نسخه پی دی اف

ازدواج کودکان اغلب به شکست منجر می‌شود

ازدواجِ زودهنگام، ازدواجی است که کمتر از سن ١٨‌سال انجام می‌شود و دختر از لحاظ جسمی و روانی برای ازدواج و فرزندآوری آماده نیست و روان‌شناسان معتقدند ازدواج کودکان توأم با برخی خشونت‌هاست.
ازدواج کودکان به دلایل مختلفی مانند فرهنگ، سنت‌ها، فقر خانواده و موضوعات دیگری اتفاق می‌افتد. برخی بر این باورند که دختر با لباس سفید به خانه بخت می‌رود و باید با کفن از آن خانه بیرون بیاید، یعنی تحت هیچ شرایطی طلاق در این خانواده‌ها مفهومی ندارد. اما بعضی دیگر از خانواده‌ها نیز طلاق را راه چاره‌ای برای حل مشکل می‌بینند. اما در هر دو صورت، این کودکان هستند که آسیب می‌بینند و حتی ممکن است زندگی آینده‌شان به بن‌بست برسد.
در‌همین‌زمینه معصومه آقاپور علیشاهی، عضو فراکسیون زنان مجلس شورای اسلامی، در گفت‌وگو با خبرگزاری خانه ملت، با اشاره‌به ٢۴‌هزار بیوه کمتر از ١٨‌سال در کشور گفت: کودک‌بیوه‌ها، فاجعه‌ای بزرگ برای کشورند. ازدواج کودکان برازنده جمهوری اسلامی نیست و سن ازدواج باید افزایش یابد.
﷯وی فقر فرهنگی و اقتصادی را در ازدواج کودکان مؤثر دانست و بیان کرد: متأسفانه اغلب ازدواج کودکان به طلاق منجر می‌شود؛ البته محرومیت‌ها در روستاها نیز تأثیر زیادی در ازدواج کودکان دارد.

itbaran.ir شرکت داده پردازی باران شرق توس