نسخه پی دی اف

طعم شیرین پیروزی ؛ بازخوانی وقایع انقلاب مشهد از ١٢ تا ٢٢ بهمن ١٣۵٧

غلامرضا آذری خاکستر| سرانجام مبارزات انقلابی مردم در بهمن‌ماه به نتیجه رسید. زمستان ١٣۵٧ که همراه با کمبودهایی چون نفت و بنزین و نیز سرما و صف‌های طولانی بود، در بهمن‌ماه به ثمر رسید. مشهد از ١٢ تا ٢٢ بهمن‌ماه سراسر هیجان و شادی بود. روزهای سخت زمستان با طعم شیرین پیروزی درآمیخته بود. هر‌چند بیان احساسات نسلی که برای انقلاب مبارزه کردند تا حدودی سخت و تصورناپذیر است، یادآوری آن روزها حکایتی ماندگار در قاب خاطرات مردم است.
از نخستین ساعات بامداد ١٢ بهمن مردم مشهد در میان خیابان‌ها با روشن‌کردن چراغ‌های ماشین ابراز خوشحالی می‌کردند. ساعت ١١ صبح صدها هزار نفر از مردم در حالی که سبدهای گل و عکس‌هایی از امام خمینی در دست داشتند، از مقابل مدرسه نواب با شعار حرکت کردند و وارد صحن حرم مطهر شدند١.
وقایع‌نگارها خاطرات خوبی را از حال‌و‌هوای مشهد در بهمن‌ماه ثبت کرده‌اند. روزهای ١٣ و ١۴ بهمن‌ماه مردم مشهد همچنان در شادمانی و سرور بودند، کاروان‌های شادی در شهر به راه افتاده بودند، در و دیوارهای شهر مملو از شعار «خوش آمدی امام» بود. طبقات مردم و اصناف تلگراف‌های تبریک ورود امام به تهران می‌فرستادند٢.
پیوستن ارگان‌های نظامی به انقلاب از وقایع مهم بهمن ماه بود. از اواسط بهمن ماه ارتش، ژاندارمری و شهربانی به انقلابیون پیوستند. در ١۵ بهمن سرهنگ قبادی فرمانده تیپ مشهد عده‌ای از افسران و درجه‌داران لشکر را فراخواند و با آنان درباره لزوم حفظ آرامش و تیراندازی نکردن به مردم صحبت کرد. روز بعد به دستور او مجسمه محمدرضا شاه که در نزدیکی ستاد لشکر بود از بالای سکو پایین آورده شد و لشکر٧٧ خراسان به انقلاب پیوست٣.
در ١٨ بهمن‌ماه علی‌اکبر توتونچیان، نماینده مردم مشهد در مجلس شورای ملی، استعفای خود را از نمایندگی در مجلس اعلام کرد. با ورود امام به تهران اقشار مختلف مردم با ارسال پیام‌هایی ورود ایشان را تبریک گفته‌اند. اصناف ضمن مخابره تلگراف‌های تبریک به تهران موافقت و رضایت خود را از این واقعه تاریخی اعلام می‌کردند، به طوری که در ١٢ بهمن‌ماه کارکنان مهمان‌سرای آستان قدس رضوی و اتحادیه و شرکت تعاونی نانوایان مشهد نیز طی اعلامیه‌های جداگانه خوش‌حالی خویش را از ورود رهبر اعلام کردند۴.
همچنین چوبک، شهردار مشهد، در ١٧ بهمن ١٣۵٧ پیام تبریک برای ورود امام خمینی به تهران مخابره کرد۵. در این راستا کارکنان شهرداری مشهد نیز طی اطلاعیه‌ای طلیعه جمهوری اسلامی را تبریک و سرآغاز برقراری جمهوری اسلامی به رهبری امام خمینی را به هم‌میهنان مبارز تهنیت گفتند و پشتیبانی و تائید خود را اعلام کردند. انجمن شهر مشهد در ٢١ بهمن پیام تبریکی برای ورود امام خمینی به تهران تلگراف کرد۶.
اخبار و گزارش‌های مطبوعات نشان از شور و هیجان در سراسر خراسان دارد. در تاریخ ١٩ بهمن‌ماه ١٣۵٧ فریادهای قهرمانانه و مستحکم بیش از یک میلیون نفر از راه‌پیمایان مشهد و روستاهای حومه و نمایندگان شهرستان‌هایی چون قوچان، تربت حیدریه، نیشابور و غیره در فضا پیچید؛ با این مضمون که ما انتخاب مهندس بازرگان را تأیید می‌کنیم. در این راستا در صفوف تظاهرکنندگان بیش از ١۵٠ تابلو مربوط به مؤسسات و ادارات مختلف دولتی و خصوصی به چشم می‌خورد٧.
نکته شایان توجه در اسناد و تصاویر باقی‌مانده وجود شعارها و پلاکاردهایی از دکتر شریعتی، به‌عنوان یکی از نظریه‌پردازان انقلاب، در تجمعات دی و بهمن شهر مشهد است. طرفداران او در واپسین روز منتهی به پیروزی انقلاب با برگزاری یادبودی یاد و خاطره شریعتی را زنده نگه داشتند. ساعت ۵/٨ بامداد روز شنبه ٢١ بهمن‌ماه به مناسبت بزرگداشت شادروان دکتر علی شریعتی مراسمی در سالن دادگستری استان خراسان برگزار شد. بیش از ٣٠٠٠ نفر در این مراسم شرکت داشتند. در پایان مراسم شرکت‌کنندگان از نمایشگاه عکس و طرح‌های مربوط به دکتر علی شریعتی و جزوات و کتاب بازدید به عمل آوردند.٨
منابع
١. روزنامه آفتاب شرق، شماره ١١٨۵١
٢. انقلاب اسلامی مردم مشهد از آغاز تا استقرار جمهوری اسلامی به انضمام: مقدمه و متن کامل قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران. رمضانعلی شاکری. مشهد: امام. ‎۱۳۵۹، ص١۵٩
٣. تاریخ لشکر خراسان. رامین رامین‌نژاد. مشهد: آهنگ قلم. ‎۱۳۹۰، ص۴٨۶
۴. انقلاب اسلامی مردم مشهد از آغاز تا استقرار جمهوری اسلامی، ص ١۵٩.
۵. روزنامه آفتاب شرق، شماره ١١٨۵۵
۶. شهرداری مشهد در انقلاب اسلامی. علی نجف‌زاده. ویژه‌نامه نقش مشهد در انقلاب اسلامی، سال سوم، شماره سوم، زمستان ١٣٩١، ص٩٢
٧. روزنامه خراسان، جمعه ٢٠ بهمن ١٣۵٧
٨. روزنامه خراسان، یکشنبه ٢٢ بهمن ١٣۵٧

itbaran.ir شرکت داده پردازی باران شرق توس