نسخه پی دی اف

هفت‌سین سینما ؛ برنامه سینماهای کشور با اکران هفت فیلم در ژانرهای مختلف در نوروز مشخص شد

﷯ شکیبا افخمی‌راد| اکران نوروزی سینماها بی‌شک مهم‌ترین زمان اکران در طول سال محسوب می‌شود؛ چرا که می‌تواند تماشاگران بیشتری را به سینما بکشاند و سوددهی فیلم‌ها را بیشتر کند. شاید کمتر فیلمی را بتوان به خاطر آورد که در این دوران اکران شود و متحمل ضرر بشود، از این‌رو تهیه‌کنندگان و کارگردانان بسیاری هرساله متقاضی اکران در این زمان هستند. همین موضوع حساسیت‌های بسیاری را برای انتخاب فیلم‌ها به‌وجود می‌آورد که گاهی منجر به برخی حاشیه‌ها می‌شود. صحبت‌های ابراهیم داروغه‌زاده، دبیر سی‌وهفتمین دوره جشنواره فیلم فجر، درباره در اولویت بودن اکران نوروزی فیلم‌هایی که در جشنواره فجر نمایش داده شده‌اند، اولین حواشی امسال را ایجاد کرد. اظهارنظر داروغه‌زاده اعتراضات بسیاری از کارگردانان را به‌همراه داشت که درنهایت با منتفی شدن این موضوع، نام ١۴فیلم متقاضی اکران نوروز که ٨فیلم در جشنواره فجر روی پرده نرفته بودند، اعلام شد اما این موضوع پایان حواشی اکران فیلم‌های نوروز٩٨ نبود. طولانی شدن زمان اعلام ٧فیلم اکران نوروزی از میان این ١۴فیلم، بار دیگر بازار حاشیه‌ها را داغ کرد. اخباری که از پشت‌پرده دیر اعلام شدن نام فیلم‌ها منتشر شد، درباره گروکشی و دعوای وزارت ارشاد با حوزه هنری بر سر فیلم سیاسی «دیدن این فیلم جرم است» بود. آن‌طور که از اخبار منتشرشده مشخص شد، وزارت ارشاد اعلام کرده‌ بود پروانه نمایش این فیلم را صادر می‌کند اما نه برای اکران نوروز. حوزه هنری هم در واکنش به این موضوع گفته بود در این صورت فیلم «غلام‌رضا تختی» را در سرگروه سینما آزادی(سینمای وابسته به حوزه هنری) اکران نمی‌کند. درنهایت برنده این گروکشی، وزارت ارشاد بود و «دیدن این فیلم جرم است» از اکران نوروز خارج شد. به این ترتیب، بعد از فرازونشیب‌های فراوان روز گذشته، ٧فیلم «غلام‌رضا تختی»، «متری شیش‌ونیم»، «زندانی‌ها»، «ژن خوک»، «چهار انگشت»، «رحمان۱۴۰۰» و «پیشونی سفید۳»، به‌عنوان برندگان ماراتن اکران نوروزی معرفی شدند؛ ٧فیلمی که هرکدام می‌توانند سلیقه‌های مختلفی را با خود همراه کنند.

﷯ پرحاشیه‌ترین فیلم فجر
«متری شیش‌ونیم» سعید روستایی را شاید بتوان مهم‌ترین فیلم اکران نوروزی دانست؛ فیلمی که اکرانش در جشنواره فیلم فجر با حواشی بسیاری همراه بود اما درنهایت توانست عنوان بهترین فیلم از نگاه مردمی را از آن خود کند. این فیلم با بازی پیمان معادی، نوید محمدزاده، فرهاد اصلانی و پریناز ایزدیار همچون فیلم پیشین روستایی به مسئله اعتیاد می‌پردازد. «متری شیش‌ونیم» روایتگر داستانی پلیسی است که به‌دنبال یکی از فروشندگان اصلی ماده مخدر شیشه در پایتخت است. محور قرار دادن یک پلیس که آن‌چنان که باید به پلیس‌هایی که پیش از این در فیلم‌های سینمایی به تصویر کشیده شده‌اند شباهت ندارد، اعتراض نیروی انتظامی را درپی داشت، به‌طوری‌که سعید روستایی در اختتامیه فیلم فجر اعلام کرد: «من پشت دستم را داغ می‌کنم که پلیس از جلوی دوربینم که هیچ، حتی از پشت دوربینم هم رد بشود.»
بعد از حواشی بحث‌برانگیز این فیلم، دریافت جایزه بهترین فیلم مردمی، حضور بازیگران قدر و برجسته‌شدن نام سعید روستایی، می‌تواند برگ برنده «متری شیش‌ونیم» در اکران نوروزی محسوب ‌شود.

﷯ روایتی از زندگی تختی
در سال‌های اخیر ساخت فیلم‌هایی با محوریت بیوگرافی افراد مشهور پررنگ شده‌اند. تب این‌گونه از فیلم‌های امسال به سینمای ایران هم رسید. بهرام توکلی در جدیدترین ساخته خود، زندگی غلام‌رضا تختی، قهرمان کشتی را به تصویر می‌کشد. هرچند که فیلم ساختن از شخصیت‌های واقعی کار آسانی نیست، می‌توان گفت توکلی توانسته‌ است ازعهده آن بربیاید. این را از مورد اقبال قرار گرفتن این فیلم در جشنواره فیلم فجر چه از نظر داوران، چه مردم می‌توان نتیجه گرفت و بنابراین می‌توان انتظار داشت که «غلام‌رضا تختی» اکران خوبی را در آغاز سال١٣٩٨ پشت‌سر بگذارد.

﷯ فیلمی برای سینمای کودک
سیدجواد هاشمی با فیلم دوقسمتی آهوی پیشونی‌سفید توانسته‌ است مخاطبان کودک بسیاری را به سینماها بکشاند. او سومین قسمت از این فیلم پرطرفدار را نوروز٩٨ روی پرده می‌برد. به‌گفته هاشمی، پایان داستان در قسمت سوم رقم خواهد خورد. همچنین طبق اعلام او، این قسمت از فیلم حرفه‌ای‌تر از دو قسمت قبلی است. آهوی پیشونی‌سفید، سراغ افسانه‌های کودکانه فولکلوریک می‌رود و با داشتن شاخصه‌هایی چون موسیقی و گریم و لباس‌های جذاب فیلم، توجه کودکان را جلب می‌کند.

﷯ روایتی از پلیدی‌ها در «ژن خوک»
«ژن خوک» سعید سهیلی، کارگردان مشهدی سینما، که نتوانست به جشنواره فیلم فجر راه پیدا کند، حال توانسته‌ است نوبت اکران نوروز را از آن خود کند. به‌گفته سهیلی، رسالت «ژن خوک» رسوا کردن پلیدی‌ها و زشتی‌هاست: «زمانی که در این مملکت عده‌ای به معنای واقعی، دارای ژن خوب هستند و هیچ استفاده‌ای از نام پدر نمی‌کنند و با استعداد، توان و ظرفیت خود زندگی می‌کنند، باید آن عده‌ای را که از این نام سوءاستفاده می‌کنند، رسوا کرد و سینما یکی از فضاهایی است که باید این زشتی‌ها را در آن به نمایش گذاشت.»علاوه‌بر نام حساسیت‌برانگیز فیلم، حضور بازیگرانی چون هادی حجازی‌فر، سینا مهراد و نازنین بیاتی و همچنین همکاری محسن چاوشی با «ژن خوک» به‌عنوان خواننده کار، از نکاتی است که می‌تواند مخاطب را به سینما بکشاند.

﷯ بازگشت ده‌نمکی
فیلم‌های مسعود ده‌نمکی هرچند که مخالفان بسیاری دارد، به همان میزان نیز طرفدارانی دارد که می‌توانند گیشه سینما را رونق ببخشند. ده‌نمکی بعد از ساختن سه‌گانه اخراجی‌ها، رسوایی١ و ٢ و معراجی‌ها، امسال بعد از غیبتی دوساله با فیلم «زندانی‌ها» به سینما بازمی‌گردد. فیلمی که روایتگر داستان دانشجوی جوانی است که قصد دارد برای پایان‌نامه‌اش، درباره تعدادی زندانی‌ تحقیق کند.

﷯ رحمان ١۴٠٠؛ میهمان سینماها
فیلم «رحمان١۴٠٠» نیز از انصرافی‌های جشنواره فیلم فجر بود که امسال، فرصت اکران نوروز را از آن خود کرد. منوچهر هادی که در سال گذشته فیلم «آینه‌بغل» را روی پرده داشت و توانسته بود فروش فوق‌العاده‌ای را پشت‌سر بگذارد، این‌بار با کادر بازیگرانی ازجمله ساره بیات، بهرام افشاری، سعید آقاخانی، محمدرضا گلزار، یکتا ناصر و مهران مدیری در پی کسب موفقیت
آمده‌ است.
منوچهر هادی جزو کارگردانانی است که مخاطبش را پیدا کرده است و می‌داند با ساخت چه فیلمی می‌تواند او را به سینما بکشاند. او در فیلم جدیدش، داستان شخصیتی به نام رحمان(با بازی سعید آقاخانی) را روایت می‌کند که مشکلات مالی بسیاری دارد و قصد دارد از مدیرعامل شرکت، آقای جالوسی(مهران مدیری)کمک بگیرد ولی آقای جالوسی، چکی برای سال۱۴۰۰
می‌کشد و... .

﷯ زوج دوست‌داشتنی؛ عزتی و جعفری
فیلم کمدی «چهار انگشت» به کارگردانی حامد محمدی و با بازی جواد عزتی و امیر جعفری، دیگر فیلمی است که در نوروز٩٨ روی پرده می‌رود. مثلث محمدی، عزتی و جعفری که پیش از این با فیلم «اکسیدان» توانسته بودند در اکران و فروش موفق باشند، امسال در بهترین زمان اکران، مهمان پرده سینماهای کشور هستند. این فیلم درباره دو دوست است که برای اتمام یک کار ناتمام به کامبوج سفر می‌کنند و در این سفر درگیر مشکلاتی می‌شوند. فیلم «چهار انگشت» اولین محصول مشترک ایران و کامبوج است.
بنابراین می‌توان گفت تمام کارگردانانی که فیلم‌هایشان نوروز امسال روی پرده می‌رود، تجربه فروش خوب و موفق را در کارنامه‌هایشان داشته‌اند. به این ترتیب می‌توان رقابت شدید و گیشه داغی را برای نوروز سال جدید پیش‌بینی کرد.

﷯ جامانده از اکران
علاوه بر فیلم‌های «دیدن این فیلم جرم است» «زیرنظر»، «تگزاس۲»، «ایکس لارج»، «تیغ‌وترمه»، «درخونگاه» و «زهرمار» که متقاضی اکران نوروز بودند و درنهایت جایی درمیان فیلم‌ها پیدا نکردند، سه فیلم «ماجرای نیمروز، رد خون»، «شبی که ماه کامل شد» و «سرخ‌پوست» را می‌توان از غایبان مهم اکران نوروز دانست. مهدویان که با دو فیلم پیشین خود، «ماجرای نیمروز» و «لاتاری»، در اکران‌های نوروزی دو سال گذشته حضور داشت، یکی از غایبان بزرگ نوروز٩٨ محسوب می‌شود. او که امسال با «ماجرای نیمروز؛ رد خون» در سی‌وهفتمین جشنواره فیلم فجر حضور داشت و فیلمش جزو ۵فیلم برتر آرای مردمی بود، با اکران این فیلم در نوروز٩٨ می‌توانست به یک رکورد دست پیدا کند. «شبی که ماه کامل شد» نرگس آبیار نیز از بزرگ‌ترین غایبان اکران نوروزی است. این فیلم که در جشنواره امسال با گرفتن ۶سیمرغ ازجمله بهترین بازیگر زن و مرد، بهترین کارگردانی و بهترین فیلم و قرار گرفتن در میان ۵فیلم برتر آرای مردمی، نظرهای بسیاری را به خود جلب کرده‌ بود، متقاضی اکران نوروز نشد. شاید موضوع این فیلم و پرداختن به ماجرای عبدالمالک ریگی و متناسب نبودن آن با عید نوروز را بتوان دلیلی بر اکران نشدن نوروزی آن
دانست.
«سرخ‌پوست» نیما جاویدی با بازی نوید محمدزاده که با اختلاف اندکی از متری شش‌ونیم در جشنواره فیلم فجر امسال، رتبه دوم آرای مردمی را کسب کرد و حتی توانست تمجیدهای فراستی را از آن خود کند، دیگر بازمانده مهم اکران نوروزی امسال است.

itbaran.ir شرکت داده پردازی باران شرق توس