نسخه پی دی اف

بفرمایید شام

مگر غیر از این است که در کشور خودمان همه اقوام درجه یک در شب سال نو خانه بزرگ‌تر فامیل جمع می‌شوند و خودشان را به سبزی‌پلو با ماهی مهمان می‌کنند؟ این رسم در خیلی از کشورهای دیگر هم جریان دارد، البته با صرف غذاهای مختلف و متنوع دیگری که درست مثل سبزی‌پلو و ماهی ما به صورت یک سنت درآمده است که جمع شدن دور یکدیگر بهانه خوبی است برای تکرار این عادت و آیین.
آمریکا؛سال نو یعنی غذاz

وقتی از یک آمریکایی می‌پرسید که شب سال نو برای شما چه معنایی دارد، اصلا نباید متعجب شوید که بگوید: غذا! این، باور خیلی از اهالی آمریکاست و دقیقا به همین دلیل است که در شب سال نو سر سفره آن‌ها با انواع و اقسام غذاها و کیک‌ها و دسرها روبه‌رو می‌شوید. البته این تمام قضیه نیست، رسم و اعتقاد دیگری که در بین این اهالی جریان دارد و مثل یک ضرب‌المثل بر زبان آن‌ها جاری است این است که باید غذا و نوشیدنی را با فامیل و دوستان سرو کنند. آن‌ها معتقدند این دورهم نشستن در شب سال نو و تجدید پیمان و پیوند خانوادگی با یکدیگر در سال جدید برایشان کلی کامیابی و رفاه و حال خوش به ارمغان می‌آورد. جالب است بدانید که مردم آمریکای جنوبی در دورهمی شب سال نو غذایی درست می‌کنند که متشکل از برنج، لوبیا، گوشت و سبزیجات است که یک نوع غذای محلی به شمار می‌رود.
اسپانیا؛ مراسم انگورخورانz

این دور هم جمع شدن‌ها البته شکل و شمایل دیگری هم دارند. در اسپانیا علاوه بر اینکه عده‌ای عادت دارند در منزل و در کنار یکدیگر بنشینند و سال نو را آغاز کنند، عده دیگری دور میدان اصلی شهر مادرید جمع می‌شوند و ترجیح می‌دهند سال جدید را در کنار همشهری‌های خود شروع کنند. نکته جالب که به صورت یک سنت در بین تمام اهالی مادرید وجود دارد این است که قبل سال جدید تا لحظه آغاز سال نو، هم‌زمان با انتظار برای به صدا در آمدن توپ سال نو انگور میل می‌کنند.
مکزیک؛ دورهمی به صرف پنیر و گوشتz

مکزیکی‌ها نیز از آن دسته آدم‌هایی هستند که مشابه آمریکایی‌ها برای غذای شب سال نو اهمیت زیادی قائل هستند. آن‌قدر که شاید پر بیراه نباشد بگوییم که غذاست که آن‌ها را در شب سال نو دور یکدیگر جمع می‌کند. غذایی که معمولا مکزیکی‌ها در شب سال نو درست می‌کنند متشکل از گوشت و پنیر است. معمولا خانم‌ها قبل از شب سال نو به بهانه درست کردن همین غذا دور هم جمع می‌شوند. فامیل، همسایه‌ها و دوستان نیز در‌نهایت به جمعشان اضافه می‌شوند و دید و بازدیدهای سال نو را از همان شب اول آغاز می‌کنند.
ژاپن؛ طول عمری به درازای نودلz

سبک و سیاق زندگی و خانه ژاپنی‌ها را دیده‌اید؟ دوزانو روی زمین و پشت میزهای چوبی می‌نشینند و نوشیدنی و یا غذا سرو می‌کنند؟ در شب سال نو نیز خانواده‌های ژاپنی دور همین میزهای چوبی گرد‌ هم می‌آیند و طبق سنت قدیمی و پر قدمتی که دارند غذایی می‌خورند که نودل ماده اصلی تشکیل دهنده آن است. هدف آن‌ها از این گرد هم جمع شدن در ابتدای سال نو این است که به سال جدید خوشامد بگویند. البته در انتخاب این غذا برای سال جدید نکته جالبی وجود دارد، ژاپنی‌ها معتقدند خوردن این رشته‌های دراز در شب سال نو باعث طول عمر و رفاه زندگی آن‌ها در سال جدید می‌شود.
دانمارک و نروژ؛ برج کیکz

چیزی که مردم نروژ و دانمارک را در شب سال نو دور یکدیگر جمع می‌کند برج کیک است، کیکی که از حلقه‌ها و لایه‌های متعددی درست شده است و با تغییر اندازه لایه‌های آن، شکل و شمایل جذاب‌تری به خود می‌گیرد. این شیرینی، شیرینی مخصوص و سنتی شب سال نو برای اهالی این دو کشور است.
itbaran.ir شرکت داده پردازی باران شرق توس