نسخه پی دی اف

کرامت فاطمی ؛ میدان‌شهدا در سالروز شهادت حضرت زهرا (س)میزبان مردم در طرح پخت ١٣٥ دیگ شله نذری است

گوشه و کنار مشهد‌الرضا (ع) در آستانه سالروز شهادت حضرت زهرا (س)، پُر است از مراسم و برنامه‌های مختلفی که مردم با عشق و علاقه خودشان آن را برگزار می‌کنند. بیراه هم نیست که مردمی که میزبان پسر هستند، برای مادر سنگ تمام بگذارند. امسال اما قرار است هیئات مذهبی مشهد با هماهنگی خود برنامه‌ای مشترک را با هم در این شهر برگزار کنند تا اتحاد و همدلی خود را نیز به نمایش بگذارند. برنامه‌ای که قرار است دومین اجتماع بزرگ آیینی کشور -پس از اجتماع حسینیه اعظم زنجان-
باشد.
میدان شهدا، ظهر روز شهادت دختر نبی مکرم اسلام (ص) میزبان ١٣۵ دیگ شله باشد تا به عزاداران مادر سادات و محرومان حاشیه شهر اهدا شود. شهرداری مشهد هم بنا بر رسالت فرهنگی خود تصمیم دارد به متولیان این رویداد دینی بزرگ، کمک کند. البته این کمک هم قطعا باعث نخواهد شد، نقش بانیان اصلی این اقدام، یعنی هیئات مذهبی مشهد فراموش و حتی کم‌رنگ شود.
وقتی به سراغ مردم رفتیم و آن‌ها را از این رویداد مطلع کردیم، از برگزاری آن حمایت کردند. محمد گنجی، بازنشسته فرهنگی، در گفت‌وگو با خبرنگار ما، همکاری و همدلی هیئت‌های مذهبی در مشهد را ضروری می‌داند و می‌گوید: در ایام محرم و صفر و مناسبت‌های مختلف، هنگامی که در برنامه‌های تلویزیونی، مراسمات بزرگ و یک‌پارچه برخی شهرها را می‌بینم، این سؤال برایم پیش می‌آمد که چرا در مشهد چنین همکاری مشترکی کمتر به چشم می‌آید. او از این اقدام هیئت‌های مذهبی تشکر کرد و از شهرداری هم تقاضا کرد که به این حرکت مذهبی کمک کند.
مرتضی خسروی که دانشجوست و لباس سیاهی به همین مناسبت بر تن دارد، فاطمیه را مهم می‌داند و تأکید می‌کند که در این ایام هر‌کس‌ ‌می‌تواند باید در گرامیداشت این ایام و ترویج فرهنگ فاطمی قدمی بردارد. او برپایی مراسم در میدان شهدا را تعظیم شعائر می‌داند.
سمیه اسماعیلی، از دانشجویان دانشگاه پیام نور مشهد، نیز توزیع شله‌های نذری بین مردم محروم حاشیه شهر را اقدامی بسیار نیکو می‌خواند و آن را موجب بزرگداشت این ایام می‌داند. محمد عامل هم که کار آزاد دارد، می‌گوید: این کار باعث می‌شود تا اتحاد و همدلی مردم مشهد را در برگزاری برنامه‌های دینی مشترک به نمایش بگذاریم.
در همین راستا، رئیس شورای هیئت‌های مذهبی مشهد در گفت‌وگوبا پایگاه اطلاع‌رسانی شهرداری مشهد. با بیان اینکه ١٣۵ دیگ شله برای محرومان حاشیه شهر در عرصه میدان شهدا توسط مردم به صورت خودجوش و با حمایت شهرداری مشهد بارگذاری خواهد شد، گفت: «این اقدام بزرگی است که امسال در مشهد‌الرضا (ع) برگزار می‌شود و از مردم می‌خواهم در این برنامه مشارکت کنند.
سید مهدی طباطبائی همچنین از برگزاری اجتماع عظیم عزاداران فاطمی در ساعت ٨ صبح روز شنبه ٢٠ بهمن‌ماه هم‌زمان با سالروز شهادت حضرت زهرا (س) در عرصه میدان شهدا خبر داد و از مردم ولایت‌مدار دعوت کرد در این مراسم
شرکت کنند.
طباطبایی این را هم اعلام کرد که در این ایام به همت هیئت انصار الحجه (عج) و در عرصه میدان شهدا، برنامه عزداری به مدت ٣ شب برگزار می‌شود.

itbaran.ir شرکت داده پردازی باران شرق توس