نسخه پی دی اف

سالِ پر از پروژه ؛ لایحه بودجه سال ٩٨ مدیریت شهری با رویکرد توسعه فعالیت‌های عمرانی به تصویب شورای شهر رسید

سمیرا شاهیان - در نشست علنی روز گذشته شورای اسلامی شهر، نمایندگان پارلمان شهری مشهد روزی پر از عدد و رقم را از سر گذراندند. در این جلسه که در پی ٢نشست پر بحث برگزار شد، لایحه بودجه سال ٩٨ شهرداری مصوب شد.
به گزارش شهرآرا، در پنجاه و پنجمین جلسه علنی شورای اسلامی شهر مشهد، رئیس شورای شهر با اشاره به تصویب لایحه بودجه سال ٩٨ اظهار کرد: مهم‌ترین نکته بودجه سال آینده مدیریت شهری، توجه ویژه به اعتبارات عمرانی است.
محمدرضا حیدری اظهار کرد: در همین راستا ٧۵ درصد این لایحه بودجه به مباحث عمرانی و فقط ٢۵ درصد اعتبارات به موضوعات جاری اختصاص دارد.
وی همچنین تأکید کرد: بودجه سال ٩٨ واقعی تدوین شده است و متناسب با برنامه عملیاتی شهرداری است.
به گفته وی، در آلبوم بودجه ٩٨ شهرداری، در تبصره‌ها، تکالیف و وظایفی برای مدیریت شهری در حوزه‌های مختلف تعریف شده است که مهم‌ترینش تحرک‌بخشی اقتصادی و توسعه فعالیت‌های عمرانی در ابعاد مختلف اعم از فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی است.
در ادامه جلسه علنی شورا، رئیس کمیسیون برنامه، بودجه، فناوری اطلاعات و منابع انسانی شورای شهر عصاره‌ای از آنچه در یک ماه گذشته برای بررسی بودجه مدیریت شهری انجام شده است ‌بیان کرد.
بتول گندمی پیش از دفاع از کلیات لایحه بودجه گفت: از رؤسای ١٠ کمیسیون تخصصی شورا قدردانی می‌کنم. در یک ماه گذشته، ۵١ جلسه کمیسیون درباره بودجه برگزار شد که ٣٧٧٢ نفر‌ساعت روی این موضوع کار کردند. همچنین ١١٠ جلسه کارشناسی ذیل کمیسیون‌ها برگزار شد که ٢٢٨۵ نفر‌ساعت در زمینه کارشناسی لایحه تلاش کردند.
وی از تلاش‌های مرکز پژوهش‌های شورای اسلامی شهر مشهد یاد کرد و افزود: مرکز پژوهش‌ها کار خوبی انجام داده و برای اولین بار گزارش تطبیق بودجه با برنامه را تدوین کرده است. این گزارش نشان می‌دهد تدوین بودجه و برنامه به‌جز‌ در چند برنامه، فاصله چندانی با هم نداشته‌اند.
وی به محورهای عمده اهداف و ویژگی‌های بودجه سال ١٣٩٨ که مدنظر بوده است اشاره کرد و گفت: اولین نکته، توزیع متوازن بودجه با محوریت برنامه عملیاتی ١٣٩٧-١۴٠٠ بود. بتول گندمی به توضیح ۶ محور دیگر پرداخت و افزود: هدایت بودجه به سمت اولویت‌ها و نیازهای اساسی شهر به‌ویژه مناطق کم‌‌برخوردار و محروم از ویژگی‌های بارز این برنامه بودجه‌ای است.‌
مطابق توضیحات این عضو شورای اسلامی شهر، بودجه سال آینده شهرداری مشهد، بر اساس اصلاح نظام عوارض و عملیاتی کردن راهکارهای افزایش منابع عمومی است و در آن به شفافیت مالی توجه شده است.
گندمی در تشریح ٣ محور دیگر اظهار کرد: در این برنامه به موضوع بازپرداخت بدهی‌ها به پیمانکاران و بانک‌ها توجه شده است. همچنین الگوی اولویت‌بندی برنامه‌ها، عملیات و خدمات در توزیع منابع رعایت شده است، و در آخرین محور نیز تدوین استقرار نظام جامع ارزیابی عملکرد با هدف ارتقای بهره‌وری است که جزو ویژگی‌های بارز این برنامه می‌باشد.
جمع مالی ٢ آلبوم عمومی و اقتصادی شهرداری مشهدz
در این نشست کلیات لایحه بودجه سال ١٣٩٨ شهرداری مشهد با رأی اکثریت اعضای شورای شهر تصویب شد. این رقم در جمع منابع ٢ آلبوم عمومی و اقتصادی شهرداری مشهد ٨٧٨٠ میلیارد تومان است که بخش درآمدهای عمومی آن ۴٢۵۴ میلیارد تومان می‌باشد. در بخش واگذاری‌های منابع سرمایه‌ای ٢٣٧٩ میلیارد تومان و در بخش واگذاری‌های مالی ٢١۴٧ میلیارد تومان است.
رئیس کمیسیون برنامه و بودجه شورای پنجم درباره عملیات اجرایی پروژه‌های زیرساختی بودجه ٩٨ به طور مبسوط گفت: اگر این برنامه را در سال ٩٨ عملیاتی کنیم، قطعا در حوزه عمرانی رخداد ویژه‌ای پیش خواهد آمد.
وی با اشاره به عزم مجموعه شهرداری مشهد ادامه داد: با این برنامه، کلنگ پروژه‌های عمده‌ای در حوزه عمرانی زده می‌شود و خوش‌بینانه بعضی از آن‌ها در پایان سال ٩٨ و در نیمه سال ٩٩ به بهره‌برداری می‌رسد.
پروژه‌های عمرانی مصوب در بودجه ٩٨
رئیس کمیسیون برنامه و بودجه شورای پنجم با اشاره به برخی از پروژه‌های عمرانی که قرار است با تخصیص از بودجه سال ٩٨ عملیات ساخت و اجرای آن‌ها کلید بخورد توضیح داد: مهم‌ترین آن‌ها احداث تقاطع غیر‌‌هم‌سطح نمایشگاه، احداث دوربرگردان آیت‌ا... هاشمی رفسنجانی، احداث چپ‌گرد کلانتری، احداث دوربرگردان ابوطالب، احداث پل مصلی، شروع عملیات احداث آمفی تئاتر بزرگ شهر مشهد و احداث ٣ فرهنگ‌سرا در مناطق ٢، ۵ و ٧ است.
گندمی همچنین تکمیل احداث شارستان رضوی در قطاع ٢، احداث ۴ سالن ورزشی در مناطق ٢، ٨، ١٠ و ثامن، احداث ٣ ایستگاه آتش‌نشانی در مناطق ۵، ٧ و ١٠، احداث ٣ سوله بحران در مناطق ۶ ، ٧ و ١١ و همچنین تکمیل سوله بحران منطقه یک را از دیگر پروژه‌های عمرانی مصوب در لایحه بودجه ٩٨ شهرداری مشهد ذکر کرد.
پروژه ویژه محلاتz
رئیس کمیسیون برنامه و بودجه شورای شهر مشهد درخصوص پروژه محلات نیز اظهار کرد: اجرای پروژه محلات که به صورت ویژه در دستور کار شهردار مشهد است با حدود ٨٠ میلیارد تومان اعتبار قرار است به صورت خاص به درخواست ساکنان محلات انجام شود.
گندمی در ادامه برنامه‌های پیش رو بیان کرد: جداسازی آب شرب از آب خام به مبلغ ١٠٠٠ میلیارد ریال، بهبود بهسازی ناوگان اتوبوس‌رانی و تعمیر اساسی ٣٠٠ دستگاه اتوبوس و اضافه شدن این تعداد به سامانه حمل و نقل عمومی، جذب منابع سرمایه‌گذاری در نگهداشت بهره‌برداری از زیرساخت‌های شهری، اصلاح الگوی مصرف و افزایش بهره‌وری در خدمات و در حوزه منابع انسانی توجه به معیشت سرمایه انسانی بدنه مجموعه شهرداری از جمله برنامه‌های این لایحه است.
بخش منابع و مصارف آلبوم بودجه ٩٨
این عضو شورای اسلامی شهر در توضیح مربوط به بخشی که به معیشت سرمایه‌های انسانی در بدنه شهرداری مربوط می‌شود گفت: توجه به معیشت سرمایه‌های انسانی در مقایسه اعتبارات حوزه‌های مأموریتی لایحه‌ بودجه با برنامه عملیاتی، در برنامه حمل و نقل و ترافیک ٨/١۶ انحراف مثبت، در برنامه خدمات و محیط زیست شهری ٨/٢٢ درصد انحراف منفی، در برنامه فرهنگی و اجتماعی انطباق بودجه با برنامه ١/٢ درصد انحراف مثبت، در برنامه شهرسازی و معماری ٣/۵ درصد انحراف مثبت، در برنامه ایمنی و مدیریت بحران ٩/١٨ انحراف مثبت و در برنامه مدیریت و هوشمندسازی در بودجه ٩٨ دیده شده است.
گندمی با بیان اینکه فکر می‌کند بیش‌ از پیش‌بینی برنامه در سال ٩٨ برای برنامه‌ها اعتبار گذاشته شده است، ریز اعداد مربوط به عمده کپه درآمدی پایدار را توضیح داد.
به گفته وی، آنچه در کپه درآمدی پایدار گذاشته شده به شرح زیر است: عوارض اسناد رسمی ٣ میلیارد و ١۵٠میلیون تومان، عوارض گذرنامه ٢ میلیارد و ۵٠٠ میلیون تومان و عوارض بلیت هواپیمایی ٢۵ میلیارد تومان است.
وی در این باره گفت: عوارض بلیت هواپیمایی اصلا شفاف نیست. سهم شهر نیز هیچ‌وقت پرداخت نمی‌شود و بی‌شک چندین برابر عددی است که قید شده است و تأکید می‌کنم هیچ سالی وصول نمی‌شود.
رئیس کمیسیون برنامه، بودجه، فناوری اطلاعات و منابع انسانی ادامه داد: منابع حاصل از بند «الف» ماده ٣٨ قانون مالیات بر ارزش افزوده ۴٢٠ میلیارد تومان، عوارض آلایندگی که متأسفانه هیچ‌وقت دوباره از این محل وصولی نداشتیم ۶٠٠ میلیون تومان، عوارض ناشی از اجرای ماده رسیدگی به تخلفات رانندگی ٣٠ میلیارد تومان، عوارض نوسازی ٧۵ میلیارد تومان، عوارض و پروانه‌های کسب و پیشه ١٣ میلیارد و ٢٠٠ میلیون تومان، عوارض سالیانه خودروها ۵٠ میلیارد تومان و سهم شهرداری از وصولی متمرکز ٨٠ میلیارد تومان است.
گندمی افزود: کمک از محل درآمدزایی گمرکی ١۶ میلیارد تومان، عوارض ریلی ۶٠ میلیارد تومان و خدمات تجاری موقت ٧٠ میلیارد تومان است که بزرگ‌ترین کدهای درآمدی پایدار هستند.
وی در خصوص بودجه بخش ساختمان نیز توضیح داد: در بخش ساختمانی، هدف، افزایش نرخ و تراکم‌فروشی نبوده‌ بلکه در بحث لایحه مشوق‌های سرمایه‌گذاری، موتور‌های محرکی در بعضی از مناطق پیش‌بینی شده است که می‌تواند به افزایش درآمد در این کدها کمک کند. بر همین اساس، در حوزه عوارض مازاد بر تراکم ۴۵۶ میلیارد تومان، عوارض بر بالکن و پیش‌آمدگی ٢۵ میلیارد و ۵٠٠ میلیون تومان عوارض بر پروانه‌های ساختمانی ٨٢٠ میلیارد تومان، جرائم کمیسیون ماده صد ٢١۴ میلیارد تومان، جرائم تخلفات ساختمانی و غرامت‌ها ٩۴٣ میلیارد تومان، درآمد حاصل از تغییر کاربری‌ها ٣٠٠ میلیارد تومان و عوارض ورود به محدوده ١٠۵ میلیارد تومان پیش‌بینی شده است.
گندمی در پایان تشریحِ اعداد بودجه گفت: در حوزه درآمدِ حذف پارکینگ، سیاست کاهشی کاملا رعایت شده است؛ یعنی برای سال پیش رو ١٧ میلیارد و ۵٠٠ تومان در نظر گرفته شده است. همین عدد در سال گذشته، ٣۵ میلیارد تومان و برای سال جاری ٢۵ میلیارد تومان بوده است. در این باره این نگاه که تأمین پارکینگ باید صورت بگیرد کاملا رعایت شده است.
پس از این توضیحات، با کلیات لایحه بودجه پیشنهادی سال ١٣٩٨ شهرداری مشهد با لحاظ اصلاحات زیر موافقت شد.
در بخش منابع آلبوم بودجه پیشنهادی سال ١٣٩٨، با ٣۵ درصد افزایش نسبت به اصلاح بودجه مصوب سال ١٣٩٧، مبلغ از ٣١ هزار و ٩٠٠ میلیارد ریال به ۴٢ هزار و ٩٨٠ میلیارد و ٩٢۴ میلیون ریال رسیده است.
در بخش مصارف آلبوم بودجه پیشنهادی نیز با ٣۵ درصد افزایش نسبت به بودجه مصوب، مبلغ از ٣١ هزار و ٩٠٠ میلیارد ریال به ۴٢ هزار و ٩٨٠ میلیارد و ٩٢۴ میلیون ریال رسید و تأیید شد. در بخش اعتبارات هزینه‌ای بودجه سال ١٣٩٨، با ۴۴ درصد افزایش نسبت به اصلاح بودجه مصوب سال ١٣٩٧، از مبلغ ١٣ هزار و ۶۶٩ میلیارد ریال به مبلغ ١٩ هزار و ٧۴۴ میلیارد و ١٣٢ میلیون ریال تأیید شد.
در بخش تملک دارایی‌های سرمایه‌ای سال ١٣٩٨ با ۶۵ درصد افزایش نسبت به اصلاح بودجه سال ١٣٩٧ اصلاح و تصویب شد. آلبوم بودجه سال ١٣٩٨ حوزه اقتصادی و سرمایه‌گذاری که از حیث درآمدها به مبلغ ۴۴ هزار و ٨٢٩ میلیارد و ۶۵٠ میلیون و ٢۴٠ ریال و از حیث مصارف به مبلغ ٣٠ هزار و ٩٧٧ میلیارد و ٢۴۴ میلیون و ٧٨٢ هزار ریال می‌باشد که در بخش منابع با ١١ درصد کاهش و در بخش مصارف با ٢۵ درصد کاهش همراه بوده است به تصویب رسید. ضمنا مبلغ ١٣ هزار و ٨۵٢ میلیارد و ۴٠۵ میلیون و ۴۵٨ هزار ریال از منابع به سال آینده انتقال می‌یابد.
تأیید بودجه برای آسفالت مدارسz
در ادامه جلسه علنی، بخشی از بودجه سال ١٣٩٨ شهرداری مشهد در راستای تعامل با آموزش و پرورش و با عنایت به سلامت دانش‌آموزان به آسفالت حیاط مدارس اختصاص یافت. به همین منظور، ٢ میلیارد و ٢٠٠ میلیون تومان با تصویب اعضای شورای شهر در بخش آسفالت و خدمات شهری مدارس هزینه خواهد شد.
جمال حسن بارانی، مدیرکل دفتر برنامه بودجه و ارزیابی عملکرد، در این باره گفت: در سال ٩٧ مصوب شده بود ‌یک میلیارد و ٢٠٠ تومان برای مدارس هزینه شود‌ اما ما هیچ درخواستی را رد نکردیم و تا یک میلیارد و ٩٠٠ میلیون تومان برای آسفالت مدارس هزینه کردیم.
سال آینده، سال عملیات عمرانیz
در این نشست، معاون برنامه‌ریزی و توسعه سرمایه انسانی شهرداری مشهد نیز گفت: عدد واقعی رشد بودجه شهرداری در مقایسه با سال قبل ۲۳ است که ۱۴ درصد ناشی از توسعه خدمات و ۹ درصد ناشی از تورم است. شهریار آل شیخ افزود: فاصله بین ٢٣ تا ۴۴ درصد مربوط به دفاتر عاملیت و افزایش یارانه است.
وی خاطرنشان کرد: سال آینده از لحاظ عملیات و پروژه‌های عمرانی در شهر سال پرکاری است و پروژه‌هایی در جهت رونق ساخت و سازهای خُرد شهر و پروژه‌های زیرساخت شهری در دستور کار قرار گرفته است که برای آینده شهر بسیار تأثیرگذار است.
همچنین در راستای تصویب کلیات لایحه بودجه سال ١٣٩٨ شهرداری مشهد، ۶٠ تبصره به تصویب اعضا رسید.

itbaran.ir شرکت داده پردازی باران شرق توس