نسخه پی دی اف

لکه‌های پوستی در نوزادان پیسی نیست

شیوه ارسال سؤالات به صفحه خانه زندگی
پيامک: ٣٠٠٠٧٢٨٩ ﷯ پیام رسان:٠٩١۵۴٢٩۴۵٨٠
۵٨١...٠٩١۶-با سلام. نوزاد دوماهه‌ای دارم که چند روز است نزدیک ناحیه نافش ٢لکه سفید می‌بینم. به متخصص اطفال مراجعه کردم. گفت که پیسی نیست، اما متخصص پوست گفت که پیسی است. آیا بیماری پیسی است و در نوزادان درمانی دارد؟ به‌نظرتان چقدر احتمال دارد که گسترش پیدا کند؟
دکتر فرحناز ثمره‌محمدیان، متخصص پوست و مو/ نگران نباشید؛ این علائم پیسی نیست. در برخی کودکان در ماه‌های اول تولدشان لکه‌های سفیدرنگی روی پوست ظاهر می‌شود که حکم خال را دارند و با بزرگ‌تر شدن کودک این لکه‌ها کشیده و کم‌رنگ‌تر می‌شوند. درمان خاصی ندارد و گسترده هم نمی‌شود.
شهروند-سلام. دختری هجده‌ساله هستم و مدت زیادی است که زیر بغل چپ و راستم، جوش می‌زند؛ جوش‌هایی که قرمز هستند و زخم می‌شوند و مایعی بی‌رنگ از آن خارج می‌شود. درد هم دارد. لطفا بگویید علتش چیست و آیا خطرناک است؟
علائمی که بیان کردید تظاهر چند بیماری پوستی است که برای تشخیص علت دقیق آن حتما باید به متخصص پوست مراجعه کنید. جای نگرانی نیست و همه این مشکلات پوستی، درمان تخصصی دارد.
١٨۴...٠٩٣٣- خسته نباشید. دختری بیست‌و‌دو‌ساله هستم. چند وقتی است که با آقایی آشنا شده‌‌ام و تصمیم به ازدواج گرفته‌ایم، اما متأسفانه نزدیک به ۵ماه است که فهمیده‌ام این آقا به سرطان خون مبتلا هستند و یک‌ ماه هم در بیمارستان بستری بوده‌اند. شیمی‌درمانی و پیوند مغز استخوان هم نشده است و فعلا فقط دارو مصرف می‌کند. نگرانی من برای سال‌های بعد است که می‌خواهم بچه‌دار شوم. آیا امکان دارد که این ژن به فرزندم منتقل شود و آیا راهی برای پیشگیری هست؟
دکتر ابوالقاسم اللهیاری، فوق تخصص هماتولوژی/ سرطان خون به‌صورت ژنی به فرزند شما منتقل نمی‌شود ولی حتما لازم است که همراه با پرونده‌های پزشکی ایشان به یک متخصص خون مراجعه کنید تا اطلاعاتی دقیق‌تری به شما بدهد، چون اطلاعات که درباره این آقا دادید، بسیار محدود است و نمی‌توان بدون دیدن پرونده پزشکی‌اش اظهارنظر کرد. سرطان خون می‌تواند حاد یا مزمن باشد که هرکدام از آن‌ها رفتارهای متفاوتی را ایجاب می‌کند.
۴٣١...٠٩٣٧-سلام. ائوزینوفیل آزمایش خون همسرم ٧درصد بود. آیا خطرناک است؟
بروز این مسئله در بیشتر مواقع نگران‌کننده نیست؛ چراکه طیف وسیعی از بیماری‌ها مانند عفونت، بیماری‌های انگلی یا خونی می‌تواند باعث افزایش ائوزینوفیل در خون شود؛ بنابراین لازم است که به یک متخصص مراجعه کنید تا موضوع را بررسی و علت را مشخص کند.

itbaran.ir شرکت داده پردازی باران شرق توس