نسخه پی دی اف

قطار برقی مشهد- تهران، یک گام به پیش؛ چینی ها برای اجرای پروژه در ایران حضور یافتند

﷯هرچند مواضع خصمانه رئیس‌جمهور آمریکا علیه ایران و برجام، در روند تعامل دنیا با کشورمان اثرات خود را داشته و به نوعی شرکت‌های بزرگ اقتصادی و عمرانی را در حوزه بین‌المللی به خلسه‌ای ناخوشایند در روند ارتباط‌گیری با جمهوری‌اسلامی برده است، اما تمکین‌نکردن برخی از ابرقدرت‌های جهانی از سیاست‌های ترامپ، نوید خوبی برای بخش‌های اقتصادی کشور ما به شمار می‌آید. گواه این موضوع نیز داستان پر‌حاشیه قطار برقی مشهد- تهران است که بعد از موضع‌گیری‌های آمریکا، پای چینی‌ها را پس از تعهدات بلندبالایشان برای اجرای این پروژه کلان لرزاند، با این حال به گفته مسئولان ریلی کشور، سفر اخیر حسن روحانی، رئیس‌جمهور کشورمان به پکن، خیال همه را برای تداوم تعهد با فعالیت اقتصادی چین آسوده‌کرد.
معاون فنی و عمرانی شرکت راه‌آهن جمهوری اسلامی ایران روز گذشته در واکنش به سؤال خبرنگار شهرآرا درباره تعلل اجرای خط برقی مشهد- تهران که طبق وعده پیشین باید با حضور چینی‌ها در نیمه دوم خرداد و در همین روزها کلید می‌خورد، گفت: با توجه به مواضع دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا درباره برجام، طرف چینی کمی پایش برای اجرای این پروژه سست شد و به دنبال تعیین تکلیف نهایی برای انجام تعهدش بود.
مازیار یزدانی به سفر اخیر رئیس‌جمهور کشورمان به پکن اشاره کرد و ادامه داد: رئیس‌جمهور چین در دیدار با دکتر روحانی، به طور قاطع از اجرای خط برقی مشهد- تهران حمایت و بر لزوم اجرای آن تأکید کرد.
به گفته معاون شرکت راه‌آهن کشور، این تصمیم باعث شد تا پیمانکاران چینی پروژه مذکور که به خاطر اتفاقات اخیر در حوزه بین‌المللی حضورشان در ایران کم‌رنگ شده بود، به صورت جدی‌تری وارد جریان شروع این پروژه بزرگ شوند.
او همچنین از پرداخت سهم مالی ١۵‌درصدی دولت برای ارائه فاینانس خبر داد و افزود: دولت برای این فاینانس هزار‌و ٢٠٠‌میلیارد تومان در سال گذشته پرداخت کرده است.
١٧‌بهمن ٩۴‌رئیس دولت یازدهم، در سفر یک روزه خود به مشهد برای بار دوم این پروژه را کلنگ‌زنی کرد. تا پیش از شهریور سال ٩۶‌نیز محدودیت‌های اعتباری، علت شروع‌نشدن عملیات اجرایی آن اعلام می‌شد که این پروژه توانست فاینانس یک‌میلیارد و ٨٠٠‌میلیون دلاری یک شرکت چینی را جذب
کند.
با این حال باید دید که با وجود سنگلاخ‌های بین‌المللی بر سر راه توسعه اقتصادی کشورمان، انتظار خیل عظیم زائران و مجاوران بارگاه نورانی امام رضا(ع) برای تردد آسان و راحت ریلی بین دو شهر مشهد و تهران چه زمانی به سرانجام خواهد
رسید.﷯

itbaran.ir شرکت داده پردازی باران شرق توس