نسخه پی دی اف

سایه‌روشن

آیت‌ا... مکارم‌شیرازی
مرجع تقلید
در دوران ریاست سابق قوه قضائیه گفتیم هزاران نفر از جوانان به‌خاطر مهریه در زندان هستند؛ بیایید بنشینیم و حل کنیم اما نیامدند؛ الان هم عرض می‌کنیم این‌هایی که به‌خاطر مهریه در زندان هستند، بی‌گناه هستند و رفع مشکل آن‌ها راه‌حل دارد. ارتباط دستگاه قضایی ما با حوزه علمیه باید قوی باشد؛ چراکه راه حل بسیاری از مشکلات در حوزه و درس‌های خارج و مستحدثه است. (مهر)

  علی شمخانی
دبیر شورای عالی
امنیت ملی
پیروزی بدون مقاومت و تلاش حاصل نمی‌شود و با برنامه‌ریزی‌های صورت‌گرفته و تفکر انقلابی سال‌٩٨ را سال مأیوس‌سازی دشمن قرار می‌دهیم. مقابله با بی‌ثبات‌سازان و مخالفان استقلال کشور موجب شکوفایی ظرفیت‌ها و استعدادها خواهد شد و این دریای بی‌کران به‌طور قطع جوی باریک وابسته‌شدن به قدرت‌ها و چشم امید داشتن به دشمن را درمی‌نوردد. روابط امروز ایران با عراق، ثمره مقاومت و هم‌پیمانی راهبردی و اینستکس اروپایی‌ها، مثالی از جوی باریک و کم‌ثمر است. (ایسنا)

عباسعلی کدخدایی
سخن‌گوی شورای نگهبان
نظر نهایی شورای نگهبان درباره بودجه‌١٣٩٨ چهارشنبه (دیروز) برای مجلس ارسال شد و هنوز برخی ایرادات باقی مانده است. در نامه شورای نگهبان به مجلس بار دیگر سه ایراد به لایحه بودجه سال‌٩٨ کل کشور گرفته شده است؛ ایراد نخست مربوط‌به جزء‌۴ بند الحاقی٢ تبصره‌۴ مربوط‌به بازپرداخت تسهیلات برداشت‌شده از صندوق توسعه ملی در سال‌٩٧ است. ایراد دوم به تبصره‌١۶ این مصوبه درباره تبعیض ناروا در بانک‌های خصوصی و ایراد سوم در تبصره‌١٨ درباره عدم تأیید اساسنامه صندوق مذکور در شورای نگهبان است. (ایرنا)

حسن نوروزی
عضو فراکسیون ولایی مجلس
مصوبه مجلس مبنی‌بر ممنوعیت کاندیداتوری نمایندگان با سابقه سه دوره متوالی نمایندگی موجب تنوع می‌شود؛ چون نماینده مجلس با سه دوره سابقه، چهار سال در حوزه‌های دیگر همچون کارهای اجرایی ورود پیدا کرده است و بعد از آن امکان کاندیداتوری دارد. درعین‌حال با این مصوبه، مجلس از نمایندگان با سابقه فعالیت دوازده‌ساله محروم می شود؛ نمایندگانی که قطعا می‌توانند برای مجلس مفید باشند. البته این مصوبه به‌معنای حضور افراد بی‌تجربه در مجلس نیست؛ چون نمایندگان با سابقه یک یا دو دوره فعالیت در مجلس حضور دارند. (ایسنا)

محمد‌جعفر منتظری
دادستان کل کشور
انتظار من از نیروی انتظامی به‌عنوان بازوی قوه قضائیه این است که در آن حوزه‌هایی که به‌عنوان ضابط فعالیت می‌کند باید به‌روز شود. یکی از مهم‌ترین جا‌هایی که در احیای حقوق عامه و صیانت از حقوق مردم باید در آن دقت شود و مؤثر است کلانتری‌هاست. به کلانتری‌ها باید توجه بیشتری شود. حتما وقتی یک افسر با یک متهم برخورد اخلاقی و سازنده می‌کند، اثر آن بسیار ارزشمند است. برخورد این افسران باید یک برخورد قاطع و با اقتدار، اما توأم با اخلاق و قانون‌مداری باشد. (میزان)

رضا شیران‌خراسانی
نماینده مردم مشهد
در مجلس
﷯ ما باید از گزارشگران فساد، حفاظت و صیانت و شاید آن‌ها را تشویق کنیم. دو طرح در مجلس مطرح است؛ یکی طرحی است که عده‌ای از دوستان و بنده دادم، یعنی «ضمانت اجرای حمایت از گزارشگر» که آن را به قانون امر به معروف و نهی از منکر مرتبط کردیم. بحثی دیگر هم به نام «سوت‌زنی» معروف است. باید فضا را به (باشگاه خبرنگاران جوان) این سمت ببریم که ناظر خود مردم باشند.
itbaran.ir شرکت داده پردازی باران شرق توس