نسخه پی دی اف

سرویس‌دهی رایگان خطوط اتوبوس‌رانی در ایام نوروز به مدت ۵روز؛ با موافقت اعضای شورای شهر صورت می‌پذیرد

شاهیان - با موافقت اعضای شورای پنجم، سرویس‌دهی برخی از خطوط اتوبوس‌رانی از بیست‌ونهم اسفندماه تا چهارم فروردین ١٣٩٨ به مدت ۵ روز برای عموم زائران و مجاوران رایگان می‌شود.
به گزارش شهرآرا، روز گذشته در پنجاه و ششمین نشست علنی شورای اسلامی شهر مشهد، این لایحه دوفوریتی ابتدا با مخالفت برخی از اعضای شورا رد شد، اما در پایان جلسه تصویب شد.
رئیس کمیسیون ویژه توس در این خصوص گفت: این لایحه نظر کارشناس‌‌های ترافیک را ندارد و در کارگروه مربوط بررسی نشده است.
مسعود ریاضی با بیان اینکه مطرح کردن کلیات طرح منطقی نیست تصریح کرد: در زمینه ترافیک و حمل و نقل، طرح‌های زیادی داشتیم که در کمیسیون آمده بود و بیشتر آن‌ها متوقف شده است. حتی در صحن شورا مطرح شده بود ولی سرانجام متوقفشان کردیم چون سیاست عادلانه نداریم.
وی با اشاره به آخرین جلسه‌ای که در آن بحث مشابهی با این لایحه مطرح شده بود گفت: ابتدا باید سیاست‌ عادلانه شهرداری مشخص شود که در جلسه گذشته کمیسیون ترافیک گفتند سیاست عادلانه هنوز یک سال کار دارد. وی ادامه داد: وقتی مطالعاتمان در این زمینه کامل نیست و خیلی از طرح‌های شورای شهر به بهانه سیاست عادلانه‌، با مخالفت مدیران شهرداری روبه‌رو می‌شود، ‌می‌خواهیم طرحی را که پیش از این به کمیسیون نیامده ‌و بار مالی آن مشخصی نشده است ‌تصویب کنیم.
پس از صحبت‌های این عضو شورا، محمدرضا حیدری، رئیس شورای شهر، به منافع حاصل از تصویب این لایحه پرداخت و گفت: از جمله مزایای اجرای این لایحه با توجه به توافق‌‌های صورت‌گرفته بین شهردار و مدیران آستان قدس، کاهش ترافیک در هسته مرکزی شهر و آلودگی‌های زیست‌محیطی است.
وی افزود: از آنجا که آقای شهردار توافقاتی در ارتباط با گرفتن زمین‌هایی به منظور پارکینگ برای زائران، با آستان قدس داشتند و همچنین جلوگیری از بی‌نتیجه ماندن توافقاتی که برای گشایش دوربرگردان‌های منتهی به حرم مطهر صورت گرفته است، لایحه دوفوریتی را درقالب طرح دوفوریتی با افزودن یک تبصره مطرح کردیم.
وی تأکید کرد: زیبنده نیست در شروع سال جدید، در کارهای مدیریت شهری ناهماهنگی اتفاق بیفتد. از همین رو، توقع داریم از این به بعد با نگاهی معطوف به زمان، طرح‌های مناسب را ارائه کنند.
مطابق ماده واحده این طرح، به شهرداری مشهد اجازه داده می‌شود در راستای ترویج استفاده از خدمات حمل و نقل همگانی در انجام خدمات سفر درون‌شهری به مدت ۵ روز، خطوط یک و ٣ اتوبوس‌های تندرو و بی‌آرتی و خطوط ١٢ و ۵٠ و ٢/٧٧ بوستان زائرپذیر غدیر، برای شهروندان و زائران رایگان شود.
سرانجام، طرح دوفوریتی ارائه خدمات رایگان حمل و نقل برای بازه زمانی مشخص، با اعلام رأی اعضای حاضر وارد دستور شد و به تصویب رسید.
همچنین در تبصره ٢ این طرح قید شده است: شهرداری مشهد مکلف است به منظور تشویق شهروندان در بهره‌برداری از حمل و نقل عمومی، شیوه‌نامه چگونگی اعطای مشوق‌های مالی و معنوی لازم برای شهروندانِ استفاده‌کننده از این خدمات را ظرف ٣ ماه تهیه و به شورای اسلامی شهر ارائه و آثار بودجه‌ای احتمالی آن را در لایحه اصلاحی بودجه سال ٩٨ لحاظ کند.
itbaran.ir شرکت داده پردازی باران شرق توس