نسخه پی دی اف

عید فطر بازگشت به فطرت

﷯یا أَیُّهَا الَّذینَ آمَنوا کُتِبَ عَلَیکُمُ الصِّیامُ کَما کُتِبَ عَلَى الَّذینَ مِن قَبلِکُم لَعَلَّکُم تَتَّقونَ
ای افرادی که ایمان آورده‌اید! روزه بر شما نوشته‌ شده است، همان‌گونه که بر کسانی که قبل از شما بودند نوشته شد، تا پرهیزکار شوید.
ماه رمضان ماه دعوت بندگان است از سوی خداوند به میهمانی ولی نه به‌گونه‌ای که آدمیان یکدیگر را دعوت می‌کنند.
ضیافت آدمی فراخوان به خوراکی‌های لذیذ و نوشیدنی‌های گوناگون است اما ضیافت رحمانی نشاندن بر سر سفره گرسنگی و تشنگی است. دعوت آدمی باعث فربه‌ شدن جسم است و دعوت الهی زمینه‌ساز تقویت روح و گشودن چشم به حقایقی که هرکس را به آن دسترسـی نیست و نزول رحمت رحمانی بر جسم و جان و کنار زدن شیطان و نجات از هلاکت و نابودی. مولوی چه زیبا این معنا را بیان کرده است:
عاقلی بر اسب می‏‌آمد سوار
در دهان خفته‌ای می‌‏رفت مار
آن سوار آن را بدید و می‏‌شتافت
تا رماند مار را فرصت نیافت‏
چون که از عقلش فراوان بد مدد
چند دبوسی قوی بر خفته زد
برای بیداری خفتگان و بیرون آوردن مارها و شیطان از درون، شلاق و به رنج افتادن و رنج کشیدن لازم است. نابرده رنج گنج میسر نمی‌شود.
تا وقتی‌که حقیقت عالم برای بنده روشن نشده است، فرمان‌های الهی را رنج تصور می‌کند و هنگامی‌که ثمرات عبادت را می‌بیند، همه را برتر از گنج می‌بیند و خواهان هرچه بیشتر شدن آن‌ها می‌شود تا آنجا که حاضر است بارها قطعه‌قطعه شود و دوباره زنده گردد. این همان است که یاران امام حسین (ع) در کربلا دریافته بودند. نیازمند به گفتار نیست که این آثار برخاسته از اعمال مورد قبول خداوند است، لذا عده‌ای ممکن است گرسنگی و تشنگی را تحمل کنند ولی به مقامی دست نیابند.
﷯ خداوند رشد و کمال را در مشکلات قرار داده و بدین‌جهت در آثار رسیده از معصومین آمده است که علم و حکمت و شفافیت و نورانیت را در شکم‌های گرسنه و بر‌خاستن از خواب‌های ناز می‌داند. انسان با روزه گرفتن در ماه رمضان پالایش می‌شود و با شب‌های قدر گناه را از خود دور می‌کند و با توبه به درگاه خداوند، خود را سزاوار پاداش در عید فطر قرار می‌دهد. از پاداش‌های ارزشمند الهی اعطای بصیرت است و انسان در این روز به فطریات خود بازگشته است و این آگاهی به حقیقت سبب شادمانی اوست. عید فطر را باید عید هم‌بستگی همه مسلمانان نیز دانست، زیرا در مکانی جمع می‌شوند و همه باهم خدا را می‌خوانند. هم‌بستگی‌ای که در روز عید فطر اتفاق می‌افتد، بسیار دیدنی و دارای اسرار است. نماز عید بر اساس روایات باید در مکانی اقامه شود که بدون سقف باشد و این دستور برای این است که افرادی که چهره آنان آفتاب را لمس نکرده است حضور یابند و یاد کسانی بیفتند که تمام ایام روانداز آنان آسمان و زیراندازشان زمین و زیر سرشان سنگ است. این همان عید هم‌بستگی فقیر و وسعت میلیاردها مسلمان و هم‌بستگی آنان. غنی است، عیدی است به وسعت تاریخ، عیدی است به
حجت‌الاسلام
تقی خادم
پژوهشگر دینی

itbaran.ir شرکت داده پردازی باران شرق توس