نسخه پی دی اف

مسافر سنت در هزاره سوم!(۶)

﷯ شنبه - صبح خبر بزرگ‌ترین و تازه‌ترین اختلاس را می‌خوانم و عصر توی ترافیک پلیس را می‌بینم که موتورها را نگه می‌دارد، جوانی که موتورش را گرفته‌اند التماس می‌کند که شب عید وسیله روزی زن و بچه‌‌ام را نبرید.
﷯ یکشنبه- کارمند اداره، پشت میز نشسته و بی‌اعتنا به ازدحام مراجعه‌کنندگان دارد به موبایلش ور می‌رود. مردم هم علاف و منتظر ایستاده‌اند. وقتی یک نفر اعتراض می‌کند با لحنی بی‌ادبانه و بی‌حوصله و توهین‌آمیز بهانه‌ای می‌آورد. چرا کسی به او نمی‌فهماند که حقوقش را همین مردم می‌دهند و در واقع صاحب‌کار و رئیس او هستند؟ پاسخ روشن است، متأسفانه کسی که باید این را یادآوری کند خودش این باور را ندارد.
﷯ دوشنبه- دیرهنگام از مسیری متفاوت با عجله به سمت ایستگاه مترو می‌روم. فروشنده‌ای دم مغازه‌اش آشنا در می‌آید، مرا در آغوش می‌گیرد و می‌گوید ننویس، به خاطر زن و بچه‌ات ننویس، فایده ندارد. خوشحال می‌شوم که بالاخره یک نفر مشفقانه این طور نصیحتم می‌کند.
﷯ سه شنبه- با یکی از دوستان پیاده عازم جایی هستیم و مسیرمان بی‌آنکه متوجه باشیم از جلوی وزارت صنایع می‌گذرد. اول صدای مردم را می‌شنویم که آن سوی خیابان تجمع کرده‌اند و فریاد می‌زنند و بعد نیروهای پلیس را می‌بینیم که این سوی خیابان مقابل در ورودی ساختمان ایستاده‌اند. مردم وقتی عبا و عمامه مرا می‌بینند یک‌باره شعارشان عوض می‌شود و یک‌صدا می‌گویند حاج‌آقا، حاج‌آقا، حمایت، حمایت.سرم را پایین می‌اندازم و با شتاب می‌گذرم، کاش می‌توانستم کاری بکنم. حالم از ناتوانی و بی‌خاصیتی خودم خوب نیست. 
﷯ چهارشنبه- مقصد را با اشاره دست به راننده یک تاکسی که پشت چراغ قرمز توقف کرده است می‌گویم و سر که تکان می‌دهد، در را باز می‌کنم. هنوز روی صندلی عقب ننشسته‌ام که تنها مسافر تاکسی که خانمی است در صندلی جلو به راننده پرخاش می‌کند و می‌خواهد پیاده شود. وقتی که متوجه می‌شوم به دلیل حساسیتش به لباس روحانیت ناراحت شده و تحمل نشستن توی تاکسی را ندارد می‌گویم خانم شما بمانید، من پیاده می‌شوم. این طرف چهارراه در را باز می‌کنم و بیرون می‌روم، دلم به حالش می‌سوزد. 
﷯ پنجشنبه- توی مترو معلمی جوان می‌گوید امروز حقوق اسفندماه را ریخته‌اند و فردا سال خمسی من است، باید چه کار کنم؟ پاسخی نمی‌دهم و توی دلم دعایش می‌کنم. با خودم می‌گویم وقتی این آدم دنبال تکلیف شرعی خودش هست، برخی صاحبان اموال کلان توجیه‌های شرعی برای هر کاری درست می‌کنند.
حجت الاسلام محمدرضا زائری
کارشناس
مسائل فرهنگی

itbaran.ir شرکت داده پردازی باران شرق توس