نسخه پی دی اف

رزرو باغ شگرد کلاهبردار اخراجی ؛ پلیس فتا درباره کلاهبرداری‌های سایبری هشدار داد

﷯ محمد حسن سیرجانی| رئیس پلیس فتای خراسان‌رضوی جزئیات یک پرونده کلاهبرداری توسط مشاور املاک تقلبی در سایت‌های واسطه‌گر اینترنتی را تشریح کرد و درباره کلاهبرداری‌های کلان خیران متقلب‌ از کاربران فضای مجازی در آستانه عید‌فطر هشدار داد.
به گزارش شهرآرا، سرهنگ جواد جهانشیری با اشاره به جزئیات یک پرونده کلاهبرداری اینترنتی به خبرنگار ما گفت: دو روز پیش مردی جوان به پلیس فتای استان مراجعه و از فردی ناشناس که با انتشار آگهی دروغین در یکی از سایت‌های اینترنتی واسطه‌گر، مبلغی را از وی کلاهبرداری کرده بود، شکایت کرد.
وی افزود: کارشناسان اداره فضای مجازی پلیس فتا در بررسی اظهارات شاکی پرونده به اطلاعاتی دست یافتند که نشان می‌داد این مرد جوان برای گذراندن تعطیلات در یکی از سایت‌های واسطه‌گر، اقدام به اجاره باغ ویلا و مبلغ دو‌میلیون ریال نیز به عنوان بیعانه و رزرو به حساب صاحب باغ واریز کرده است. شاکی در موعد مقرر بار سفر بسته و همراه خانواده خود به سمت باغ ویلای مورد نظر حرکت می‌کند اما پس از طی مسافتی طولانی و رسیدن به محل متوجه می‌شود که افرادی دیگر در باغ ساکن هستند.
جهانشیری ادامه داد: شاکی به خیال اینکه باغ از آن ساعت در اجاره وی است از افراد ساکن در آن می‌خواهد که محل را تخلیه کنند اما مالک باغ سر می‌رسد و بیان می‌کند افراد حاضر در باغ اعضای خانواده‌اش هستند و او هرگز آگهی اجاره باغش را در فضای مجازی منتشر نکرده است. شاکی چند مرتبه با شماره صاحب جعلی باغ تماس می‌گیرد اما متوجه می‌شود که متهم تلفنش را از دسترس خارج کرده است.

ردزنی متهم در مشهد
رئیس پلیس فتای خراسان‌رضوی به سیر مراحل تحقیقاتی این پرونده اشاره کرد و گفت: کارشناسان پلیس فتا با در‌دست‌داشتن این اطلاعات و نیز شماره حساب بانکی که شاکی مبلغ رزرو باغ را به آن واریز کرده بود رد متهم را در مشهد زدند و طی هماهنگی قضایی به سراغ او رفتند.
وی تصریح کرد: متهم که مردی ٢٩‌ساله است در اقدامی غافل‌گیرانه دستگیر و پس از بررسی‌های ابتدایی به مرکز فرماندهی پلیس فتا انتقال داده شد. مرد جوان در جلسه بازجویی پلیس جرم ارتکابی‌اش را کتمان کرد و مدعی شد که از ماجرای پیش‌آمده هیچ اطلاعی ندارد اما مقاومت‌های بی‌اثر او پس از رویارویی با مستندات دیجیتالی شکسته شد و این فرد حقیت ماجرا را برای مردان قانون بر ملا کرد.
جهانشیری افزود: مرد جوان ضمن بیان حقیقت، از این اقدام مجرمانه‌اش پرده برداشت و بیان کرد که مدتی قبل در یک مغازه مشاورین املاک کار می‌کرده است که در آنجا باغ و ویلای برخی از افراد را طبق درخواست خودشان به افرادی دیگر اجاره می‌داده‌اند. این فرد بعد از چند ماه از این شغل اخراج می شود، اما با توجه به در‌دست‌داشتن برخی از اطلاعات باغ ویلا‌ها، عکس‌های محل‌ها را بدون اجازه مالکان در سایت‌های واسطه‌گر منتشر کرده است. در این میان افرادی با مشاهده آگهی با متهم تماس گرفته و مبلغی را به عنوان بیعانه و رزرو برای وی واریز کرده‌اند که وی پس از عملی‌شدن نقشه‌اش تلفن خود را از دسترس خارج کرده است.
رئیس پلیس فتای خراسان‌رضوی با اشاره به ادامه تحقیقات از متهم برای کشف دیگر جرائم احتمالی، بیان کرد: وجود فضای سایبری تأثیر به‌سزایی در ایجاد آسایش و راحتی در زندگی روزمره بشر پدیدار ساخته اما امنیت این فضا مقوله‌ای است که اگر لحظه‌ای از آن غفلت کنیم، آسیب و خطر آن چندین برابر خواهد شد. سایت‌های واسطه‌گر نیز همان‌طور که در قوانین این سایت‌ها هم بیان شده، هرگونه انجام معامله را در بستر فیزیکی به عهده خریدار و فروشنده واگذار کرده است، بنابراین افراد پس از رؤیت کالا یا خدمات ابتدا هویت فروشنده و یا خریدار را احراز و برای هرگونه تبادل وجه به صورت رو‌در‌رو اقدام کنند تا گرفتار افراد شیاد و فرصت طلب نشوند.
وی ضمن توصیه به شهروندان، تأکید کرد: متأسفانه افرادی سودجو با استفاده از قابلیت‌های شبکه‌های اجتماعی و انجام تبلیغات گسترده در این بستر سعی در منحرف‌کردن افکار عمومی داشته‌اند.
جهانشیری افزود: براساس تحقیقات و رصد‌ میدانی کارشناسان ما در فضای مجازی اطلاعاتی به دست آمده است که نشان می‌دهد سودجویان در فضای سایبری با شگردهای مختلفی همچون انتشار تصاویری از بیماران صعب‌العلاج به ویژه کودکان بیمار برای جذب کمک مالی، هزینه گلریزان یک زندانی، پرداخت دیه قربانیان تصادف غیر‌عمد و یا کمک مالی به یک خانواده بی‌بضاعت اذهان عمومی را به بازی می‌گیرند و ‌با توجه به ایام ماه مبارک رمضان از این طریق کمک‌های مردمی را جذب و سپس این وجوهات را به نفع خود استفاده می‌کنند.

سوءاستفاده از نام نهادهای معتبر
وی ادامه داد: طبق بررسی‌ها گاهی اوقات این افراد سودجو برای جلب اعتماد طعمه‌هایشان این تبلیغات را به برخی از مؤسسات خیریه، نهادهای مردمی نام آشنا و یا افراد و چهره‌های مشهور و سرشناس کشور نسبت می‌دهند و این در حالی است که هیچ یک از افرادی که نامشان در آن اگهی برده شده است اطلاعی از ماجرا ندارند.
رئیس پلیس فتای خراسان‌رضوی در ادامه گفت: در برخی مواقع دیده شده حتی این کمک‌های مردمی متأسفانه در درگاه جعلی (سایت‌های فیشینگ) پرداخت شده است و متأسفانه مجرمان از این طریق به اطلاعات حساب کاربران دست یافته‌اند و بدون اطلاع صاحب حساب همه موجودی فرد خیر را خالی و مبالغ هنگفتی به جیب زده‌اند.

سودجویان در انتظار عید‌فطر
وی طراحی سایت‌ها، کانال‌ها و نرم افزارهای جعلی و منسوب به نهادهای دولتی در این باره را مهم‌ترین شگرد مجرمانه شیادان دانست و بیان کرد: از آنجایی‌که بیشتر هم وطنان از تلفن‌های همراه و شبکه‌های اجتماعی استفاده می‌کنند بنابراین امکان طراحی نرم افزارها و همچنین کانال‌ها و صفحات جعلی بیش از سایر شگردهای مجرمانه متصور می‌باشد‌ ازاین‌رو از شهروندان درخواست می‌شود مراقب این سایت‌ها، کانال‌ها، گروه‌ها و صفحات جعلی بانکی باشند و به‌ هیچ‌ عنوان اطلاعات مهم خود را در اختیار این افراد قرار ندهند.
جهانشیری در پایان به کاربران فضای مجازی هشدار داد و تأکید کرد: افرادی که قصد دارند فطریه و کفاره روزه خود را از بستر فضای مجازی و یا از طریق مؤسسات خیریه فعال در این حوزه پرداخت نمایند، ابتدا از اصالت آن‌ها اطمینان حاصل کنند و توجه داشته باشند که حتماً از طریق شرکت‌ها و مؤسسات شناخته‌شده در کشور که توسط رسانه‌های جمعی مانند رادیو و تلویزیون اقدام به اعلام شماره‌حساب‌های رسمی خود می‌کنند، عملیات واریزی وجوه خود را انجام دهند.

itbaran.ir شرکت داده پردازی باران شرق توس