نسخه پی دی اف

شناسایی ٢‌کودک سارق در مشهد ؛ هوشیاری یک شهروند مشهدی از راز باند سارقان خردسال پرده برداشت

محمدحسن سیرجانی - ﷯ امروز برخی از بزهکاران و سارقان حرفه‌ای برای فرار از چنگ قانون و سرپوشی بر اقدامات مجرمانه خود دست به عمل وقیحانه‌ای می‌زنند که موجب افزایش جرم در جامعه می‌شود. برخی از این افراد فرزندان‌ خود را در حوزه‌های مختلفی نظیر تکدی‌، سرقت و قاپ‌زنی آموزش داده و به میادین مختلف جامعه می‌فرستند و از این طریق نقشه‌های شوم خود را عملی می‌سازند.
متأسفانه کودکانی که قربانی این کج‌رفتاری‌های اجتماعی می‌شوند، تحت فشار والدین یا بزرگ‌ترهایشان قرار می‌گیرند و طبق دستور آن‌ها رفتار می‌کنند و پا به عرصه جرم می‌گذارند. این کودکان معصوم در خانواده‌هایشان شخصیتی ضد‌اجتماعی و ضد‌قانون پیدا می‌کنند و با هر بار ارتکاب تخلف یک قدم به مجرم شدن نزدیک می‌شوند.بارها کودکان متکدی زیادی را در سر چهارراه‌ها و خیابان‌های شهر دیده‌ایم که گاهی دلمان برای آن‌ها سوخته است و از سر احساس مبلغی به آن‌ها کمک کرده‌ایم. این رفتار احساسی ما نه‌ تنها مؤثر نیست بلکه بذر تکدی‌ را در وجود این کودکان معصوم پرورش می‌دهد و از این افراد یک شخصیت ضد‌اجتماعی می‌سازد.
قطعا کودکی که امروز تکدی‌ را می‌آموزد و یاد می‌گیرد خلاف قوانین جامعه حرکت کند، در آینده نیز مرتکب رفتارهای مجرمانه دیگری خواهد شد. طبق اعلام مسئولان انتظامی کشور سرقت‌ در بین این کودکان بسیار دیده می‌شود و آن‌ها با القای یک فکر اشتباه از سوی والدین مبنی بر اینکه قانون با کودکان برخورد نمی‌کند، رو به این جرم می‌آورند.
شهر مشهد به دلیل شرایط جغرافیایی‌ و حضور مسافران بستری مناسب برای جولان متکدیان و بزهکاران است هرچند تاکنون اقدامات بسیاری در زمینه جمع‌آوری و دستگیری این افراد از سوی دستگاه‌های ذی‌ربط انجام شده است.
شناسایی سارقان خردسالz
روز گذشته پلیس مشهد با همکاری یکی از شهروندان از راز یک باند سرقت‌های کودکانه پرده برداشت و ٢نفر از کودکانی که در این باره فعالیت داشتند را جمع‌آوری کرد. این پرونده جنجالی صبح دیروز به پلیس اعلام شد که در آن مردی جوان فریب رفتار معصومانه ٢کودک متکدی را خورد و مورد سرقت آن‌ها قرار گرفت.
شاکی در اظهاراتش بیان کرد: «در حال عبور از خیابان بودم که یک دختر و پسر خردسال راهم را سد کردند و از من درخواست کمک داشتند. زمانی که مشغول درآوردن اسکناس از داخل کیف جیبی‌ام بودم ناگهان ٢کودک کیفم را چنگ زدند و متواری شدند.»
با اعلام این گزارش به پلیس و با توجه به موقعیت جغرافیایی ارتکاب جرم تیمی از مأموران دایره تجسس کلانتری نواب‌صفوی وارد عمل شدند و طی تحقیقات میدانی ٢کودک سارق را در یکی از خیابان‌ها در حالی که قصد سرقت از شهروند دیگری را داشتند، دستگیر کردند.
٢کودک سارق که ٧سال دارند در اظهاراتشان مدعی شدند اهل یکی از شهرهای شمالی و ساکن تهران هستند که به تازگی همراه ۴کودک دیگر به مشهد آمده‌اند. مأموران پس از کسب اطلاعاتی از محل سکونت کودکان که یک مهان‌پذیر بود به سراغ این محل رفتند.
مسئول این واحد اقامتی در مواجهه با افسر تحقیق پرونده بیان کرد که شامگاه دوشنبه پسری حدود چهارده ساله به او مراجعه کرده و مدعی شده که به همراه ۵برادر و خواهرش به مشهد آمده و درخواست اجاره یک اتاق داشته است. صاحب مهمان‌پذیر هم از سر دلسوزی و سردی هوا شناسنامه او را گرفته و یک اتاق در اختیار آن‌ها می‌گذارد. مرد میان‌سال در پاسخ به سؤال پلیس مبنی بر اینکه آیا پدر و مادر کودکان به او مراجعه کرده‌اند، بیان کرد: «‌پسر نوجوان گفت که مادر و پدرشان در راه هستند و به زودی به سراغ آن‌ها می‌آیند. صبح وقتی دیدم که پدر و مادرشان نیامدند عذر آن‌ها را خواستم و بیرونشان کردم.»
شناسایی خانواده کودکانz
مأموران در قدم بعدی مادر این کودکان را شناسایی و او را به کلانتری احضار کردند. طبق تحقیقات از خانواده ٢‌کودک، اطلاعاتی به دست آمد که نشان می‌داد آن‌ها از طایفه فیوج هستند و در تهران سکونت دارند.
فرمانده انتظامی مشهد در این باره گفت که این کودکان از سوی خانواده‌هایشان برای تکدی و سرقت‌های تیزدستانه آموزش و تعلیم دیده‌اند که تحقیقات ما برای شناسایی کودکان دیگر این پرونده
ادامه دارد.
سرهنگ اکبر آقابیگی تأکید کرد که ورود پلیس به این‌گونه پرونده‌ها جنبه دستگیری ندارد و تنها قصد همیاری این کودکان آسیب‌دیده را
دارد. ﷯

itbaran.ir شرکت داده پردازی باران شرق توس