نسخه پی دی اف

مشهد ٢هزار و ۴۵٠ بیمار مزمن کلیوی دارد

بیماری کلیه درست مانند کوه یخی است که تنها قله آن از میان آب پیدا باشد. به همین دلیل نمی توان به درستی درباره آمار و ارقام مبتلایان به این بیماری صحبت کرد. با وجود این آمارها نشان می دهد که نرخ رشد بیماری نارسایی مزمن کلیوی در کشور بین ۶تا٧درصد است. بررسی آمارهای جهانی در دیگر نقاط دنیا هم همین نرخ رشد را ثابت می کند. با این اوصاف، ما در کشورمان بالغ بر ٣۴هزار بیمار دیالیزی و ٢۴هزار بیمار پیوند کلیه داریم. این آمار برای شهر مشهد ٢هزارو۴۵٠ بیمار مزمن کلیوی است (۴٩درصد همودیالیز، ٣درصد دیالیز صفاقی و ۴٨درصد پیوندی).
این نرخ زیاد ابتلا به بیماری های مزمن کلیوی، نگرانی ها را برای آموزش، مراقبت و پیشگیری در جامعه بیشتر کرده است؛ چراکه با توجه به شیوع بیمــاری های غیرواگیری مانند دیابت و فشار خون پیش بینی می شود که تعداد بیماران مزمن کلیوی، دیالیزی و پیوندی تا سال ١۴٠٠ نه تنها بیشتر شود؛ بلکه رشد چند برابری هم داشته باشد که هزینه های میلیاردی بر دولت و کشور تحمیل خواهد کرد؛ ازاین رو پیشگیری و ترویج آگاهی درباره بیماری های ایجاد کننده نارسایی کلیه در شرایط کنونی که هنوز تا وضعیت بحران فاصله زیادی داریم، یک ضرورت است.
متأسفانه بیماری کلیه در بدن خاموش عمل می کند و تنها با توجه کردن به برخی علائم مهم قابلیت تشخیص می یابد که درصورت نادیده گرفتن آن ها هم به یک باره فرد با خطر دیالیزی شدن یا از دست دادن کلیه هایش روبه رو خواهد شد. بسیاری از بیماران کلیوی زمانی متوجه بیماری خود می شوند که حدود ٧٠درصد از کارایی کلیه هایشان از بین رفته است. فشار خون بالا به مدت طولانی و دیابت کنترل نشده، شایع ترین علل بروز اختلالات کلیوی هستند. افزون بر این، برخی اختلالات ژنتیکی خاص، مصرف بی رویه مسکن ها، برگشت ادرار به کلیه ها (به ویژه در کودکان کمتر از پنج سال)، انسداد مجرای ادرار و درمان نشدن به موقع آن (بر اثر وجود سنگ یا افرادی که مثانه عصبی دارند) و عفونت های خاص در گلو یا پوست (اگر به موقع درمان نشوند) می توانند عامل ایجاد این بیماری باشند.
همان طور که اشاره شد، معمولا بیشتر بیماران در مراحل انتهایی بیماری خود متوجه بیماری شان می شوند؛ یعنی زمانی که این علائم در آن ها بروز کند؛ ضعف، بی حالی، خستگی مزمن، رنگ پریدگی، ورم دست ها و پاها یا پف آلودشدن دور چشم ها و افزایش فشارخون. در این مواقع، وقتی بیمار به پزشک مراجعه می کند، پزشک برای او آزمایش خون و ادرار می نویسد که بالابودن کراتین، اوره، پتاسیم و دفع پروتئین از ادرار، بیمار را به انجام آزمایش های دیگری سوق می دهد که درنهایت ازکارافتادن کلیه ها تأیید می شود. از آنجا که بیماری کلیه چک آپ خاصی ندارد و تنها به افرادی که ریسک ابتلا را دارند توصیه می شود که علامت های هشداردهنده این بیماری را در خود جدی بگیرند، ضروری است دیگر افراد نیز به ویژه آن هایی که زمینه خانوادگی این بیماری را هم دارند، مراقبت های بهداشتی لازم دراین زمینه را درنظر بگیرند. نوشیدن آب زیاد، ورزش کافی، تغذیه مناسب و پرهیز از مصرف غذاهای چرب، شور و شیرین را هم فراموش نکنید..
دکتر محمد عقیقی
رئیس اداره بیماری های خاص و صعب العلاج وزارت بهداشت

itbaran.ir شرکت داده پردازی باران شرق توس