نسخه پی دی اف

مشهد میزبان سومین نمایشگاه بورس، بانک و بیمه

فرزانه شهامت| هرچند بانک‌محوری اقتصاد ما نیازی به اثبات ندارد، با این حال ٧۶ هزار میلیارد تومان، رقمی است که مدیرکل هماهنگی امور اقتصادی استانداری خراسان رضوی اعلام می‌کند تا نخست، نشان دهد که سرمایه لازم برای اشتغال‌زایی و افزایش رفاه مردم وجود دارد و دیگر اینکه سهم ٧٠ درصدی بانک‌ها در جذب این سرمایه بالاست و جای تأمل دارد.
علی رسولیان که در نشستی به مناسبت برگزاری نمایشگاه بورس، بانک، بیمه و رفتارهای اقتصادی سخن می‌گفت، اضافه کرد: این رقم، جدای از سرمایه در گردشی است که در بازار و در دست مردم وجود دارد.
به گفته وی ظرفیت جدی دیگر برای جذب سرمایه، بورس و بیمه است که متأسفانه به دلیل شناخت ناکافی، در استفاده از آن با نقطه مطلوب فاصله داریم. به طور مثال کمتر کسی می‌داند که در فرابورس امکان خرید دِین وجود دارد؛ قابلیتی که می‌تواند در زمینه چک‌ها راه‌گشا باشد.
او با تقسیم‌بندی اقتصاد کشورهای جهان، بانک‌محوری را از ویژگی‌های کشورهای جهان سوم دانست و گفت: این در حالی است که در کشورهای با اقتصاد موفق به خوبی از ظرفیت بورس برای جذب سرمایه و بیمه برای تأمین امنیت سرمایه‌گذاری استفاده می‌شود.
اذعان به وجود مانع بوروکراسی‌ها در جذب سرمایه نکته دیگری بود که این مقام اقتصادی استان به آن اشاره کرد و گفت: امیدواریم در کنار تلاش ساختارهایی مثل ستاد تسهیل در سرمایه‌گذاری، برگزاری نمایشگاه بورس، بانک، بیمه و رفتارهای اقتصادی بتواند آگاهی عمومی نسبت به این مزیت‌های مغفول را بالا ببرد.
اشاره رسولیان به نمایشگاهی بود که به گفته مدیر امور نمایشگاهی نمایشگاه بین‌المللی مشهد بناست ١۶ تا ١٩ بهمن، ١۵٠٠ مترمربع از فضای نمایشگاه را به خود اختصاص دهد.
محمدجواد محبی در مورد اینکه چرا برگزاری این نمایشگاه برای مشهد مهم است؟ گفت: در چند ماه اخیر اتفاق‌هایی افتاد که در نتیجه آن برخی برای کسب سود سریع به خرید و فروش ارز روی آوردند. رویای یک‌شبه پول‌دار شدن و هجوم برای کسب سودهای دلالی در حدی بود که برخی مسکن، خودرو یا سرمایه‌ بازنشستگی‌شان را به این بازار آوردند. چندی بعد که قیمت ارز پایین آمد، خروجی این رفتارها را با خبرهایی مبنی بر خانه‌نشینی، زندان و سکته افراد دریافت کردیم.

﷯ تصور غلط از نمایشگاه بورس
وی ادامه داد: در این بین گروهی از مردم با آشنایی که با بازار بورس، سودهای قانونی و برداشت‌های قابل پیش‌بینی آن داشتند، سرمایه خود را به این سمت آوردند. این فرهنگ در کشور ما جا نیفتاده است. همه‌ساله نمایشگاه‌هایی در پایتخت و کیش با حمایت دولت برگزار می‌شود. تصور غلطی وجود دارد مبنی بر اینکه نمایشگاه بورس فقط در این ٢ نقطه موفق است و در مشهد جواب نمی‌دهد. گویا برگزاری ضعیف ٢ دوره قبل نمایشگاه بورس در مشهد چنین گمان نادرستی را تقویت کرده‌است.
محبی اضافه کرد: معتقدیم کلان‌شهر مذهبی کشور با انبوه ظرفیت‌ها قابلیت این را دارد که با برگزاری موفق نمایشگاه، زمینه بازگشت سرمایه‌های تجمع یافته در بازارهای کاذب را فراهم آورد. بنابراین تمام تمهیدات و زیرساخت‌های لازم اعم از مکاتبه با دستگاه‌های اجرایی استان و شهرستان را فراهم کردیم تا نمایشگاه بورس را در مشهد احیا کنیم.
این نمایشگاه با همکاری اتاق اصناف مشهد و سازمان بورس برگزار می‌شود و به گفته مجریان، بازدیدکنندگان به صورت گروهی و به همراه یک راهنما از غرفه‌های مختلف بازدید می‌کنند تا با مفهوم بورس و کارکردهای آن آشنا شوند.
نمایشگاه بین‌المللی مشهد در تاریخ یادشده میزبان ٢ نمایشگاه دیگر نیز خواهد بود؛ یکی نمایشگاه صنعت ساختمان و دیگری اولین نمایشگاه فرصت‌های سرمایه‌گذاری خراسان رضوی. ١٠ هزار مترمربع از فضای نمایشگاه به این ٣ رویداد اقتصادی اختصاص پیدا خواهدکرد.

itbaran.ir شرکت داده پردازی باران شرق توس