نسخه پی دی اف

توت‌خوری سطلی را کنار بگذارید ؛ میوه‌ وقفی

سمیرا منشادی- در روزگاری نه‌چندان دور، از کنار هر درخت توتی که رد می‌شدی، یک نفر بالای درخت در‌حال توت‌تکانی بود و چهارنفر هم زیر درخت چادر گرفته بودند. برخی هم که بر سرپنجه می‌ایستادند و با تمام تلاش، خود را کش می‌دادند تا توت‌های آبدار ، که معمولا هم در شاخه‌های بالادست قرار داشت، را به چنگ آورند. اما این‌ روزها انگار مردم بی‌حال شده‌اند. حاضرند توت را با قیمت‌های گزاف سطلی بخرند، اما خود را به زحمت نیندازند، درحالی‌که گذشتگان ما توت را به‌نیت وقف زائر می‌کاشتند و فروش آن را باعث بدبختی و بیماری می‌دانستند.

درخت توت، وقف فقرا
بنا‌بر سنتی قدیمی، درخت توت وقف فقرا بوده است. افرادی که توانایی مالی برای سفره‌انداختن و پذیرایی از افراد فقیر نداشتند، در مسیر جوی‌ها، چشمه‌ها و برکه‌های آب، نهال توت می‌کاشتند و میوه آن را وقف رهگذران و زائرانی می‌کردند که برای زیارت امام‌رضا(ع) به مشهد می‌آمدند. با گذشت زمان، این نوع وقف، جنبه قداست پیدا کرد و همه کسانی که از میوه درخت توت استفاده می‌کردند، شکستن شاخ و برگ درختان توت و قطع‌کردن آن را گناه بزرگی می‌دانستند، حتی معتقد بودند فروش توت سبب بیماری و بدبختی خواهد شد.

دوباره توت‌خوری
اگر با خواندن این سطور دوباره میل به توت‌خوری در شما احیا شده است، چادر بردارید که توصیه‌های خوبی برایتان داریم. هرچند باران پربرکت، توت‌ها را پایین ریخت، در هوای آفتابی روز جمعه، می‌توانید به‌اتفاق خانواده به توت‌خوری بروید.

کجا بریم توت‌خوری؟
خوشبختانه در بسیاری از محلات مشهد، درخت توت یافت می‌شود. یعنی شاید سر هر کوچه‌ای یک درخت توت باشد، اما هم توت‌خوری داخل شهر و بین در و همسایه نمی‌چسبد، هم توت‌های شهر به‌واسطه جذب مستقیم سُرب و دود ماشین‌ها نه‌تنها فایده ندارد، که مضر هم هست. بنابراین تنبلی را کنار بگذارید و راه بیفتید.
﷯ جاده توس به‌طرف آرامگاه فردوسی، یکی از مکان‌هایی است که درختان قدیمی توت دارد. به‌جرئت می‌توان گفت قدمت برخی درختان توت این منطقه ٢٠٠سال و بیشتر است. این درختان قدیمی، توت‌های سفید، شیرین و آبداری دارند.
﷯خواجه‌مراد، یکی دیگر از مکان‌هایی است که معمولا کسانی که آخر هفته را به یاد اهل قبور سمت بهشت رضا می‌روند، اندکی هم برای زیارت و البته توت‌خوری در آنجا توقف می‌کنند.
﷯باغ و محله وکیل‌آباد هم از آن مکان‌هایی است که به لطف حسین‌آقا ملک، توت‌های خوبی برای مشهدی‌ها به جا گذاشته است. بیشتر مشهدی‌ها دست‌کم یک‌بار برای توت‌خوری به آنجا سر زده‌اند.
﷯برای آن‌هایی هم که سمت بزرگراه میثاق سکونت دارند، پیشنهادهای خوب و بکری داریم. در میثاق‌٣٨ یا انتهای عصمیته، علاوه‌بر توت سفید می‌توانید توت قرمز هم میل کنید.
﷯کسانی که به بهانه توت‌خوری، عزم جاده طرقبه و شاندیز می‌کنند، برای دستیابی به توت‌های آبدار، جاغرق و گراخک را در فهرستشان قرار دهند که درختان کهن‌سال چهارصدساله‌اش توتی دارد که کمتر نمونه‌اش پیدا می‌شود. بندگلستان، حصار گلستان، چاه خاصه، خادر و... از دیگر مکان‌های توت‌خیز این مسیر است.
﷯ اگر سمت جاده کلات می‌روید، حتما به روستاهای درآبد، خلق‌آباد، فرخد و... سر بزنید که پشیمان نمی‌شوید.
﷯اگر جزو سادات رضوی هستید، حتما سری به باغ سادات‌رضوی در انتهای کوهسنگی سر بزنید که توت‌های شیرین و آبدارش همتا ندارد.
﷯ این روزها عبور مترو از وسط بولوار وکیل‌آباد، توت‌‌های این قسمت شهر را غیرقابل‌دسترس کرده‌، درحالی‌که در روزگاری نه‌چندان‌دور، اینجا پاتوق توت‌خوری دست‌کم نیمی از مشهدی‌ها بود. اما امروز توت‌های آنجا بدون استفاده پای درخت می‌ریزد.
itbaran.ir شرکت داده پردازی باران شرق توس