نسخه پی دی اف

پویش خطر در سفر

فرانک باباپور | به‌طور میانگین در سراسر دنیا، هر روز ٨میلیون نفر در حال سفر هستند! از آنجایی که خبرهای مربوط به سقوط هواپیما و تصادف قطار خیلی پررنگ‌تر از اخبار تصادفات جاده‌ای منتشر می‌شوند، ترس بیشتری ایجاد می‌کنند و مردم فکر می‌کنند سفر با هواپیما خیلی خطرناک‌تر و ترسناک‌تر از سفر با اتومبیل است. برای همین معمولا سفر با اتومبیل شخصی را انتخاب می‌کنند . هرچند آمار و ارقام نشان داده اتفاقی که می‌افتد دقیقا برعکس تصور آن‌هاست.
طبق نمودار زیر، تعداد مرگ و میر هر وسیله نقلیه در هر ١٠٠٠میلیارد نفر بین سال‌های ٢٠٠٠ تا ٢٠٠٩ در کشور آمریکا محاسبه شده است:
بنابراین این‌طور می‌توان نتیجه‌گیری کرد که ایمن‌ترین سفر، سفر با هواپیماست و خطرناک‌ترین وسیله برای سفر، موتورسیکلت است.
همچنین بر اساس آمار سازمان جهانی سلامت، در سال٢٠١٠ تعداد مرگ و میر در تصادفات جاده‌ای ١.۴میلیون نفر در کل جهان بوده که در چند کشور به این صورت بوده است:
چین
٢٧۵هزار نفر
فرانسه
۴هزار نفر
انگلستان ٢٢٠٠نفر
برزیل
۴۴هزار نفر
آمریکا ٣۵هزار نفر
جالب است بدانید احتمال اینکه یک هواپیما دچار سانحه شود، ١ به ١۵میلیون است!
تعداد کشته‌شدگان
در مسافرت با قطار در کل جهان
١٧٢
نفـر
٢٠١٣
در سال
مرگ در سفرz
البته بلا به دور، ولی خب خطر همه را تهدید می‌کند و حتی ممکن است یک جایی در سفر و هنگام خوش‌گذرانی یقه‌اش را بگیرد. اما همه مرگ‌ومیرها به‌دلیل تصادفات و رعایت‌نکردن ایمنی نبوده، بلکه علت بیشترشان طبیعی بوده است.
٨٠ - ٧۴
درصد
مرگ و میرهایی که در طول مسافرت رخ داده‌اند به دلیل طبیعی بوده‌اند.
٢۴ - ١٨
درصد
مرگ و میرها به خاطر تصادفات
(اغلب جاده‌ای) بوده است.
٢
درصد
مرگ و میرها به دلایل عفونی و بهداشتی رخ داده است.
دلیل مرگ‌ومیرهای غیرطبیعی هنگام سفر در کشور آمریکا بین سال‌های ٢٠٠٣ تا ٢٠١۴ نیز به ترتیب زیر بوده است:
۵کشور که بیشترین تلفات جاده‌ای را به خود اختصاص داده‌اند. (در هر ١٠٠هزار نفر)
٧٣
نفر
لیبی
٣۶
تایلند
٣۵
مالاوی
٣۴
لیبریا
٣٣
کنگو
میانگین تعداد تلفات در دنیا ۴/١٧ نفر است که مرگ و میر جاده‌ای در انگلستان فقط٩/٢نفر و در آمریکا ۶/١٠نفر در هر ١٠٠هزار نفر است.
ایمنی در دستگاه ایمنیz
ابتلا به بیماری‌های عفونی یکی از خطرات سفرکردن است که مسافران زیادی با آن دست و پنجه نرم می‌کنند. یکی از استادان دانشگاه علوم بهداشت اورگان آمریکا در سال٢٠١۵ تحقیقی روی مسافران آمریکایی انجام داده است که بر اساس نتایج آن کم‌خوابی و کم‌آبی بدن دو دلیل مهم کاهش قدرت سیستم ایمنی بدن هستند که در نتیجه آن ابتلا به بیماری‌ها بیشتر می‌شود. طبق این تحقیقات اگر کسی به مدت یک هفته کمتر از ۶ساعت خواب مفید در روز داشته باشد، ۴برابر بیشتر از کسی که بیشتر از ٧ساعت خوابیده در خطر ابتلا به بیماری‌های میکروبی و ویروسی قرار دارد. کم‌آبی بدن هم عامل مهم دیگری است که باعث کاهش توانایی سیستم دفاعی بدن می‌شود. علتش هم این است که مسافران برای اینکه کمتر از سرویس بهداشتی استفاده کنند، آب کمتری می‌خورند.
بیشترین بیماری که مسافران آمریکایی دچارش می‌شوند، اسهال است که به دلیل مسافت طولانی، فصل سفر و غذای مصرفی مسافران رخ می‌دهد. این رقم چیزی بین ٣٠ تا ٧٠درصد کل مسافران است..
itbaran.ir شرکت داده پردازی باران شرق توس