نسخه پی دی اف

ایجاد سامانه کشف کالاهای سرقتی ؛ رئیس پلیس آگاهی استان از راه اندازی یک سامانه جدید خبر داد

محمد‌جواد ابوعطا - زمانی که یک سرقت رخ می‌دهد و سارقان با شگردهای مکارانه خود می‌توانند اموال دیگران را به یغما ببرند، تا اعلام سرقت، پیگیری و دستگیری متهمان، گاهی فرایند رسیدگی به این نوع پرونده‌ها زمان بر می‌شود و به همین دلیل مال‌باختگان دیگر آن حرارت اولیه شکایت را ندارند. در این میان،برخی از شاکیان نیز پیگیر شکایت خود نمی‌شوند که می تواند دلایل زیادی داشته باشد از جمله نداشتن وقت، بی‌حوصلگی، کم‌ارزش بودن اقلام سرقتی، انتقال اقلام مسروقه به استان‌های دیگر از سوی سارقان( که به کشف وسایل منجر نمی‌شود) و‌ ... .
مراجعه نکردن مال‌باختگان برای شناسایی و تحویل اموال مسروقه‌شان همواره مشکلاتی در پی دارد که یک نمونه از این مشکلات، القای بدبینی و نا امیدی به جامعه است زیرا این افراد در هر برخاست و نشستی توپ را در میدان نیروهای انتظامی می‌اندازند و اعلام می‌کنند که با وجود شکایت، نتوانسته‌اند به اموال خود برسند.
شناسایی علت‌های مختلف حضور نیافتن شاکیان برای شناسایی اموال سرقت‌شده‌شان پلیس آگاهی را به چاره‌اندیشی واداشت تابه اقدامی راهگشابرای حل این مشکل برسد. در این میان بهترین راه حل، ایجاد بسترهای مناسب غیرحضوری برای شناسایی این دست از اقلام سرقتی بود. بر این اساس سامانه غیرحضوری کشفیات کالاهای سرقتی از سوی پلیس آگاهی ایجاد و راه‌اندازی شده است.
راه‌اندازی سامانه شناساییz
به گفته فرمانده پلیس آگاهی خراسان‌رضوی، یکی از مأموریت‌ها و وظایف اصلی پلیس آگاهی پیگیری پرونده‌های سرقت است که در این باره عاملان سرقت‌ها دستگیر می‌شوند و اموال زیادی کشف می‌شود: یکی از مهم‌ترین دغدغه‌های مال‌باختگان و شاکیان، پیدا شدن اموال مسروقه آن‌هاست، موضوعی که در پلیس آگاهی نیز از اهمیت بالایی برخوردار است.
سرهنگ حسین بیات‌مختاری با اشاره به حجم بالای کشفیات لوازم سرقتی از سوی کارآگاهان پلیس، می گوید که سامانه اینترنتی وسایل سرقتی به منظور تسهیل و به فرجام رسیدن پرونده مال‌باختگان راه‌اندازی شده است.
براین اساس از این پس شاکیان و مال‌باختگانی که متهمان پرونده‌های آن‌ها شناسایی شده‌اند می‌توانند با مراجعه به تارنمای پلیس به نشانی
WWW.POLICE.IR وارد سامانه وسایل سرقتی شوند و اموال کشف‌شده را مشاهده کنند.
به گفته رئیس پلیس آگاهی خراسان‌رضوی، پس از مرحله ثبت و تکمیل فرم‌های مربوط، پیگیری‌های تخصصی از سوی کارآگاهان صورت می‌گیرد و مراحل قانونی برای بازگرداندن اموال به صاحبانشان انجام می‌شود.
با راه‌اندازی این سامانه دیگر نیازی به صرف وقت و مراجعه حضوری شاکیان و مال‌باختگان به پلیس آگاهی
وجود ندارد و در صورتی که صاحبان اموال کشف شده مشخص شوند،
این کالاها به افراد بازگردانده
می‌شود.
بیات‌مختاری یکی دیگر از مزیت‌های مراجعه غیرحضوری را برخط بودن و بیست و چهارساعته شدن خدمات دانست و بیان کرد که با این شرایط دیگر نیازی نیست افراد حتما در ساعت‌های مشخص‌شده به مکانی مراجعه کنند بلکه در تمام طول شبانه‌روز می‌توانند به شناسایی اموال و تکمیل فرم‌های لازم اقدام کنند.
﷯رئیس پلیس آگاهی خراسان‌رضوی سراسری بودن این طرح و شناسایی اموال مسروقه در اقصا‌نقاط کشور را مزیت دیگر این طرح برشمرد و با تأکید بر ضرورت استفاده از فضاهای غیرحضوری، ابراز امیدواری کرد با اجرای این طرح و طرح‌های مشابه، علاوه بر تسریع در رسیدگی به پرونده‌ها، از حجم مراجعه کنندگان به پلیس آگاهی کاسته شود.

itbaran.ir شرکت داده پردازی باران شرق توس