نسخه پی دی اف

سایه سنگین بروکراسی بر سر احیای توس ؛ مسعود ریاضی از ایجاد شرکتی برای ساماندهی توس خبر داد

﷯ «بروکراسی، کار برای توس را کند کرده است» این را رئیس کمیسیون ویژه عمران و آبادی توس شورای شهر مشهد روز گذشته در اولین نشست مطبوعاتی خود گفت و درباره مصوبه‌ای که ٢٢‌سال پیش کارها را گره زد، با رسانه‌ها به گفت‌وگو نشست.
به گفته سیدمسعود ریاضی، شورای عالی احیای توس ٢٢‌سال پیش به فرمان رهبری تشکیل شد اما تاکنون فقط دو جلسه داشته است. حاصل این جلسات مصوبه‌ای بود که حالا دست و پای شهرداری را برای احیای توس بسته است. شورای عالی احیای توس که با حضور تعدادی از وزرای کشور، تولیت آستان قدس رضوی، رئیس سازمان میراث فرهنگی کشور و ... تشکیل شده است به سختی می‌تواند تشکیل جلسه بدهد و بر اساس مصوبه‌ای قرار شده است تا تصمیم‌سازی در استان انجام شود و تصمیم‌گیری در شورای عالی احیای توس و اجرای آن نیز توسط سازمان میراث فرهنگی باشد. این در‌حالی‌است که سازمان میراث فرهنگی بودجه ندارد و این شورا نمی‌تواند تشکیل جلسه بدهد چه برسد به تصمیم‌گیری.
البته چندی پیش اکبر‌ترکان، مشاور رئیس‌جمهور در امور هماهنگی نوسازی بافت‌های فرسوده و ناپایدار شهری هم در سفر خود به مشهد از بروکراسی میراث فرهنگی انتقاد کرد و گفت: «بروکراسی‌های میراث فرهنگی خفه‌کننده و روش‌های کار در سازمان میراث فرهنگی کشور بسیار قدیمی است . روش اداره بناهای تاریخی باید تغییر کند.»

﷯ شرکت ساماندهی توس
ریاضی روز گذشته خبری جدید مبنی بر ایجاد ساختاری در قالب یک شرکت برای ساماندهی توس توسط شهرداری مشهد به اهالی رسانه داد و گفت: این ساختار در پی درخواست این کمیسیون در سال گذشته از شهرداری تنظیم شده و قرار است در جلسه علنی آینده شورای شهر بررسی شود.
وی درباره وظایف این شرکت بیان کرد: قرار است این شرکت غیر از موضوعات خدماتی، به دیگر موضوعات عمرانی، اقتصادی، سرمایه‌گذاری، تسهیل‌گیری، اجرایی و فرهنگی در منطقه توس بپردازد و خلأها را در‌این‌باره پر کند. همچنین در شهرداری نهاد متناظر با کمیسیون ویژه توس وجود نداشت. این شرکت می‌تواند قفل‌های بروکراسی را باز کند.
او همچنین این را هم گفت که مقدار سرمایه این شرکت توسط کمیسیون بودجه شورای شهر تعیین می‌شود.

﷯ تعیین مشاور برای بازپیرایی جلوخان
در ادامه این نشست موضوع همکاری اداره کل میراث فرهنگی استان با شهرداری درباره احیای توس مورد سؤال تعدادی از خبرنگاران قرار گرفت و ریاضی نیز این‌طور پاسخ داد که تا سال گذشته تفاهم‌نامه‌هایی با این سازمان نوشته شده بود و از اولین پروژه‌ها بازپیرایی جلوخان آرامگاه فردوسی بود. این موضوع با تغییر ریاست اداره کل با سرعت کندتری پیش رفت تا اینکه اکنون صورت جلسه‌ای به امضای شهردار مشهد رسیده و برای پروژه مشاور تعیین شده است.این عضو شورای شهر مشهد با اشاره به موافقت مسئولان برای احیای توس، ادامه داد: البته برخی‌ها ممکن است اهمیت این موضوع را درک نکرده باشند، مکرمی‌فر نیز از زمانی که به عنوان مدیرکل میراث فرهنگی فعالیت می‌کند، پیگیر رفع بروکراسی‌هاست.

﷯ انعقاد قرارداد تدوین طرح شهرسازی توس
او با اشاره به اینکه به دلیل نبود طرح مشخص برای توس و نبود توس در طرح جامع فعلا نمی‌توان به موضوعات سرمایه‌گذاری آن ورود کرد، افزود: با همکاری راه و شهرسازی قرارداد طراحی شهری برای توس با عنوان طرح راهبردی منعقد شده و اداره کل راه و شهرسازی وعده داده است ظرف هشت یا ٩ ماه این طرح را تنظیم کند.ریاضی اضافه کرد: همچنین درباره طرح‌های موضوعی که نحوه تراکم‌ها و سرمایه‌گذاری‌ها در منطقه توس‌ را تصمیم‌گیری می‌کند، با اداره کل راه و شهرسازی مذاکره کرده‌ایم و قرار شده است در این باره نیز کمک‌هایی برای تهیه طرح انجام شود. وی درباره بودجه‌های تخصیص یافته به توس نیز گفت: در مجموع بودجه نقدی و غیرنقدی برای منطقه توس، امسال ١۵‌میلیارد تومان در نظر گرفته شده همچنین دولت نیز ١۶‌میلیارد تومان برای این منطقه اختصاص داده و فرمانداری مشهد نیز وعده تخصیص دو‌میلیارد تومان برای این منطقه داده است. با توجه به اینکه برای این منطقه هنوز طرح ویژه‌ای آماده نشده، این میزان بودجه کافی ‌است.
این عضو شورای شهر مشهد از سرمایه‌گذاری احتمالی حسین ثابت، سرمایه‌گذار مشهدی در منطقه توس و تمایل وی به این اقدام خبر داد و گفت: قرار است آقای ثابت را در مشهد نگه
داریم. ﷯

itbaran.ir شرکت داده پردازی باران شرق توس