نسخه پی دی اف

١٢٠عمل اهدای عضو در ٣٣٠روز؛ مشهد رتبه سوم بیشترین انجام عمل اهدای عضو کشور را به دست آورد

محمد‌حسن سیرجانی - زمان های قدیم اگر فردی دچار کم‌کاری کبد، کلیه و نیز مشکلات قلبی و عروقی می‌شد برای مدتی کوتاه با همین درد زندگی می‌کرد و گاهی زندگی‌اش به سرانجام نمی‌رسید، ولی با گذشت زمان و توسعه علوم پزشکی و پیوند اعضا رفته رفته زندگی برای بیماران نیازمند به عضو طور دیگری رقم خورد. با فرهنگ‌سازی مؤثر در‌این‌باره خانواده‌های بیماران مرگ مغزی کم‌کم رضایت دادند تا اهدای اعضای بیمار مرگ مغزی خود اهدا شود و همین امر موجب افزایش پیوند اعضا در کشور و خصوصا مشهد شد.
به گفته مسئولان دانشگاه علوم پزشکی مشهد از سال‌٨١ تاکنون ۸۵۴‌عمل اهدای عضو در مشهد انجام شده که حدود ٣٢۶٨ عضو به طور رایگان به بیماران نیازمند به عضو اهدا و پیوند شده است.
معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی مشهد با اشاره اینکه اهدای عضو طی ٢سال گذشته تاکنون رشد چشمگیری داشته است بیان کرد که در سال ٩۴ما موفق به انجام ۵۶مورد عمل اهدای عضو در مشهد شدیم که با گذشت زمان و فرهنگ‌سازی این آمار در امسال به ۱۱۹‌مورد رسیده است.
بدیعی وضعیت پیوند اعضا در دانشگاه علوم پزشکی مشهد را اینگونه تشریح کرد:«با توجه به آمار امسال ۵١٠بیمار نیازمند به عضو در مراکز زیر پوشش دانشگاه علوم پزشکی مشهد تحت عمل پیوند قرار گرفته‌اند که با حضور به موقع تیم‌های پیوندی بر بالین بیماران مرگ مغزی و انجام مراقبت‌های ویژه، زیست‌پذیری این افراد برای انجام پروسه پیوند اعضا افزایش یافته است.
بر اساس این گزارش امسال شهر مشهد در حوزه پیوند اعضا دست‌آورد مطلوبی داشته است و برای نخستین‌بار در سطح کشور بخش مراقبت‌های ویژه بیماران مرگ مغزیDICU در بیمارستان منتصریه راه‌اندازی شده است که از تعداد ۱۲۶‌مورد بیمار مرگ مغزی داوطلب اهدای عضو، تنها ۷‌مورد دچار مرگ پیش از پیوند شدند.
طبق شاخص‌های موجود، مشهد در میان پایگاه‌های مختلف پیوند اعضای کشور سومین مرکز پیوند قلب است و به گفته دکتر بدیعی امسال ۱۷‌مورد عمل اهدا و پیوند قلب در بیمارستان امام رضا(ع) انجام شده است. علاوه بر این به همت تیم تخصصی پیوند کبد دانشگاه علوم پزشکی در سال جاری ۷۲‌مورد عمل پیوند کبد با موفقیت صورت گرفته است که همین امر موجب شده است تا مشهد پس از شیراز و تهران در جایگاه سوم پیوند کبد در کشور قرار گیرد.
انجام ١٣٧۵مورد پیوند کلیه از اهدا‌کننده مرگ مغزی و ٢٠۶٠مورد از اهدا‌کننده زنده از دیگر جراحی‌های خداپسندانه اهدای عضو در سال جاری در مشهد بوده که با موفقیت به انجام رسیده و این میزان به نسبت سال‌های گذشته رشد ۸۸ درصدی داشته است.»
در حالی این آمار در حوزه درمان و اهدای عضو از سوی دکتر بدیعی، معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی مشهد اعلام شد که دیروز مرحله دیگری از عمل‌های اهدای عضو در بیمارستان منتصریه مشهد به اجرا درآمد و میزان این جراحی‌های انسان دوستانه را به ٨۵۵ مورد رساند.
براساس این خبر عاطفه تقی‌زاده‌مطلق بیمار بیست‌ویک ساله جاجرمی که طی حادثه‌ای دچار مرگ مغزی شده و در بیمارستان امام علی‌(ع) شهرستان بجنورد بستری بود و تحت مراقبت ویژه قرار داشت پس از انجام مراحل اولیه تأیید مرگ مغزی و رضایت خانواده‌اش به واحد فراهم‌آوری اعضای پیوندی مرکز پیوند اعضای دانشگاه علوم پزشکی مشهد معرفی شد و در بیمارستان منتصریه تحت عمل جراحی اهدای عضو قرار گرفت.
به گفته دکتر ابراهیم خالقی، مسئول فراهم‌آوری اعضای پیوندی دانشگاه علوم پزشکی مشهد کلیه‌های زنده یاد تقی‌زاده مطلق به زنی سی‌ویک‌ساله ساکن شهرستان نیشابور و زنی بیست‌وهفت ساله ساکن مشهد که سال‌ها از نارسایی کلیه رنج می‌بردند و با دیالیز تحت درمان بودند به صورت رایگان اهدا و پیوند شد. کبد زنده‌یاد
﷯عاطفه تقی‌زاده‌مطلق نیز برای پیوند به بیمارستان بوعلی سینای شهر شیراز ارسال شد. همچنین قرنیه‌ها و قسمتی از پوست این مرحوم برای پیوند به بیمارستان خاتم الانبیاء(ص) و بخش سوختگی بیمارستان امام رضا (ع) مشهد ارسال شد.

itbaran.ir شرکت داده پردازی باران شرق توس