزرگی است که رمزهای عبور خود را در دستگاه های خود ذخیره می کنید. این مدل خوبی برای فراموش نکردن نیست. با این کار با هکرها تبانی می کنید تا راحت و بی دردسر دستگاهتان را هک کند.
هر سایتی نه!
بیکارید و وسوسه استفاده از وای فای رایگان. به هر حال معتقدید که این امکان برای شما فراهم شده است و باید از آن نهایت استفاده را ببرید. لطفا وارد هر سایت و شبکه نامعتبر و جعلی نشوید. برای ورود به هر سایتی از مرور گرهای ایمن و معتبر استفاده کنید.
هکرها می توانند شما را به سایت ها و وب سایت هایی که شما به هیچ وجه بر روی لینک آن ها کلیک نکرده اید، هدایت کنند.
ایمن متصل شوید
با خودتان می گویید از کجا بفهمم که سایتی جعلی است یا واقعی؟ جوابش راحت است. این نکته را بخاطر بسپارید که اگر URL سایتی معتبر باشد در ابتدا آدرس با https:// به جای http:// شروع می شود.
آثار مثبت با رعایت ایمنی
پلیس فتا تأکید ویژه دارد که شش دانگ حواستان را موقع وصل شدن به وای فای رایگان جمع کنید اما در این بین نمی توان از آثار مثبت این پدیده چشم پوشی کرد. این در حالی است که آذری جهرمی، وزیر ارتباطات، نگاه مثبت به اینترنت وای فای رایگان در اماکن عمومی البته با حفظ رعایت ایمنی دارد.
از آثار مثبت وای فای رایگان و عمومی می توان به موارد زیر اشاره کرد:
تبلیغات تأثیرگذار
افزایش درآمد
کاهش بار ترافیکی
بهبود شبکه تلفن همراه در اماکن عمومی
ایجاد رفاه حال شهروندان

itbaran.ir شرکت داده پردازی باران شرق توس